Skocz do zawartości

Rasizm na polskich stadionach. Dokument BBC.


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie pojawiła się seria artykułów na temat rasizmu polskich pseudokibiców. W tym momencie leci program na BBC na ten temat, i brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych zaleciło, by rodziny kolorowych graczy nie lecieli do Polski na mecze. Troszkę wstyd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie pojawiła się seria artykułów na temat rasizmu polskich pseudokibiców. W tym momencie leci program na BBC na ten temat, i brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych zaleciło, by rodziny kolorowych graczy nie lecieli do Polski na mecze. Troszkę wstyd.

Rozumiem że wstyd dla BBC, za nierzetelny i z góry stronniczy reportaż. Idioci są wszędzie, ale niewielu mimo tego ma szansę na reprezentowanie swojego kraju. Patrz John Terry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że będzie zamieszanie, zwłaszcza podczas i po wieczornych posiedzeniach przy alkoholu w lokalach. Ale nie wydaje mi się, żeby miało być aż tak źle. Jakieś ekscesy pewnie będą, bo zwykle tak się dzieje przy imprezach sportowych budzących ogólnospołeczne emocje. Nie wiem jak w innych miastach, ale w Krakowie, zwłaszcza w miejsca typowo turystycznie kibole nie zaglądają. Bo i po co w centrum. Picie drogie, ochrona w lokalach i kamery są, a policja szybko dojedzie. Zaszywają się na osiedlach, ale tam to i ja osobiście się nie kręcę po nocach :) Wydaje mi się, że tak jest w każdym większym mieście.

 

Co do mediów zagranicznych to chętnie nagram i podeślę jak się bawią turyści nocami na Rynku czy Kazimierzu. Oj byłby materiał :D

Edytowane przez elroy
Składnia się nie trzymała całości - poprawiłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że wstyd dla BBC, za nierzetelny i z góry stronniczy reportaż. Idioci są wszędzie, ale niewielu mimo tego ma szansę na reprezentowanie swojego kraju. Patrz John Terry.

 

Troszkę inaczej, pokazali co się dzieje na stadionach z udziałem polskich pseudokibiców, do tego w krakowie doszedł temat "żydowskich" korzeni jednego z klubów ;). Sporo wyjaśniali pytani "kibice".

 

Dla pocieszenia Ukraina została pokazana jako jeszcze bardziej skrajną niż Polska w tej kwestii. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przyganiał kocioł garnkowi. A co było w UK przed Margaret Thatcher?

 

No to jak pisać ,a co było w Polsce za komuny? ;) Żelazna Dama odeszła z urzędu w 91 roku, ponad 20 lat temu! Wszystko przed nią jest uważane za historię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest lepiej ani gorzej, po prostu na tym punkcie wyspiarze wyczuleni są, w sumie to dobrze. Ale nie zmienia to faktu że rasizm istnieje i u nas i na wyspach, a media to wiadomo szukają sensacji a nie rzetelnej informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to racja, temat jest gorący i łatwo przyciąga widzów. Myślę, że będzie mocno komentowane każde zdarzenie.

 

Warto też i poczytać co piszą Polacy na zbliżony temat: http://www.weszlo.com/news/10343-Z_meczu_Wisla_-_Cracovia_wyszedlem_brudny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co się dzieje jak gra Ajax z Feyenordem? Gdy piłkarz Ajaxu przejmie piłke kibole Feyenordu syczą.

 

To Angolom nie przeszkadza, bo to u nas na Zachodzie a nie w jakies krainie białych niedźwiedzi i ludzi mieszkających w lepiankach.

 

P.S. Syczenie oznacza wpuszczany gaz do komory gazowej. Ajax został założony przez Żyda amsterdamskiego. Flagi Izraela powiewają do dziś na meczach Ajaxu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak pisać ,a co było w Polsce za komuny? ;) Żelazna Dama odeszła z urzędu w 91 roku, ponad 20 lat temu! Wszystko przed nią jest uważane za historię.

Historii nie wolno zapomnieć. Ciekawy jestem czy Anglicy pamiętają jeszcze, co się wydarzyło 29 maja 1985 podczas finałowego meczu pomiędzy Juventusem a Liverpoolem. Lub czy BBC im o tym przypomniało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widać sezon ogórkowy się zaczął albo staraja się ukryć ważniejsze informacje....

nawiasem mówiąc pare dni temu pojawił sie artykuł mówiący o prawie 90 tyś. incydentów w angielskich i walijskich szkołach o podłożu rasistowskim (w latach 2007-2011)..........

no ale to było u nich.........

