Skocz do zawartości

DIY Sterownik temperatury (STC-1000).


mirogster

Rekomendowane odpowiedzi

 Dobra, moja komora została wczoraj zainaugurowana. W piwnicy aktualnie mam 17 °C, ustawione na 22 °C, histereza 0,3 °C.

Sonda zaizolowana pianką na ścianie fermentora.

Grzanie włącza się, podgrzewa do 22,3 °C, po czym wyłącza się. I tyle ;) . Efekt, którego się spodziewaliście tzn. grzanie-chłodzenie-grzanie-chłodzenie nie występuje :) .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pożyjemy-zobaczymy. Na razie operuje w granicach histerezy wyłącznie włączając grzałkę.

 

EDIT: w ramach eksperymentu ustaiłem histerezę 0,1. Włącza tylko grzanie.

 

EDIT2: dziś korzystając z chłodu piwnicy, siadłem sobie z książką i poczyniłem kilkugodzinną obserwację, która pozwoliła mi rozgryźć ten sterownik w praktyce.

 

Histereza jest odchyłem w JEDNĄ STRONĘ - po osiągnięciu wartości, sterownik włącza grzanie/chłodzenie do otrzymania ZADANEJ wartości, a nie zadanej + histereza, po czym wyłącza przekaźnik.

 

W praktyce: chcę fermentować w 22 °C, to ustalam wartość zadaną na 22,1 °C i histerezę na 0,3 °C. W rezultacie mam widełki 21,9 °C - 22,1 °C, bo grzanie włącza się od razu, gdy "cyknie" 21,8 °C, a osiągnięcie temperatury zadanej trwa parę minut. Spadek o wartość histerezy trwa parę godzin.

Edytowane przez Willow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
4 minuty temu, Przem napisał:

rozgryzam temat i szperam po forum w temacie termostatu grzanie/chłodzenie:

 

jak wprowadzacie sondę do lodówki? chodzi mi to czy przez drzwi/uszczelkę czy robicie jakiś utwór w obudowie żeby wprowadzić do środka sondę?

 

 

Przez drzwi/uszczelkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 8.10.2017 o 22:40, Gawron napisał:

Kolega na pw pytał jak rozwiązałem połączenia wewnątrz, więc pokazuję na ogólnym jak wyglądają bebechy.

20171008_223151.jpg

 

 

Kurka wodna, a ja myślałem że po prostu do Heating podłączam 2 kabelki z grzałki a do Cooling dwa kabelki i z lodówki i zastanawiam się czemu to nie działa...

 

Prośba: nie wszystkie kabelki na Twoim zdjęciu mają dla mnie czytelny przebieg (te po stronie "powyżej" pomarańczowych kostek czyli pomiędzy kostkami a regulatorem, bo to co jest po drugiej stronie jest czytelne i klarowne) więc czy możesz rozpisać konkretne podłączenia używając oznaczeń z poniższego zdjęcia (np: połącz A-1, C-5 etc)

Ja chyba bez takiego łopatologicznego manuala nie ogarnę tematu

Rozumiem że kable wchodzące  to po prostu: biały kabel sieciowy który zasila, czerwony kabel od grzałki i niebieski kabel od chłodziarki, tak?

 

btw: a co z uziemieniem? z lodówki mam przewód 3-żyłowy czyli jedna żyła jest uziemiająca

 

PS. Podłączenia po drugiej (dolnej) części kostek są oczywiste, wszystko widać na zdjęciu

 

786916977_fot011.thumb.JPG.42609e16123b90c06573d40e256b4b01.JPG

Edytowane przez Przem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.07.2022 o 11:27, Przem napisał:

 

Kurka wodna, a ja myślałem że po prostu do Heating podłączam 2 kabelki z grzałki a do Cooling dwa kabelki i z lodówki i zastanawiam się czemu to nie działa...

