Skocz do zawartości

chmielenie na raty


kamil80

Rekomendowane odpowiedzi

Przed paroma dniami rozlałem pierwszego brewkita do butelek, ale coś nie dawało mi spać po nocach - jakieś dziwne głosy, coś jakby "brzeczki ... brzeczki...". Okazało się że głos dochodził z pustego fermentora! Żeby mieć spokój muszę czymś go teraz zalać.

Do tej pory byłem przekonany, że poprzestanę dłuższy czas na brewkitach, głównie z powodów technicznych. O ile mogę przeprowadzić zacieranie w zaizolowanym fermentorze, to nie jestem w stanie przeskoczyć problemu z chmieleniem. Nie zaryzykuję postawienia 30l gara na płycie indukcyjnej (kociołków elektrycznych nie biorę pod uwagę).

 

W końcu zrodził się pomysł chmielenia na raty (podział brzeczki na części i chmielenie w mniejszym naczyniu). Może to wyglądać tak:

1. Zacieranie, filtracja

2. Podzielenie brzeczki na 2 części

3. Chmielenie pierwszej połowy brzeczki (połowa przewidzianego chmielu, standardowy czas)

4. Chmielenie pozostałej brzeczki, w tym czasie chłodzenie nachmielonej części

5. Schłodzenie drugiej nachmielonej części brzeczki i połączenie obu w fermentatorze

 

Może ktoś stosował podobny sposób?

Czy taka procedura ma jakieś wady o których nie pomyślałem? Czy to, że druga część brzeczki trochę ostygnie podczas chmielenia pierwszej może mieć szkodliwy wpływ?

Plusem może być szybsze chłodzenie brzeczki w mniejszych ilościach.

 

Z góry dziękuję za uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna opcja jest redukcja brzeczki w 2 mniejszych garach rownoczesnie. O ile masz taka mozliwosc. A pozniej dolanie przegotowanej, chlodnej wody. Zostaje kwestia obliczenia odpowiednej ilosci tej wody do wymaganego OG (po rozcienczeniu).

Edytowane przez mirogster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Ja stawiam na płycie ceramicznej i wszystko jest w porządku.

Boję się że pęknie. Nie znalazłem nigdzie informacji na temat dopuszczalnej nośności tych płyt, ale 30kg to wg mnie trochę dużo jak na zastosowania domowe.

Jeśli by się coś stało to 1000 w plecy (ile piw można za to nawarzyć!) no i mogę się pożegnać z jakimkolwiek piwem na dłuuugo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.