Skocz do zawartości

Bohemian pilsner 4,5-5°Blg końcowe?


Rekomendowane odpowiedzi

Burzliwa 19.03.12 - 18,5*BLG - ok 22 litry, 10°C

Cicha 12.04.12 - 5,6*BLG - ok 20 litrów, 2-4°C

Butelkowanie 31.05.12 - 4,5 - 5*BLG, 40 butelek, 4g cukru na butelkę 6 cm wolnego miejsca w szyjce.

 

Drożdże S-23, 11,5g

 

Martwi mnie podwyższone BLG końcowe jak na lager. Teoretycznie powinno być bliżej 3,5-4*BLG zastanawiam się czy nie będzie granatów. Ale przez tyle czasu to teoretycznie powinno odfermentować. Fermentacja trwała dłużej niż w książce Ziemowita Fałata "Znakomite piwa" tam pisze że gęstość końcowa powinna być ok 3°Blg a fermentacja miesiąc i 14 dni.

 

Przepis był na 21 litrów, 13°Blg a mi wyszło 22 litry, 18,5°Blg może dlatego że BLG początkowe było tak wysokie BLG końcowe nie zeszło niżej? Co prawda zgrzeszyłem bo chciałem mieć mocniejsze piwo i dodałem 1 kg cukru. Ale mimo wszystko bez dodatkowego cukru BLG początkowe by prawdopodobnie wynosiło ok 15°Blg. Pytam bo chcę spać spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zauważył Andy wg. mnie jest szansa na granaty. Sam miałem podobną sytuację z S-23 w tym sezonie, że nie chciały zejść niżej niż 5 °Blg mimo 1,5 miesiąca fermentacji - fakt była to gęstwa z co najmniej 3 zbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za przepis?

 

Dowolny na pilsa i - jak napisał autor wątku - dodajesz kilogram cukru, żeby było mocniejsze. ;)

 

Z grubsza licząc, kg cukru na 20 l podnosi gęstość o 5°Blg. A więc blg bez cukru powinna wynieść te 13°Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słód pilzneński 4,1 kg

Słod monachijski 0,55 kg

Słód carapils 0,25 kg

Słod zakwaszający 0,1 kg

 

Chmiel Marynka 30g

Chmiel Lubelski 15g

Chmiel Saaz 30g

 

Mech irlandzki

 

Drożdże S-23

 

Zacieranie w 13 litrach wody 62°C

 

I przerwa 62°C, 40 min

II przerwa 72°C, 20 min

 

Podniesienie temperatury do 74°C, 5 min

 

Chmielenie: 60 min

 

Marynka 30g, od początku gotowania

Lunelski 15g, 20 minut przed końcem gotowania

Saaz 15g + mech irlandzki, 10 minut przed końcem gotowania

Saaz 15g, w momencie zakończenia gotowania, 5 minut

 

W sumie nie wydaje mi się by 1 kg cukru w 20 litrach podnosiło BLG o 5°BLG. Kiedyś mi wyszło z obliczeń że jest to ok 3-4°Blg. Tu było ponad 20 litrów

Edytowane przez Rageofhonor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie wydaje mi się by 1 kg cukru w 20 litrach podnosiło BLG o 5°BLG. Kiedyś mi wyszło z obliczeń że jest to ok 3-4°Blg. Tu było ponad 20 litrów

Skala ballinga to procentowy udział cukru w roztworze. A 1kg do 20litrów to jest właśnie 5% czyli 5°Blg. Uwzględniając ciężar właściwy brzeczki (przyjmijmy 1,048) byłoby to 1kg/22kg: ok 4,5°Blg.

Czyli przed dodaniem cukru to było ok 14°Blg,

Tak czy inaczej te 4,5°Blg się wydaje dość dużo. A i do nagazowania dałeś sporo. Może być przegazowane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłem próbkę na jeden dzień w probówce i BLG się nie zmieniło. Czyli albo już więcej nie odfermentowało albo drożdże padły. Teoretycznie drożdże dolnej fermentacji powinny bardzo szybko poradzić sobie z ewentualnym cukrem w probówce.

 

Normalnie daję do wszystkich piw 4 g cukru na butelkę zostawiając 6 cm miejsca w szyjce. To 2 cm więcej niż w instrukcji do brewkitów które kiedyś robiłem. Może granatów nie będzie. Dla mnie lepiej przegazowane niż niedogazowne piwo.

 

Zrobiłem ostatnio eksperyment i nie dodałem 1 kg cukru do Dortmundera i wyszło: 22 litry - 13,5°Blg. Jak dodawałem cukier to wychodzilo 23 litry - 17.5°Blg

Edytowane przez Rageofhonor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.