Skocz do zawartości

czy można użyć DROŻDŻE BAYANUS G995


Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie. Jeśli chcesz zjechać z kosztów i robić piwa lekkie, podobne do koncerniaków - kup ześrutowany słód jęczmienny i rób eksperymenty. Przepis jaki podałeś jest na pilsa. Lechowi do tego piwa daleko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem już wszystkie składniki i będę zacierał słód w pełnym ziarnie

Nie do końca rozumiem co masz na myśli pisząc: w pełnym ziarnie. Nieśrutowany?

Co do drożdży to wątpię czy ktoś pozna czy było piwo robione na bayanus g 995 czy s 04

Przypuszczam, że wręcz przeciwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do drożdży to wątpię czy ktoś pozna czy było piwo robione na bayanus g 995 czy s 04

Chyba nie wiesz jaka jest różnica pomiędzy drożdżami winiarskimi, a piwowarskimi. Myślę, że piwo robione na bayanusach będzie nie do wypicia - będzie dramatycznie odfermentowanym kwasiżurem. A wystarczy zainwestować choćby w s-33 - całe 6 zł.

Ale każdy robi jak uważa.

Smaug napisał w trakcie mojego pisania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem drożdże s 04 ale 2 litry nastawię na bayanusach

 

Bardzo dobry pomysł- zobaczysz różnicę między efektem przefermentowania tej samej brzeczki różnymi drożdżami, więcej niż 2 l nie potrzeba :)

Edytowane przez mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

ja zrobiłem już parę warek na G995 - używam ich do miodów pitnych i uważam, że bardzo dobrze się nadają właśnie do piw miodowych, a i do mocniejszych górnej fermentacji nie są najgorsze. W piwie przecież nie cały ekstrakt to fermentowalne cukry więc nie martwiłem się o jakieś mistyczne "zero". Na pewno dają inny profil zapachowo-smakowy ale jeśli nie oczekuje się od piwa fajerwerków to nie widzę przeszkód. Ponowie też pytanie o efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie wiesz jaka jest różnica pomiędzy drożdżami winiarskimi, a piwowarskimi. Myślę, że piwo robione na bayanusach będzie nie do wypicia - będzie dramatycznie odfermentowanym kwasiżurem.

Polecam mojego American Wheata i Porter Bałtycki do dostania we wrocławskim depozycie - oba na g995...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie wiesz jaka jest różnica pomiędzy drożdżami winiarskimi, a piwowarskimi. Myślę, że piwo robione na bayanusach będzie nie do wypicia - będzie dramatycznie odfermentowanym kwasiżurem.

Polecam mojego American Wheata i Porter Bałtycki do dostania we wrocławskim depozycie - oba na g995...

 

Potwierdzam, wczoraj z depozytu pobrałem oba te piwka i próbowałem. Bardzo dobre, żadnch dziwnych posmaków od drożdży nie wyczułem. W obu piwach czuć tylko cechy prawidłowe dla stylów, żadnych estrów itp. Ale ja to początkujący degustator jestem;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Troszke odświeze temat.

Czy Bayanusy G955 nadalyby sie do fermentacji bardzo wysokich balingow? Planuje RISa 33 plato a nastepnie cos jeszcze mocniejszego (cos w strone jopejskiego-bardzo dlugie wygotowanie) Mam gęstwe z danstarow i z s04. Poradzcie prosze, jakie drozdzaki, w jakiej formie i ilosciach i na jakich etapach dodawac przy tak ekstraktywnych piwach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja fermentuję takie ballingi normalnym szczepem piwowarskim, np. US-05 / American Ale i dopiero jak skończą pracę to dorzucam winiarskie dla dofermentowania i pewności nagazowania w butelkach (raz po ustaniu burzliwej i drugi raz do samego rozlewu). Również polecam te biowinowskie, póki co nie zawiodły - używałem Fermivin czy coś takiego, są tanie i dają radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak facet pyta o drożdże wytrzymujące duże stężenie %, żeby mu piwo 30 blg odfermentowało, i może jeszcze później się nagazowało, to wg mnie słabo mu polecać drożdże o niskiej wytrzymałości na %.

 

Poza tym do wysokich ballingów dobieramy drożdże mocno odfermentowujące, i zacieramy na wytrawnie - żeby nie skończyć z ulepkiem

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku tak gęstych piw właśnie słodycz jest ich atutem i odfermentowanie bardzo wysokie (nawet w historii zdarzało się dwucyfrowe), również zawartość alkoholu powinna być stonowana i jeśli dwucyfrowa, to bliżej 12%, a nie powyżej 16% np. William Younger no.1 start z 23 blg i finał na 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.