Edytowane przez amap
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przydałoby się jeszcze przypomnieć genezę słów hooligans i skinhead. Brytyjczycy rzeczywiście mają się czym pochwalić w sprawie tolerancji :monster:

 

Ale czy nie wygląda to tak, że za bardzo się martwimy co inni pomyślą o nas. Może te mistrzostwa to czas żeby inne nacje pokazały się z lepszej strony w Polsce a my oceńmy, jakie ich zachowania najmniej przypadły nam do gustu.

 

P.S. Jaki jest tytuł tego dokumentu? Ewentualnie czy wie ktoś jak go odnaleźć w necie?

Edytowane przez pinio113
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawiasem mówiąc pare dni temu pojawił sie artykuł mówiący o prawie 90 tyś. incydentów w angielskich i walijskich szkołach o podłożu rasistowskim (w latach 2007-2011)..........

no ale to było u nich.........

 

wiesz, bo to jest jak w kawale: szczurek pyta krecika: mamy taki sam pyszczek, miłe w dotyku futerko, tak samo kręcimy noskiem i się łasimy. Ale ty jesteś fajny krecik a ja obrzydliwy szczur. Krecik zastanowił się chwilę i mówi: wiesz, szczurku wydaje mi się że masz h*jowy pijar...

 

Każdy kto bardziej zna kraje zachodniej europy zgodzi się, że skala francuskiego i holenderskiego antysemityzmu jest ogromna. To we Francji płona co sylwester samochody. To anglicy pijani zachowują się mhm "specyficznie" :) . Ale są "polskie obozy", "polski antysemityzm", "polscy kibole" cest a la vie.

 

edit: wcale także nie twierdzę że Polacy są ąę, swoje za uszami mają, tylko w skali porównawczej wypadają IMHO blado.

Edytowane przez pieddro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche mnie śmieszy ta brytyjska megalomania. Czytałem o tym programie, choć go przyznaję nie widziałem. Podobno w jego trakcie pada z ust Nigeryjczyka grającego w Polsce wypowiedź, iż nigy nie spotkał się z przejawem rasizmu - co zostało ukazane jako dowód na zastraszenie biednego piłkarza...

 

Tak nawiasem, z doświadczenia wyniesionego z przebywania we wrocławskich knajpach stwierdzam, że najgorzej ze wszystkich przyjezdnych zachowują się właśnie Brytyjczycy. Nie ma drugiej tak głośnej, ordynarnej i chamskiej grupy turystów - więc może lepiej, że zostaną w domach i nie przyjadą na Euro?

Edytowane przez slotish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nasze społeczeństwo jest do bólu rasistowskie i ksenofobiczne, nie ma co czarować rzeczywistości. Wystarczy spojrzeć na ilość swastyk, haseł typu "AntyJude" czy "Polska dla Poladków!" wysprejowanych na murach. Nawet na wycieczce do Rumunii spotkałem napis na murze "Wisła Kraków - Jeb*ć Żydów". Nawet w języku potocznym powszechnie używamy inwektyw "Ty Żydzie", "Nie bądź Żyd", "Wycyganić" itp. O pobiciach i innych incydentach na tle rasowym rzadko słyszymy tylko dlatego, że niewielu przedstawicieli innych ras u nas mieszka - jesteśmy jednak bardzo spójnym etnicznie krajem.

 

Oczywiście, że ten problem dotyczy marginesu społeczeństwa. Oczywiście, że gdzie indziej jest tak samo, albo i gorzej (pracowałem swego czasu w UK i napięcie pomiędzy różnymi kulturami w biedniejszych dzielnicach było aż nie do wytrzymania). Problem w tym, że "na zachodzie" takie zachowania są piętnowane, a u nas jest na nie ciche przyzwolenie. Popatrzcie ile na manifestacjach politycznych jest transparentów, gdzie przeciwnicy są wyzywani od Żydo-masonów, Żydo-komuny, Żydowskich kolaborantów itp. Czy ktokolwiek kiedyś na to zareagował? Nie. Nikogo nie pociągnięto za to do odpowiedzialności, więc co się dziwić, że warcholstwo czuje się bezkarne. Skoro można bezkarnie opluwać, to następnym razem pobiją, bo czują się bezkarni.

Nie wybielajmy się, bo swoje mamy w tej kwestii za uszami.

 

Innym tematem jest, że niektórzy nam wytykają drzazgę a nie widzą belki w swoim oku. Oj napatrzyłem się w Krakowie na pijanych wyspiarzy, niemało. Choć z trzeciej strony pijani studenci na juwenaliach robią wcale nie mniejszą zadymę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nasze społeczeństwo jest do bólu rasistowskie i ksenofobiczne, nie ma co czarować rzeczywistości. Wystarczy spojrzeć na ilość swastyk, haseł typu "AntyJude" czy "Polska dla Poladków!" wysprejowanych na murach.

