Skocz do zawartości

Mycie butelek w zmywarce


Oskaliber

Rekomendowane odpowiedzi

Nabłyszczacz to środek powierzchniowo czynny by nie tworzyły się krople, środek zmiękczający wodę (najczęściej o odczynie kwasowym) i substancja anty-pianowa. Ale nie zostaje tego w butelce aż tyle żeby miało wpływ na pienistość piwa a zawsze dla pewności można butelkę przepłukać wodą.

Co do mycia w zmywarce- próbowałem ale nie jestem zadowolony z efektu. Butelki były czyste tylko z zewnątrz. Potem zrobiłem jeszcze próbę- wnętrza butelek zwilżyłem ługiem sodowym, wstawiłem do zmywarki, po zakończeniu cyklu do każdej wlałem kilka ml wody i kroplę fenoloftaleiny (indykatora który w środowisku zasadowym zmienia barwę) w 15 na 20 butelkach został ług więc tyleż butelek nie zostało od środka umytych.

 

Dlatego ją podczas cyklu obracałem butelki. Może nie we wszyskich miejscach na koszu butelka będzie w odpowiedniej pozycji do dokładnego wymycia, ale i tak moim zdaniem butelka może będzie umyta lepiej niż wtedy jak jadę 100 butli pod rząd szczotką?

 

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia wiem, że ważniejsze od mycia przed rozlewem piwa jest mycie ich po wypiciu. To samo dotyczy zresztą całego sprzętu używanego przy ważeniu. Jeśli po wypiciu przepłukuję butelki do czysta i psikam roztworem piro, to za miesiąc czy kilka nawet, wystarczy zmywarka. Przez ten czas stoją sobie w piwnicy, a jedyny brud to trochę kurzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia wiem, że ważniejsze od mycia przed rozlewem piwa jest mycie ich po wypiciu. To samo dotyczy zresztą całego sprzętu używanego przy ważeniu. Jeśli po wypiciu przepłukuję butelki do czysta i psikam roztworem piro, to za miesiąc czy kilka nawet, wystarczy zmywarka. Przez ten czas stoją sobie w piwnicy, a jedyny brud to trochę kurzu.

 

Ja używam te same butelki latami. Z czasem powstaje na nich od środka osad. Bardzo trudno jest domyć te butelki szczotką. Najlepiej wychodziło moczenie w ługu sodowym, a pózniej szorowanko. W zmywarce osad tez zniknął od razu. Zrobię testy na różnych butelkach i opiszę co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale czy wystarczy zrobić tak jak zrobiłem.

Butelka wydaje się czysta.

Wystarczy, jeżeli podczas mycia usunąłeś pleśń, a następnie wygrzewałeś w temperaturze około 180°C, najlepiej mokrą butelkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zrobilem pierwsze porzadne testy. Zmiescilem w zmywarce dwadziescia cztery butelki. Kilka 1L, kilka 0,33L wiekszosc standardowych 0.5L. W roznym stopniu zabrudzenia. Ale zadna z mocna warstwa plesni. Czyli generalnie butelki uzywane w moim domowym browarze przeplukane po uzyciu, kilka z zaschnietym osadem na sciankach.

Butelki podczas cyklu obrocilem dwukrotnie by kazdy zakamarek sie wymyl. Po wyschnieciu musialem odrzucic 3 butelki, ktore domylem recznie szczotka. Ale efekt jest naprawde bardzo dobry, lepiej szczotka bym nie doczyscil osadow.

Generalnie zmywarka powinna byc na wyposarzeniu kazdego piwowara amatora, bo ostatnio mylem w niej czesc sprzetu po warzeniu. Teraz nawet zastanawiam sie by wrzucic od czasu do czasu fermentory ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 8 miesięcy temu...

Oświeci mnie ktoś jak ustawiacie butelki w zmywarce? Otworem do dołu, na dole czy na górze?

 

Wnętrze zmywary wygląda mniej więcej tak: http://img27.staticclassifieds.com/images_tablicapl/167546421_2_1000x700_zmywarka-beko-dis5830-45cm-pelna-zabudowa-gwarancja-dodaj-zdjecia_rev004.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświeci mnie ktoś jak ustawiacie butelki w zmywarce? Otworem do dołu, na dole czy na górze?

Otworem do dołu, na dolnej i górnej półce, wstawiasz butelki na wystające pręty, włączasz program garnki i to wszystko - wyjmujesz czyściutkie, odkażone butelki :)

Oczywiscie butelki muszą być wypłukane, bez pleśni itp. Nalot po drożdżach na ściankach może zostać - zejdzie.

Teraz dopatrzyłem się że na górnej nie masz prętów :/

Więc zostaje dolna.

Edytowane przez m4r1u52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po robocie, zrobiłem jak poleciłeś. Faktycznie te butelki, które płukałem bezpośrednio po piciu umyły się elegancko. Te z niewielkimi nalotami w środku ładnie wyglądają tylko z zewnątrz. Wniosek - do zmywarki tylko wypłukane, bez pleśni i zaschniętych nalotów w środku.

 

Niemniej dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.