Skocz do zawartości

Czy wysokie ceny drożdży obniżają poziom piwowarstwa.


Hasintus

Rekomendowane odpowiedzi

Ale kluczowe jest podejście.

Jak w CC były 3 piwa bez wad, i bardzo podobne do Anchor Steam, do tego 3-4 całkiem niezłe, ale nie tak podobne, bo przegięte w którąś stronę - za ciemne, za czekoladowe, zbyt niska goryczka, do tego drobne wady jak lekki diacetyl, aldehyd octowy, jedno piwo fenolowe, żadnego kwacha. To ja twierdzę że był wysoki poziom. Malkontent stwierdzi, że były 3 piwa dobre, a reszta tragiczna.

Poza tym sędziowie głównie narzekali na KPR, a nie KPD.

 

I to jest właśnie odpowiednie podejście ;)

 

Zawsze znajdzie się ktoś, kto widzi szklankę do połowy pustą... zawsze są też optymiści, którzy wchodzą na cmentarz i widzą plusy zamiast krzyży ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli 4 sędziów przekonuje jednego, że to oni mają rację... ;)

 

Nie ma przekonywania. Najpierw ustalamy ocenę punktową, później konsultujemy. Przynajmniej te panele w których uczestniczyłem tak wyglądały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma przekonywania. Najpierw ustalamy ocenę punktową, później konsultujemy. Przynajmniej te panele w których uczestniczyłem tak wyglądały.

 

Halo !! chyba mówisz o finale, bo chyba kwalifikacje to nie tak wyglądają ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, to nie miała być dyskusja o konkursie tylko o drożdżach. Moim zdaniem na suchych (poza lagerami) nie wiele się da zrobić. A pszenica na WB 06 to porażka.

 

ja na 04 ale robiłem , uważam ze tragedii nie ma. Dynastary też nie najgorsze piwa dają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, to nie miała być dyskusja o konkursie tylko o drożdżach. Moim zdaniem na suchych (poza lagerami) nie wiele się da zrobić. A pszenica na WB 06 to porażka.

Z całym szacunkiem Jacku, piłeś Jejską pszenicę na kangurach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo !! chyba mówisz o finale, bo chyba kwalifikacje to nie tak wyglądają ...

 

No myślałem, że od 3 stron rozmawiamy o finale.

 

Co do suchych, to stouty na S-04 wychodzą super. IPA na US-05 również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moją na WB-06.

Suche nie są takie złe i są proste w obsłudze.

Z płynymi to różnie bywa - zacznijmy od tego co pisze na opakowaniu, że za 4h są gotowe do działania, a w praktyce to po paru dniach saszetka jest napęczniała.

Moim zdaniem każdy piwowar wybiera to co dla niego jest najlepsze. W piwowarstwie komercyjnym jest tak, że albo ma się przychylność swoich klientów albo i nie. Podobnie jest z sędziami.

Podobnie wyglądają nasze konkursy. Trzeba wziąść na klatę i nościć się z złotem bądź poprawić się. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że ceny drożdży są takie jakie są. Do tego należy dodać obsługę.

Jeśli potrafimy obsługiwać i obsługujemy poprawie drożdże to wygrywamy GCH, jeśli nie to sypiemy suche i też jesteśmy na pudle.

 

PS * czy któryś z GCH zdobył nagrodę na suchych drożdżach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie ma przekonywania. Najpierw ustalamy ocenę punktową, później konsultujemy. Przynajmniej te panele w których uczestniczyłem tak wyglądały.

I jak macie różne oceny to co robicie? Uśredniacie?

 

Wysłane z mojego MB525 za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do tematu. Ceny drożdży odstraszają nie koniecznie obniżają poziom piwowarstwa. Porównanie cen HB mówi samo za siebie:

http://www.homebrewing.pl/wyeast-2565-koelsch-activator-125-ml-p-215.html + pozostałe składniki

vs.

http://www.homebrewing.pl/kolsch-125stblg-zestaw-surowcow-p-281.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tegoroczną nie, ale rok temu robiłem na suchych i byłem zadowolony.

Ach tam, większość piwowarów jest zadowolonych z swojego piwa a pudła nie zdobędzie. Edytowane przez Pieron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak macie różne oceny to co robicie? Uśredniacie?

 

W eliminacjach jest ustalane wspólne stanowisko, do bólu, albo piwo przechodzi, albo nie. Natomiast w finale jest zasada Piłata - com napisał, napisałem. :lol: Po prostu od jednego sędziego piwo dostanie 44 punkty a od drugiego 36. I to jest do przeżycia. Gorzej jeśli jeden daje 25, a drugi 45. To jest problem, bo ktoś się mocno myli, ale nie ma takiej opcji, żeby kogoś namawiać do zmiany jego zdania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W eliminacjach jest ustalane wspólne stanowisko, do bólu, albo piwo przechodzi, albo nie. Natomiast w finale jest zasada Piłata - com napisał, napisałem. :lol: Po prostu od jednego sędziego piwo dostanie 44 punkty a od drugiego 36. I to jest do przeżycia. Gorzej jeśli jeden daje 25, a drugi 45. To jest problem, bo ktoś się mocno myli, ale nie ma takiej opcji, żeby kogoś namawiać do zmiany jego zdania.

Bywają takie przypadki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bywają takie przypadki?

 

Zdarzają się. Zwykle wtedy, kiedy jeden sędzia uzna, że coś jest nie w stylu, a drugi że jak najbardziej tak, a poza tym on takie piwo woli. Ja miałem taką sytuację w KPRze (ale tam kategoria była bardzo szeroko zdefiniowana - ciemny lager), w KPD nasze wyniki nie różniły się o więcej niż 6-8 punktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tylko raz zdarzyło mi się, że sklep wysłał drożdże, które do mnie dotarły jeszcze zimne, czyli nie przegrzane. Ostatnio co rusz wpadka z drożdżami. Bywało, że te po terminie były bardziej skore do pracy niż te w terminie. O efektach nie ma co mówić. Cena drożdży jest istotnym składnikiem, a przy takiej loteriadzie ciężko sobie pozwolić na fanaberie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy płynne drożdże przeżyją transport w takim upale.. Często przesyłka trwa 2-3 dni a 40°C łatwo przekroczyć

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.