Skocz do zawartości

DIY Sterownik temperatury (STC-1000).


mirogster

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...
  • 5 tygodni później...

Czy ten sterownik da radę działać na granicy swoich możliwości przez parę godzin? Szukam czegoś taniego co by mi sterowało temperaturą w warniku 1800W. Planuję wrzucić sondę do zacieru w czasie zacierania, a warnik ustawić na maxa, tak aby to sterownik sterował temperaturą. Ma szansę to zadziałać? 

Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten sterownik da radę działać na granicy swoich możliwości przez parę godzin? Szukam czegoś taniego co by mi sterowało temperaturą w warniku 1800W.

Przekaźnik w sterowniku wytrzymuje niemal 11A przy napięciu 230V. Twój warnik będzie pobierał koło 8A, więc przekaźnik nie powinien się przepalić. Ale z chińszczyzną nigdy nic nie wiadomo. Zawsze można go wymienić bez problemu na mocniejszy. Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Pytanie z tego tematu. Z elektryki jestem lewy. Lodówka ma na ogół chłodziarkę i zamrażarkę i dwa agregaty. Gdybym kupił dwa sterowniki stc-1000 to czy jeden mógłbym użyć do chłodziarki (np. 8-15 st.C do fermentacji), a drugi do zamrażarki (np.0-5 st. C do lagerowania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów... jestem tutaj nowy, mam pytanie i prośbę o pomoc ale nie wiem czy dobrze trafiłem... posiadam regulator temperatury ESCO ES-11W wygląda jak na załączonym zdjęciu... post-19218-0-45277600-1504129492_thumb.png chciał bym go podłączyć do lodówki by móc fermentować w lecie, problem w tym że żaden ze mnie elektryk i nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić, mimo schematu dołączonego do instrukcji post-19218-0-07328100-1504130467_thumb.png Pomoże mi ktoś? nie wiem czy kabel zasilający który wychodzi ze sterownika może być też jednocześnie kablem zasilającym lodówkę i czy należy całkowicie odłączyć termostat? oraz czy przekaźnik alarmowy musi być podłączony by wszystko działało jak należy? Raz próbowałem (mijając przekaźnik alarmowy) i mimo osiągniętej zadanej temperatury kompresor wciąż pracował i chłodził a chyba tak być nie powinno... nie wiem jak się do tego zabrać, mam nadzieję że się jasno wyraziłem i opisany problem będzie czytelny :)  Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mam nadzieję że się jasno wyraziłem i opisany problem będzie czytelny

Wg mnie, jeśli z załączonym schematem nie potrafisz tego poprawnie podłączyć to poszukaj u siebie raczej jakiegoś "elektryka", który w 5 min. Ci to podłączy :D

To jest "prund" i pal licho jeśli sobie zrobisz krzywdę, ale jeśli zrobisz (nawet nieumyślnie i przypadkiem) ją komuś to co dalej?

 

Poza tym na tym forum było to już wielokrotnie tłumaczone i rysowane :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja co prawda nie STC-1000 ale własny wynalazek. Wywaliłem obudowę i termostat z wnętrza lodówki aby zyskać trochę więcej miejsca. Działa mi to bez problemu.
Jeśli twoje docelowe temperatury są >15 °C, to oryginalny termostat lodówki i tak będzie praktycznie non-stop załączony.
W STC-1000 zwróć uwagę na "opóźnienie sprężarki" -  jeśli ten parametr będzie za niski to może się zdarzyć że, sprężarka się nie uruchomi chwilę po poprzednim cyklu pracy pomimo podania napięcia (ciśnienia w układnie muszą się wyrównać aby silnik sprężarki zaczął pracować). U mnie wyszło ~3 min, ale zaprogramowałem sobie z zapasem 5 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w pierwszym poście kolega napisał że ustawił histerezę na 0,3 stopnia. oryginalnie było 3 stopnie, ja ustawiłem na 1.

 

na oryginalnym termostacie ustawionym na maks lodówka chłodziła do ok 10 stopni ale myślę że to przez bezwładność 40L piwa w środku. wtedy termostat i tak się wyłączał na jakiś czas. lodówkę potrzebuję do fermentacji górniaków więc powyżej 15, ale też dla dolniaków i wtedy chciałbym mieć maks 10 stopni. niedługo startuję więc zobaczę jak STC będzie utrzymywał temperature.

 

podłączenie już ogarnąłem także pytanie nieaktualne. dzięki za podpowiedź :)

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli mogę to i ja się pochwale moim dzisiejszym dziełem wykonanym pod natchnieniem tego starego ale jakże przydatnego postu.

Skrzynka posklejana jest z zwykłych paneli podłogowych pomalowanych czarnym sprayem. Przewody w środku to zwykłe żyły z przewodu ydy podtynkowego 1,5 mm2. Dodatkowo nie wiedziałem jak zachowuje się owy sterownik, tzn czy się nie grzeje więc dodałem kratkę do cyrkulacji powietrza w środku skrzynki. 

 

Ustawiłem F2 na 0,5 C a F3 na 10 min.

 

Sprawdzimy za parę dni jak się sprawdzi przy Porterze Bałtyckim ;]

 

 

 

20171004_230744.jpg

20171004_230750.jpg

 

20171004_230832.jpg

 

20171004_2258141.jpg

Edytowane przez Ordi93
dopisanie kilku rzeczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mój sterownik grzanie/chłodzenie kupiłem za 100 na alledrogo bo nie chciało mi sie czekać na ten z Chin 25 dni :D do tego 2 gniazdka z Leroy Merlin za 10zl sztuka no i jedna stara panela podłogowa :D w sumie jakieś 130 zł z farbą no i z 4 godziny czasu na zrobienie puchy i podłączenie kabelków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, luki161 napisał:

Ile to drogo?

Miałem na myśli koszt mojej robocizny. Wysoko ją cenię. :D 

 

8 godzin temu, Ordi93 napisał:

Ile dałeś za obudowę? I dławiki?

 

Kable, gniazdka, wtyczka, dławiki kosztowały w elektrycznym ok 25 pln. Sterownik 9 dolców, czyli 35 pln, a obudowa na allegro 19 razem z wysyłką. Wszystko kosztowało ok 80 pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Hobbysta napisał:

Moze pytanie zabrzmi głupio, ale jaka frazę wpisałeś zeby taka obudowę znaleźć ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Wpisz "obudowa elektroniki". Wentylowana w moim przypadku. Dostępne są w różnych wymiarach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.