 

Prośba: nie wszystkie kabelki na Twoim zdjęciu mają dla mnie czytelny przebieg (te po stronie "powyżej" pomarańczowych kostek czyli pomiędzy kostkami a regulatorem, bo to co jest po drugiej stronie jest czytelne i klarowne) więc czy możesz rozpisać konkretne podłączenia używając oznaczeń z poniższego zdjęcia (np: połącz A-1, C-5 etc)

Ja chyba bez takiego łopatologicznego manuala nie ogarnę tematu

Rozumiem że kable wchodzące  to po prostu: biały kabel sieciowy który zasila, czerwony kabel od grzałki i niebieski kabel od chłodziarki, tak?

 

btw: a co z uziemieniem? z lodówki mam przewód 3-żyłowy czyli jedna żyła jest uziemiająca

 

PS. Podłączenia po drugiej (dolnej) części kostek są oczywiste, wszystko widać na zdjęciu

 

786916977_fot011.thumb.JPG.42609e16123b90c06573d40e256b4b01.JPG

https://www.stilldragon.org/discussion/55/stc-1000-temp-controller 

Tutaj masz dokładnie rozrysowane jak to powinno wyglądać. Sam składałem z wg. tego schematu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Gawron napisał:

Daj znać, czy dałeś radę.

tak, wszystko się udało i działa

a racji temperatury otoczenia teraz tylko chłodzenie ale grzalkę też przetestowałem i ją załączyło

teraz jestem na etapie ustawień sondy (tzn co ma mierzyć), histerezy i opóźnienia żeby złapać optimum

najważniejsze że moje piwo na cichej schłodzilem do 14 stopni w garażu gdzie mam jakieś 22-23stopnie i trzyma stabilnie temperaturę a agregat lodówki nie szaleje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak teraz kombinuję - teoretycznie, póki co - żeby w lodówce zrobić wziernik pozwalający obserwować fermentację wewnątrz lodówki (ot, prostokąt 10x20cm czy coś w tym stylu)

 

generalnie nigdy nie byłem zwolennikiem rurek i tylko przykrywałem fermentor deklem (bez dociskania) więc przy założeniu że fermentor ląduje w zamkniętej lodówce ryzyko zakażenia nie jest chyba duże - to nie jest więc argument przeciw

 

mogę wyciąć w drzwiach prostokąt i z dwóch stron dać szczelnie szybę ale tak się zastanawiam czy nie będzie jakiegoś szronienia? - drobne straty energetyczne związane z gorszą izolacją przeboleję w zamian za radość obserwowania pracy drożdży, no ale gdyby z powodu szronienia miałyby być jakieś zaciekania lub brak widoczności, to nie miałoby sensu

 

więc zanim potencjalnie zepsuję nową lodówkę wolę podpytać, bo może ktoś z Was już taki temat przerabiał i się podzieli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mario1973 napisał:

Ispindel. To też daje radość jak patrzysz na wykres ze spadającym Blg. 

hmmm, obiło mi się o uszy ale jakoś tak przechodziłem obok tematu

ale faktycznie wydaje się to fajne

niestety piszą że chwilowo niedostępny

btw: czy do śledzenia i zapisu wykresów potrzebna jest jakaś płatna apka czy jedyny wydatek to ispindel? - strasznie nie lubię związywać się abonamentowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

mam wszystko fajnie uruchomione na STC-1000 ale brakuje mi jednej rzeczy... pomiaru temperatury w lodówce (sonda STC mierzy temperaturę brzeczki która ma dużą bezwładność)

 

mam do Was pytanie czy STC-3008 to bedzie dokładnie to samo co STC-1000 plus dodatkowy pomiar temperatury? - czyli to co się świeci na czerwono będzie pokazywało temperaturę brzeczki i nią sterowało a to co się świeci na niebiesko będzie pokazywało temperaturę wnętrza lodówki i nie będzie niczym sterowao? bo w sumie dokładnie o to mi chodzi, taki efekt chciałbym osiągnąć

 

teoretycznie mógłbym dokupić drugi STC -1000 który byłby uzywany wyłącznie jako termometr a nie jako sterownik ale jeśłi to może być w jednej obudowie to czemu nie :)

 

niestety słabo ogarniam te rzeczy elektroniczne więc wolę dopytać przed zakupem

 

przykładowa oferta na STC-3008 tutaj: https://allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-termostat-podwojny-stc-3008-11621794890

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.