Jump to content
Sign in to follow this  
Pierre Celis

[piwolog] Red Hot Chili Ale, Bryghuset Svaneke, Dania

Recommended Posts

dsc_8521.jpg?w=640&h=970

Kolejne, po Double Brown Ale piwo browaru restauracyjnego Svaneke, położonego na duńskim Bornholmie. Już sama nazwa piwa sugeruje z czym będziemy mieli do czynienia. Bohaterem dzisiejszej degustacji będzie piwo górnej fermentacji typu ale doprawione świeżymi papryczkami chili. Brzmi ekscentrycznie i niebezpiecznie. Chciałoby się rzec – raz kubkom smakowym śmierć.

Red Hot Chili Ale – aromatyzowane red ale
Ekstrakt nieznany, alkohol 5,7%

Wygląd: Kolor ładnej soczystej czerwieni, klarowne. Piana beżowa, średnioobfita, szybko redukuje się do kożuszka.
Aromat: kwiatowo-przyprawowy, lekko karmelowy, z wyraźnym diacetylem (toffi) i wyczuwalnym pikantnym aromatem papryczek chili.
Wysycenie: umiarkowane do niskiego, perliste, przyjemne.
Smak: zrównoważony pomiędzy słodowością i lekką kwaskowatością, lekko w kierunku wytrawności. Goryczka średnia, a zaraz za nią spora dawka palącego chili.
Odczucie w ustach: początek lekki i gładki, ale już po chwili pali i rozgrzewa. Nie można powiedzieć, że pije się przyjemnie.
Wrażenie ogólne: Sam nie wiem co sądzić o tym piwie. Na pewno doceniam odwagę i eksperyment. Baza wydaje się nienajgorsza, lecz duża dawka pikantności “zabija” to piwo. Dla mnie ma ono nawet swój urok, bo lubię ostre, ale przeszkadza mi brak balansu pomiędzy chili a całą resztą. Gdybym miał wybierać, to wybrałbym pikantne danie i dobrze nachmielone piwo do niego, a nie odwrotnie. Z drugiej strony fajnie by było przetestować Red Hot Chili Ale w towarzystwie smacznego pikantnego jedzenia.
Ocena: 4/10

966 966 966 966 966 966 966 b.gif?host=bimbelt.wordpress.com&blog=17

Wyświetl pełny artykuł