Skocz do zawartości

Moje receptury PALE ALE, ALT


kristof1984

Rekomendowane odpowiedzi

W tej chwili fermentuje 2 piwa, podaje receptury.

Chciałbym usłyszeć komentarze.

 

1. PALE ALE

Pale ale 3kg

Carshell 0,15kg

Pilzeński 0,1kg (dla zwiekszeni aktywności enzymtycznej)

Płatki owsiane 0,1kg

Płatki jęczmienne 0,1 kg

Wyszło 17ltr. 12blg

 

Czy tak mała iloś płatków wpłynie na piane?? smak??

 

2.ALE

monachijski 1 1,3 kg

Płatki owsiane 0,1kg

Płatki jęczmienne 0,1 kg

 

Wyszło 7ltr. 12,5blg. Wiem że to mała ilośc ale to bardziej na próbe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej poprawne.

 

Co do przepisu nr 1 niepotrzebnie moim zdaniem dodales 0,1 slodu pilnenskiego. Pale ale jest wystarczajaco mocny by dac sobie rade. No ale to nie jest bledem.

 

Co do platkow to na pewno wplyna na piane,ale przy wiekszych ilosciach moga rowniez wplynac na zmetnienie. Ja osobiscie uzywam slodu pszennego do piw brytyjskich (zasyp pomiedzy 5-10%), po prostu tak tutaj wiekszosc osob robi i na piane nikt raczej nie narzeka ,mimo bardzo niskiego nagazowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do platkow to na pewno wplyna na piane' date='ale przy wiekszych ilosciach moga rowniez wplynac na zmetnienie. Ja osobiscie uzywam slodu pszennego[/quote']

A słód pszenny nie wpływa na zmętnienie?

No chyba wplywa? Chociaz moj pszeniczniak przy zasypie 50:50 by sie kompletnie wyklarowal jakbym go dluzej potrzymal :beer:.

Przy 10% zasypu nigdy nie mialem z tym problemu, no ale nigdy nie warzylem piw z platkami, wiec porownania nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Czy mi się wydaje, czy Pale Ale tradycyjnie zaciera się jednotemperaturowo w 67-68°C ? Chyba gdzieś tu kiedyś znalazłem taką informację ale nie mogę jej teraz znaleźć...

Musi zmieścić się w przedziale 65-69°C. Nie zauważyłem dużych różnic pomiędzy różnymi temperaturami (odfermentowanie nie różni się więcej jak 2-3%).Najczęściej wybiera się temperature 67°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to mi chodziło :) Dzięki! Właśnie zabieram się do warzenia czegoś w rodzaju Pale Ale i nie wiedziałem czy 63/72, czy po prostu 67.

Tradycyjne angielskie piwa zaciera się jednotemperaturowo, z gęstym zacierem a niemieckie dwutemperaturowo 62/72, z rzadkim zacierem; i podobno robi to różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Właśnie zasadzam się na Pale Ale i kombinuję co by zamówić, co będzie potrzebne. Przeglądając receptury na Beertools, czy Beer Recipator zauważam dużą dowolność w zasypie, włącznie z używaniem słodu pilzneńskiego. No i mam mętlik. Przyjmuję że głównym słodem będzie Pale Ale. Co jeszcze? Przeniczny? Carapils? Karmelowy jasny? Jeśli chodzi o chmiele, to mam jeszcze 30g Fugles. Planuję zamówić Perle i Magnum, angielskich na HB na razie nie ma. Drożdże najpewniej Safale 04, (mam jeszcze Coopersy i Safale US 05). Poproszę o rady i jakieś do bólu klasyczne receptury.

I sprawa bardziej ogólna. Na Beertools kategorie 8A, 8B i 8C to kategoria Pale Ale. Dopiero potem występują jako podkategorie Standard/Special/Extra Special Bitter. Na Beer Recipator Pale Ale i trzy odmiany Bittera występują osobno. W kwestii systematyki: czy każdy Bitter to Pale Ale, czy tak jak na BJCP tylko Extra Special/Strong Bitter (kategoria 8C) to English Pale Ale, czy może Pale Ale to zupełnie inna bajka niż Bittery (jak na BR)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie coś wyszło bardzo dobre,. 13 Blg, wysoka temp. fermentacji (23 °C )

 

Ingredients Amount Item Type % or IBU

4000,00 gm Pilsner (2 Row) Ger (3,9 EBC) Grain 80,0 %

500,00 gm Karmelowy jasny Strzegom(128,0 EBC) Grain 10,0 %

500,00 gm Munich II (22,0 EBC) Grain 10,0 %

30,00 gm Marynka [8,30%] (60 min) Hops 28,2 IBU

10,00 gm Lublin [4,00%] (15 min) Hops 3,4 IBU

5,00 gm Gypsum (Calcium Sulfate) (Mash 60,0 min) Misc

1 Pkgs London Ale III (Wyeast Labs #1318) Yeast-Ale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

mam zamiar uwarzyć proste Pale Ale, co myślicie o takim zasypie:

warka 20 l:

celuję w 14 BLG, 25 IBU

Pale Ale: 4 kg

pilzneński 0,5 kg (mam na stanie chce zużyć)

Biscuit: 0,2 kg

Strzegom karmel 150: 0,2 kg

 

zacieranie jednotemperaturowo: 68 st. 

