Skocz do zawartości

Co z tym piwem, refermentować?


Ariakasss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Jestem zielonym piwowarem i dwa dni temu uważyłem pierwsze piwo, mianowicie Portera Gdańskiego zmodyfikowanego przezemnie xd. Jest to niemal czarne piwo i ma wyjść mocne.

 

Nie wiem co z tego wyjdzie, zależy mi na waszych uwagach i przemyśleniach.

 

Nastaw na 17l w 33l pojemniku.

 

- Pilzeński 6 rzedowy 2,5kg

- Monachijski 25ebc 1,3kg

- Caraaroma 0,25kg

- Karmelowy jasny 0,25kg

- Karmelowy ciemny 0,25kg

 

- Chmiel Marynka 15g

- Chmiel Lubelski 30g

 

- Drożdze Safbrew T-58 (Wysokoalkocholizujące)

 

- 280g cukru Dextroza

 

22.06.12

 

12.00- słody gotowane w 62 st.C (brak piany)

13.10- słody gotowane w 72 st.C (brak piany)

13.40 dogotowanie go 78 st.C i przelanie do pojemnika ferm (z kranikiem), z wielkim sitkiem w środku

Próba filtrowania do garnka bezpośrednio do garnka przy użyciu worka do filtracji:

http://wino-domowe.pl/pl/p/Worek-do-filtracji-moszczu-10-litrow/698

Ciekło bardzo słabo, musiałem czekac 2h i dopiero 2l sie przelały, wyciskałem przeciskałem, kiepsko ;C.

Nie mialem drugiego pojemnika ferm. to przelewałem przez sitko do mniejszych garnków a potem spowrotem do pierwszego pojemnika ferm (z kranikiem) a dalej znowu przez worek do garnka, trwało to bardzo długo, aż do 21.00

 

21.15- BLG 13, gotuje nastaw. (brak piany)

21.25- Dodałem chmiel marynka w uprzednio wygotowanej pończosze do gara.

22.05- Dodałem chmiel Lubelski do ponczochy

 

Póżniej jak sie wychłodziło do 80st.C pomyślałem że dodam więcej cukru Dextrozy bo przy 13BLG to może wyjśc piwo ok 5% a ja wole 8%, to:

22.50- Ponowne zagotowanie i dodanie cukru do 15 BLG (brak piany)

23.00- Przelanie do wysterylizowanego pojemnika wrzątkiem i chłodzenie w wannie z zimną wodą

 

02.20- Dodanie drożdzy do pojemnika (rozpuscilem 30min przed drozdze w szklance przygotowanej wody)

 

 

Do wczoraj (23.czerwca) czyli przez ok 1 dzień, fermentacja przebiegała burzliwie, bulgotnięcie co ok 3s, piana chyba 3cm.

A dzisiaj (24.czerwca) czyli 2 dzień, bulga dopiero co ok 1,5 min i mało piany jest

 

- Dlaczego te słody nie wydzielają piany a przy burzliwej jest ich bardzo mało, dajcie jakiś morał,

- Co zrobić by przyśpieszyć fermentacje bo bulgotniecie co 1,5min to juz jest fermentacja cicha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bulgotnięciami się nie przejmuj, potrzymaj z tydzień i sprawdź ze 3 razu blg dzień po dniu. Jak przestanie spadać zrób cichą i dopiero później butelkuj i refermentuj. A w ogóle poczytaj sobie wiki:)

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Co zrobić by przyśpieszyć fermentacje bo bulgotniecie co 1,5min to juz jest fermentacja cicha.

Do tej pory się uśmiechałem, ale przy tym zdaniu uśmiałem się jak borsuk. Można by Ci tu cały wykład dać, ale wszystko jest na WIKI. Jesteś dobrym przykładem na to, że początkujący piwowarzy nie powinni przy pierwszej warce nic kombinować. Przy tak małej wiedzy należy sztywno trzymać się instrukcji, obserwować i uczyć się. No dobra, ale żeby choć trochę moja wypowiedź była merytoryczna to podpowiem, że fermentacja burzliwa to fermentacja trwająca tak długo, aż dwa po sobie następujące pomiary Blg, dzień po dniu, wskażą tą samą wartość. Bulknięcia są tylko wskazówką, czy warto już mierzyć czy jeszcze nie. Jak nie bulka dzień, czy dwa to można. To znak, że drożdże prawdopodobnie zrobiły, co do nich należy i poszły spać. Wtedy przelewa się na cichą, głównie w celu sklarowania piwa.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21.15- BLG 13, gotuje nastaw. (brak piany)

 

[...]

 

Póżniej jak sie wychłodziło do 80st.C pomyślałem że dodam więcej cukru Dextrozy bo przy 13BLG to może wyjśc piwo ok 5% a ja wole 8%, to:

22.50- Ponowne zagotowanie i dodanie cukru do 15 BLG (brak piany)

 

13°Blg było przed gotowaniem, czy po?

