Skocz do zawartości

Dodawanie drożdży do brzeczki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Co prawda mam za sobą ze 20 warek z zacieraniem ale naszła mnie ostatnio wątpliwość czy aby prawidłowo zastrzepiam brzeczkę drożdżami.

Zawsze robię tak że rehyderuje suche drożdże w wodzie ok 25°C i dodaje do brzeczki o podobnej temperaturze. Fermentacja zazwyczaj przeprowadzam w podobnej (lub troche niższej) temperaturze, ale ostatnio fermentator przeniosłem do piwnicy bo mam temp ok 17°C. Oczywiście żeby temp za szybko nie spadała ubrałem fermentator w kurtke :). Następnego dnia fermentacja ruszyła z kopyta - temp spadła do ok 21°C więc postanowiłem zdjąć okrycie fermentatora żeby zrównać do 17 i niestety drugiego dnia jakby intensywność fermentacja zmalała (żeby nie powiedzieć ustała ). Drożdże użyte w fermentacji do safale S-04.

W związku z tym mam pytania:

 

1) Czy zatrzymanie fermentacji może być spowodowane zbyt szybkim spadkiem temperatury?

2) Jaka może być maks różnica temperatury między rozwodnionymi drożdżami a brzeczką?

3) Może w ww. przypadku było by lepiej rehyderować drożdże w ok 22°C i dodać do brzeczki o temp 17°C ?

4) Jak postępować z drożdżami dolnej fermentacji? Wiem że zalecają rozpocząć fermentacje w ok 20°C i stopniowo zmniejszać temp. do 10°C. Ale czy mogę np rehydyrować drożdże w 13°C i dodać do brzeczki o temp 10°C?

5) Mieszacie brzeczkę po zadaniu do niej rozwodnionych drożdży, czy po prostu wlewacie i zapominacie o niej?

 

Za wszelkie podpowiedzi dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Podejrzewam, że fermentacja już się kończy

2) Zaleca się aby różnica nie przekraczała 5°C

4) Może dla drożdży jako żywych organizmów to dobre rozwiązanie, ale na smak piwa nie wpłynie pozytywnie. Lepiej zadać drożdże w temperaturze zbliżonej do temperatury fermentacji. Pierwszą warkę lepiej zrobić z niższym balingiem, a potem zadawać odpowiednią ilość gęstwy.

5) Napowietrzam po zadaniu drożdży.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie punktu 5 ja wlewam drożdże / wrzucam placka do pustego fermentora, przelewam na to brzeczkę, cały czas mieszając. Tym sposobem mam dobrze wymieszane drożdże i napowietrzoną brzeczkę.. Po tej operacji u góry mam masę piany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Czy zatrzymanie fermentacji może być spowodowane zbyt szybkim spadkiem temperatury?

2) Jaka może być maks różnica temperatury między rozwodnionymi drożdżami a brzeczką?

3) Może w ww. przypadku było by lepiej rehyderować drożdże w ok 22°C i dodać do brzeczki o temp 17°C ?

4) Jak postępować z drożdżami dolnej fermentacji? Wiem że zalecają rozpocząć fermentacje w ok 20°C i stopniowo zmniejszać temp. do 10°C. Ale czy mogę np rehydyrować drożdże w 13°C i dodać do brzeczki o temp 10°C?

5) Mieszacie brzeczkę po zadaniu do niej rozwodnionych drożdży, czy po prostu wlewacie i zapominacie o niej?

 

Za wszelkie podpowiedzi dzięki

 

1) S-04 są dość podatne na zmiany temperatury, ale do 18 st. C spokojnie fermentują

4) Jak zależy Ci na szybszym starcie, to możesz zacząć od 20 st. jednak jak zadasz drożdże do brzeczki o temp. 12 st. to po prostu opóźnisz namacalny start drożdży.

5) Nie mieszam, po zadaniu drożdży od razu zamykam wieko.

 

Jak zestawisz poszczególne odpowiedzi, to zauważysz, że czasem pewne czynności można wykonywać na wieloraki sposób, co jest w pełni normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie punktu 5 ja wlewam drożdże / wrzucam placka do pustego fermentora, przelewam na to brzeczkę, cały czas mieszając. Tym sposobem mam dobrze wymieszane drożdże i napowietrzoną brzeczkę.. Po tej operacji u góry mam masę piany.

 

Witam, właśnie we wtorek popełniłem moją 24 warkę. Po raz pierwszy dodałem gęstwę tak jak poradził andy, po raz pierwszy o mało fermentacja nie rozsadziłą mi fermentatora. Zawsze robiłem odwrotnie, najpierw napowietrzałem brzeczkę, później dodawałem drożdże. Podczas fermentacji miałem pianę góra na ok 4 cm. Teraz fermentacja wypchnęła mi wodę z rurki i na powierzechnię fermentatora wyszła piana.

1. Czy jest możliwe że tak mocna fermentacja to wynik dodania drożdży "sposobem andego", czy raczej to że gęstwa (Safale US- 05) została użyta po raz trzeci? Na wiki czytałem że wtedy jest najmocniejsza.

2. Czy moc fermentacji wpływa na smak piwa?

Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.