 

Gdzie? Jakie? W życiu czegoś takiego nie widziałem (poza zdjęciami w Gazecie Wyborczej), w moim miasteczku na 100% nic takiego nie ma.

 

Zresztą co to za miara rasizmu, powiedz lepiej jaka partia gosząca hasła rasistowskie zdobyła kiedykolwiek poparcie powyżej błędu statystycznego.

No, chyba że pod rasizm podciągniemy zoologicznie antykatolickiego Palikota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie? Jakie? W życiu czegoś takiego nie widziałem (poza zdjęciami w Gazecie Wyborczej), w moim miasteczku na 100% nic takiego nie ma.

 

Widzisz, a na Górnym Śląsku czy w Krakowie (rzadziej) takie hasła widuję. Fakt, że są coraz szybciej zamalowywane, ale wciąż pojawiają się nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak zarówno w Polsce jak i zachodniej Europie w niektórych środowiskach istnieje "ciche przyzwolenie" dla takich zachowań a w innych jest to piętnowane...

Na szczęście dla nas nie mieliśmy kolonii, tak więc problem z emigrantami odrobinę mniejszy ( patrz Francja i problemy z Marokańczykami).

I o ile dobrze pamiętam historię to Polska przez wieki była raczej ostoją tolerancji dla Żydów w Europie. Zdarzały się pogromy ale skala zjawiska była jednak mniejsza niż w innych krajach.

Niestety opinia o Polakach jako antysemitach rzeczywiście jest dość ugruntowana na Zachodzie.

 

Swoją drogą słyszeliście o odznaczeniu "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata"? To najwyższe odznaczenie izraelskie przyznawane nie-Żydom.

http://pl.wikipedia...._Narodów_Świata

A jako, że wikipedia jest uważana za niespecjalnie wiarygodną polecam także http://www1.yadvashem.org/yv/en/righteous/statistics.asp

Edytowane przez pinio113
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

audycja BBC na yt

[media=]http://www.youtube.com/watch?v=z93iQgI3[/media]

 

cos nie działa więc wklejam linka:

http://www.youtube.com/watch?v=z93iQgI3

Edytowane przez elroy
Film jest chyba wycięty i dlatego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mamy innego youtube-a bo w wyszukiwarce nie mogę znaleźć ( pod hasłem: audycja BBC ). Ale jest na onet.pl, obejrzę po pracy.

Jest i na youtube.pl.

[media=]http://www.youtube.com/watch?v=a0QEk_7bl4w[/media]

Edytowane przez pinio113
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem narasta i to w zastraszającym tempie, choćby, to co działo się w Listopadzie zeszłego roku pokazuje, że zarówno rasizm jak i antysemityzm narasta w Polsce. Każdy, kto wchodzi na serwisy takie jak kwejk czy demotywatory zauważy, że pojawia się coraz więcej rasistowskich haseł i stwierdzeń - doskonale to odzwierciedla cały problem. Smutny jest fakt, że powyższy dokument obrazuje cały problem na przykładzie Łodzi, gdzie przecież było ogromne żydowskie getto. Odnośnie Euro 2012, to nie bardzo się tym przedsięwzięciem interesuje, więc nie wiem jak materiał BBC wpłynie na całą imprezę.

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem. Materiał jednostronny, nie przedstawiono nikogo wypowiadającego się w obronie Polski i Ukrainy. Postawiono tezę, że Polska i Ukraina są przepełnione rasizmem, po czym zaprezentowano na to silne dowody, których nasi kochani rodacy skwapliwie dostarczyli. A nawet nie pokazywano zdjęć z największych burd stadionowych, wszystkie pokazane mecze u nas były odbierane jako w miarę spokojne! Po dodaniu do tego, i tak ponurego i smutnego obrazka, histerycznych komentarzy angielskiego piłkarza wyszedł sensacyjny materiał - w sam raz, żeby przyciągnąć widza przed telewizor.

 

Mimo wszystko sporo w tym reportażu prawdy. Jakkolwiek to nie wygodne dla nas, musimy spojrzeć prawdzie w oczy, bo zaprzeczając faktom wyjdziemy po prostu na idiotów - jak ten ukraiński urzędas zapierający się, że gest faszystowskiego pozdrowienia to było tylko przyciąganie uwagi kibiców przeciwnej drużyny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.