 

Chmiele:

Marynka: 10 g (60 min)

Fuggles: 25 g (30 min)

Fuggles: 25 g ( 10 min)

 

Grożdże:

Danstar- windstor ale

lub US-04

 

Co sądzicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, dodaj więcej chmielu na goryczkę. Marynki co najmniej 25-30 g, generalnie tego Fuggelsa szkoda na 30 minut, wrzuciłbym go na 5' na aromat. Druga sprawa, zredukowałbym karmel 150 z Strzegomia do 0,1 kg przy Biscuit dały by ci mocną chlebkowość i karmelowość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat mocna karmelkowość i chlebowośc przy Pale Ale jest jak najbardziej na miejscu. To jest zresztą tylko 4% słodu karmelowego. Jedyna uwaga, to że trzeba to skontrować jakąś solidną goryczką. 40IBU to absolutne minimum (współczynnik nachmielenia 0.7). Ja bym dał 10% słodu karmelowego i 65IBU, ale to jestem ja.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat mocna karmelkowość i chlebowośc przy Pale Ale jest jak najbardziej na miejscu. To jest zresztą tylko 5% słodu karmelowego. Jedyna uwaga, to że trzeba to skontrować jakąś solidną goryczką. 40IBU to absolutne minimum (współczynnik nachmielenia 0.7). Ja bym dał 10% słodu karmelowego i 65IBU, ale to jestem ja.

 

No to chyba ja inny opis czytałem: http://www.wiki.piwo.org/Extra_Special/Strong_Bitter_(English_Pale_Ale)ale według tego jest średni i umiarkowany charakter karmelowy i chlebowy. Co kto lubi Strzegom karmelowy 150 wnosi bardzo dużo aromatu karmelowego, jest intensywny, więc uważam, że lepiej go dać mniej. Widzisz to indywidualne preferencje kolega sam już musi stwierdzić co lepsze i co bardziej chce osiągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam zamiar uwarzyć proste Pale Ale, co myślicie o takim zasypie:

warka 20 l:

celuję w 14 BLG, 25 IBU

Pale Ale: 4 kg

pilzneński 0,5 kg (mam na stanie chce zużyć)

Biscuit: 0,2 kg

Strzegom karmel 150: 0,2 kg

zacieranie jednotemperaturowo: 68 st. 

Chmiele:

Marynka: 10 g (60 min)

Fuggles: 25 g (30 min)

Fuggles: 25 g ( 10 min)

Grożdże:

Danstar- windstor ale

lub US-04

Co sądzicie? 

Jeżeli ma być rzeczywiście proste, to słody dwa wystarczą, pale ale i karmelowy (a nawet sam pale ale). Chmiel w dwóch dawkach, na początku i pod koniec.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dałbym w takim razie:

Zamiast wróżyć i straszyć "ile bym dał" to lepiej siądź z kalkulatorem i dokładnie policz sobie IBU :) Koledzy dają Ci dobre rady, a jak na razie to strzelasz obok celu :)

 

Z drugiej jednak strony dla piwa 14 blg osobiście nie dałbym więcej niż 40 IBU, być może nawet ograniczyłbym się do 35. Ale to w moich warunkach, gdzie zwykle goryczka wychodzi mi dosyć mocno zaakcentowana i przy wyższych wartościach robi się po prostu zbyt zalegająca. Tyle tylko, że nie wiesz pewnie jeszcze jak to wygląda u Ciebie, więc może nie warto przesadzić? Moim zdaniem, na początek, lepiej zrobić niższą goryczkę i się "skalibrować", niż większą i żeby gębę wykręcało :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii może to niewiele dać - wiemy dobrze, że istotna jest odczuwalność goryczki, a nie jej ilość w IBU. Wchodzi nam więc sposób zacierania, zasyp, woda - a takich informacji producent nie podaje na etykiecie :)

Piłem piwa, które miały niby powyżej 100 IBU i wcale nie było tego czuć, a piłem też takie, który były wystarczająco wyraźne już przy 30 IBU.

Z drugiej strony mam też swoje piwa na swojej wodzie, które wystarczy, że mają 25 IBU i już goryczka jest mocno wyczuwalna (mógłbym spokojnie porównywać w jednej kategorii z rynkowymi piwami, mającymi po 40 IBU). Uprzedzając pytania - wodę modyfikuję (głównie staram się tu wybrnąć podbijając chlorki), natomiast ciężko mi pozbyć się tej twardości, która jest dosyć wysoka (~250 ppm).

 

Wydaje mi się też, że generalnie dobrze odczuwalne są progi goryczki do, powiedzmy, 40 IBU, a dalej różnica jest już znacznie mniej "widoczna". A może tylko ja tak mam? :)

 

Podsumowując, ja bym jednak uderzył w fajne, dosyć łagodne Pale Ale, które by miało 13-14 Blg i do tego 25-30 IBU, pomijając już skład wody itp. itd. Powinno być wtedy dosyć neutralne i przyjemne dla "przeciętnych ludzi". Jeżeli jednak lubisz goryczkę, to oczywiście można poszaleć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.