Skocz do zawartości

Prośba o komentarz do metryczki


waroms

Rekomendowane odpowiedzi

Ja wysłałem swoje piwo przede wszystkim dla metryczki, żeby dowiedzieć się co jest nie halo z moim piwem. W regulaminie, w pkt.19, jest napisane: "Każdy piwowar/browar domowy, którego piwo weźmie udział w konkursie, otrzyma metryczkę swojego piwa z oceną i ewentualnymi uwagami jurorów konkursu."

 

Zdaje się, że eliminacje zostały zakończone. Jaki jest poziom piw?

 

Tak, każdy dostanie metryczkę - piwa odrzucone metryczkę skróconą, z opisem wad.

 

Poziom był niestety wysoki, będzie sporo sytuacji podobnych do waromsa: trzeba było odwalać bardzo dobre piwa za drobne wady, żeby zrobić miejsce dla jeszcze lepszych,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie warzyć piwa w lipcu!

Sezon piwowarski trwa od września do kwietnia.

 

To niby skąd mają się wziąć latem te pyszne, świeżutkie pszenice? Po 2 miesiącach weizen jest już cieniem wspomnienia, ponurym żartem z pszenicznego piwa.

 

Takie pomysły to nie dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też za bardzo tego nie rozumiem. Jeżeli nie ma upałów tylko pogoda np. taka jak teraz, to co stoi na przeszkodzie żeby warzyć?

 

Warzyć się da, ale trzeba godzić się na wyższe szanse infekcji. Po prostu dużo więcej cholerstwa lata w powietrzu latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wysłałem swoje piwo przede wszystkim dla metryczki, żeby dowiedzieć się co jest nie halo z moim piwem.

Jeżeli wiesz, że coś ewidentnie jest "nie halo" w Twoim piwie, to nie musisz ich wysyłać na konkurs, tylko możesz skorzystać z tej opcji:

http://www.piwo.org/topic/5032-birofilia-2011-profesjonalna-ocena-piw-domowych-dla-kazdego/

Oszczędzisz w ten sposób trochę pieniędzy, a i sędziowie będą mieli mniej roboty. Możesz też dać do oceny piwa w takich kategoriach, których na konkursie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję jednak wrócić do tematu... ;)

 

Gotowanie 90 minut to już przesada. Dobrze jest doprowadzić do wrzenia i pogotować 5-10 min przed dodaniem chmielu. Należy utrzymywać dość ciągłe wrzenie i nie przykrywać pokrywką podczas gotowania - to odnośnie DMS.

Kilka postów wyżej (na poprzedniej stronie tego wątku) konkluzja była taka, że dobrze jedt wydłużyć gotowanie do 90 minut... :roll:

 

No i co z tym OXI z BA? Dezynfekuje oparami czy tylko kontaktowo? Do tej pory po lekturze forum byłem przekonany że oparami, dzisiaj w kilku miejscach doczytałem się że wyłącznie konktaktowo. Więc i tu może być problem z moją infekcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję jednak wrócić do tematu... ;)

 

 

Kilka postów wyżej (na poprzedniej stronie tego wątku) konkluzja była taka, że dobrze jedt wydłużyć gotowanie do 90 minut... :roll:

Nieprzegotowanej mineralki prosto do fermentora tez bym nie dodawał. Przed zakończeniem gotowania mierzysz gęstość i jeżeli jest za duża dolewasz odpowiednią ilość wrzącej wody. Takie są moje konkluzje, oczywiście każdy może pisać co chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję jednak wrócić do tematu... ;)

 

 

Kilka postów wyżej (na poprzedniej stronie tego wątku) konkluzja była taka, że dobrze jedt wydłużyć gotowanie do 90 minut... :roll:

 

 

Wszystko zależy od słodu, ale małe szanse by kupić słód na tyle złej jakości byś musiał gotować 90 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprzegotowanej mineralki prosto do fermentora tez bym nie dodawał. Przed zakończeniem gotowania mierzysz gęstość i jeżeli jest za duża dolewasz odpowiednią ilość wrzącej wody. Takie są moje konkluzje, oczywiście każdy może pisać co chce.

A jak za niska, pogotuj chwile dluzej lub dodaj DME/LME (ekstrakty) - cukier w ostatecznosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że młodzi piwowarzy czekają na metryczki jak na zbawienie, ale z nich wiele sie nie dowiecie( nikt Wam nie napisze że dodałeś 20g za wiele karmelu czy chmiel 10 min dłużej gotuj) to przychodzi z doświadczeniem. Mogę powiedzieć że nawet za piwa medalowe dostaniesz metryczkę w której jest taka lista wad, że aż współczuję sędziom że musieli pić piwa które nie dostały sie do :P

finału

ps Jak napisał olo chcesz wiedziać jakie masz piwo możesz dostarczyć tu

a nie na konkurs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wypiliśmy z żoną ostatnie dwie butelki tego piwa, akurat byli też nasi znajomi którzy mają u siebie w knajpie ponad 100 rodzajów piwa i piwo lubią.

Wrażenia nasze są takie:

1) W styczniu czy lutym to piwo było sporo lepsze.

2) W smaku zrobiło się faktycznie jakby puste. Fajny smak miało przez 3-5 sek. a potem w ustach w zasadzie nie pozostawało zbyt wiele. Albo nawet prawie nic.

3) Po wypiciu 1/4 butelki zauważyłem że faktycznie są takie ściągające, taninowe odczucia w ustach.

4) Za chińskiego boga nie czujemy tam żadnego kwasu ani aromatów kiszonej kapusty, nie wspominając o gotowanych warzywach. Ale pewnie mamy takie niewyrobione kubki smakowe... ;)

Edytowane przez waroms
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.