Skocz do zawartości

Jak to jest właściwie z tymi środkami dezynfekującymi które nie wymagają spłukiwania?


Rageofhonor

Rekomendowane odpowiedzi

Patrzyłem kiedyś za Starsan'em - można kupić w UK:

http://www.the-home-brew-shop.co.uk/acatalog/Star_San_8oz_227g.html (tu nie mają na liście wysyłkowej Polski)

http://www.thehomebrewcompany.co.uk/index.php?main_page=product_info&cPath=3_199&products_id=1355

 

Przesyłka w tym drugim sklepie do Polski kosztuje 17.5 funta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiktor opisz jak sie uzywa tego srodka? Z tego co sie domyslam tez go sie nie plucze.

 

albo 45 minut cyrkulacji w CIPie spuszczasz i zostawiasz do wyschnięcia, albo zasuwasz ze szczotą i potem też czekasz aż wyschnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tą szczotą? Przecież w Grill miałeś zbiorniki CIP-owe, po co je jeszcze szorować ręcznie? Oszczędzali na prądzie? :)

 

bardziej mi chodziło o otwarte zbiorniki jak w Cieszynie. A mycie wstępne dobrze zrobić szczotą - przynajmniej większość drożdży ściągnąć ze zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak to bylo w Grill, ze autmatyczne czyszczenie, a jeszcze daja rade piwa zakazic ?

 

automat jak automat - musisz odpowiednio rozcieńczyć chemię, i odpowiednio ją puścić. Poza tym możesz myć przez 10 zamiast 45 minut itd... niby automat ale trzeba go umieć obsłużyć. A i z drożdżami umieć się obchodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do dezynfekcji sprzętu mozna używać medicariny? Też czynnikiem dezynfekującym jest aktywny chlor. Czy trzebaby ją spłukiwać?

 

Nie ryzykowałbym zawiera: Troklozen sodowy, dwuwodny. http://www.ecolab.com.pl/download_pdf.php?type=msd&id=36

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W UK najczesciej uzywa sie Videne. http://www.expressch...c-Solution.html

Bardzo wydajny, bo butelka 0.5 litra wystarczy do przygotowania 400L srodka dezynfekujacego. Mi taka butelka starcza od 1,5 do 2 lat.

StarSan nie jest tak popularny.

Czy Star San wogóle da się kupić w Europie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z jodyną (iodophor), kiedyś to używałem i nawet ciągle mam 1/4 butelki. Ja to zawsze płukałem ale chyba nie potrzebnie, bo iodophor też jest "no rinse".

Iodophor tak jak Star San można też używać w butelce sprejowej ale jest o tyle gorszy od Star Sanu że się nie pieni, piana Star Sanu "siada" na ściankach i to dokładnie sterylizuje. Poza tym Iodophor zmienia kolor plastiku w fermentorach, butelce sprejowej itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z jodyną (iodophor), kiedyś to używałem i nawet ciągle mam 1/4 butelki. Ja to zawsze płukałem ale chyba nie potrzebnie, bo iodophor też jest "no rinse".

Iodophor tak jak Star San można też używać w butelce sprejowej ale jest o tyle gorszy od Star Sanu że się nie pieni, piana Star Sanu "siada" na ściankach i to dokładnie sterylizuje. Poza tym Iodophor zmienia kolor plastiku w fermentorach, butelce sprejowej itd.

 

Ja uzywam jodopowidon od lat i jakos mi nie barwi plasitku. Ale uzywam w zalecanych proporcjach , czyli 1,25ml na 1L. (Ale rozne produkty wymagaja roznych proporcji). Aby jodofor uzywac bez plukania trzeba uzywac plynu w odpowiedniej koncentracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem dokładnych informacji o Star San, ale z opisu wygląda bardzo podobnie do preparatu o nazwie Fosfacid, tutaj jest jego karta charakterystyki. Niestety nie wiem, czy można go użyć bez spłukiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie te same które znajdują się w pożywce dla drożdży winiarskich. Mimo tego bym spłukał tę chemię bo nie chciał bym mieć więcej chemikaliów w piwie niż potrzeba. Mam teorię co do nie spłukiwania Star Sanu. Podejrzewam ze pozostałości Star Sanu mogą powodować chorobę o nazwie "Dna Moczanowa" ze względu na pewną osobę która od lat stosuje Star San bez spłukiwania i właśnie ma już postać chroniczną tej choroby.

 

To że jest to produkt gdzie spłukiwanie nie jest konieczne nie oznacza że nie wolno spłukiwać. Zawsze można spłukać. Podobnie Jak przy OXI. Też spłukiwanie nie jest konieczne jednak dla pewności spłukałem. Chcę mieć pianę z piwa a nie z detergentów. Proszku do prania też się nie je.

Edytowane przez Rageofhonor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię by ta osoba przestała stosować ten środek. Dla niego Star San jest święty. Używa go praktycznie do wszystkiego nawet tam gdzie i tak będzie coś gotowane. Czyli człowiek jest bardzo wrażliwy pod względem odkażania. Byłby to ciekawy eksperyment. Teraz to nawet profilaktycznie bierze medykament przeciw tej chorobie. Nie usuwa przyczyn tylko leczy skutki.

Jeśli produkt zawiera 2 kwasy to teoretycznie coś z tych kwasów może się odkładać w organizmie powodując tę chorobę. To jest tylko moja teoria. Nie koniecznie musi być prawdziwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dna moczanowa jest też powodowana przez alkohol i złą dietę przede wszystkim ;) Kolega niech lepiej zacznie stosować prawidłową dietę pod nią bo w pewnym momencie staje się ona bardzo nieznośna (mój kuzyn miał w wieku 33 lat przez 4 lata był na specjalnej diecie i mu przeszła teraz musi się też pilnować aby nie nawróciła) Mój ojciec też ma dne i jest na tej diecie przechodzi mu powoli. Co do piwa domowego jest on bardzo ale to bardzo niezalecany dla moczanowców, ze względu na drożdże i brak pasteryzacji, przez co takie piwo zawiera bardzo dużo puryn i powoduje odkładanie kwasu moczowego... I niestety mój Tata musi się wystrzegać mojego piwa, choć je bardzo lubi ;) I tu bym radził koledze szukać przyczyny, a nie snuć teorię że starsan powoduje ją, zobacz sobie na forach amerykańskich do czego się rozkłada. Główną przyczyną dny jest wspomniany kwas moczanowy, który nijak się wytrąca przy rozkładzie starsana, powstają związki podobne do pożywki winiarskiej, którą możesz kupić w sklepie. Tu masz temacik na forum o chłopcach moczanowcach: http://www.piwo.org/topic/11417-chlopcy-moczanowcy/page__hl__%2Bdna+%2Bmoczanowa

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.