 

Co to za drożdże? Może stężenie cukru nie pozwala im się rozhulać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blg 13 było przed gotowaniem w temp ok 22st.C

 

Drożdze kupiłem z tej strony:

http://twojbrowar.pl...-fermentis.html

i trzymam piwo w temp pokojowej

 

Przed chwilą zmierzyłem blg browaru. Zabrałem się za to tak: pipetę i cukromierz umyłem wodą z piso potasu i po 15 min wymyłem przegotowaną wodą więc wyddajemi się że się nie zakaziło

 

Zmierzyłem BLG i się okazało, ze jest tylko ok 7 BLG

Te drożdze szybkie są :D

 

A teraz gorsza sprawa :C

Piwo jest mętne jak kawa z mlekiem (na początku miala kolor szklisto czarny, czyli jak coca cola) WTF?

I ma jakiś ostry zapach, troche jagby jabłka czy co?

nie wiem czy tak ma być po jestem zielony x'C

Ale w smaku nie jest kwaśne tylko jak bardzo słabe kawowe ciepłe piwo.

 

Tzn, że się zzzzepsuło ?? -.-'

 

Może spróbować napowietrzyć piwo, tylko czy nie jest za póżno?

Edytowane przez Ariakasss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbyś wypełnić profil?

 

Sporo podstawowych błędów popelniłeś, ale piwo jeśli nie będzie zakażone jakąś perfidną bakterią, to wypijesz to piwo ze smakiem.

 

To co opisujesz jako jabłkowy zapach, to całkiem normalne. Podczas fermentacji różne zapachy mogą występować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K, dzieki za pomoc.Właśnie zrobiłem filtr z oplotu, troche się namęczyłem by wyjąć węża XD. Pękł mi w połowie i musiałem przy główce go śrubokrętem ucinac. Ale dałem rade.

 

Przy następnym piwie go wykorzystam, myśle o Hafe weizen.

http://www.homebrewi...wcow-p-228.html

 

Czy słód przeniczny dać jasny czy ciemny (tak na przyszłość bo bede dzis robil zakupy)

I jak wzmocnic to piwo by miało ok 6%?

Edytowane przez Ariakasss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uważyłem

(Wysokoalkocholizujące)

 

 

przenicznym

:monster:

W piwowarstwie domowym nie chodzi by się tanio nawalić, chcesz piwo o wysokim % idź do marketu (wynalazki z np Jabłonowa, Połczyna)

Czytaj wiki!

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha, i dlatego miałem 2 z Polskiego X ' D sry za błędy ale rzadko czytam dwa razy co napisałem.

:monster:

W piwowarstwie domowym nie chodzi by się tanio nawalić, chcesz piwo o wysokim % idź do marketu (wynalazki z np Jabłonowa, Połczyna)

Czytaj wiki!

Czytam, i wiem też że na robieniu piwa się nie zaoszczędza, pewnie też to miałeś na myśli.

Robie to po to by poexperymentować smakowo z piwem, a pozatym domowe jest lepsze i bez chemii.

Nie wiedziałem, że podniesienie o 1% źle wpłynie na smak. Dobrze poznać waszą opinie na ten temat, bo nie chce, by wyszło mi jakieś byle co :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są piwa na różne okazje. Nie ma sensu żyłować procentów w hefe-weizenie, który ma być raczej orzeźwiającym, stosunkowo lekkim piwem na lato. Jak lubisz piwa mocniejsze, zawsze można uwarzyć coś w stylu India Pale Ale, czy Portera Bałtyckiego, ale ważne jest zrozumienie, że w piwowarstwie domowym nie o procenty chodzi.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ważne jest zrozumienie, że w piwowarstwie domowym nie o procenty chodzi.

Niestety przekonanie przeciętnego Polaka jest inne. Liczą się wyłącznie procenty. Ostatnio częstowałem kogoś piwem i do wyboru miał grodziskie (2,6% alkoholu) albo weizena (5,2%). Zadał mi pytanie, które bardziej kopie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie standardowymi pytaniami są:

- A to jest gazowane?

 

-Ile to ma procent?

-Tak koło 5

-Eeee, po co sie bawisz, jak Żubr ma 6...

 

A co do mocnych piw to czemu nie, byle nie dawało wódą i miało coś więcej do zaoferowania niż %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego plus ze 1 warka i od razu zacierales. Jednakze duuuzy ------ za lenistwo i nie czytanie wiki. Tam dowiedzialbys się o podstawowych rzeczach. No Le myślę ze nic straconego i ze przed pszenica poczytasz i będziesz już np wiedzial co da ci slod jasny a co ciemny. Mam nadzieje ze Twoje piwko wyjdzie smaczne i będziesz kontynuowal swoja piwowarska przygodę bo widać ze masz zaciecie i dusze eksperymentatora. Pozrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie standardowymi pytaniami są:

- A to jest gazowane?

 

-Ile to ma procent?

-Tak koło 5

-Eeee, po co sie bawisz, jak Żubr ma 6...

 

A co do mocnych piw to czemu nie, byle nie dawało wódą i miało coś więcej do zaoferowania niż %

 

Ja zacząłem odpowiadać.

- Ile ma procent?

- Tyle ile chce, w tym wypadkdu x.

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.