Skocz do zawartości

Weizen - zacieranie


Rekomendowane odpowiedzi

Czy do pszeniczniaka potrzebna jest raczej woda miękka, czy twarda?

 

Kolega nie znający się na rzeczy chciałby, abym uwarzył mu pszeniczniaka na wodzie Kinga Pienińska. Z tego co widzę, to ma ona taki skład:

sodowy (Na+) 4,59

wodorowęglanowy (HCO3-) 335,60

potasowy (K+)2,31

siarczanowy (SO42-) 28,50

magnezowy (Mg2+) 13,13

chlorkowy (Cl-) 7,09

wapniowy (Ca2+ 97,80

fluorkowy (F-) 0,05

krzemionka (SiO2) 12,30

 

Czy będzie dużym błędem jej użycie? Ja bym zrobił na kranówie, ale kolega się uparł ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do pszeniczniaka potrzebna jest raczej woda miękka, czy twarda?

 

Kolega nie znający się na rzeczy chciałby, abym uwarzył mu pszeniczniaka na wodzie Kinga Pienińska. Z tego co widzę, to ma ona taki skład:

sodowy (Na+) 4,59

wodorowęglanowy (HCO3-) 335,60

potasowy (K+)2,31

siarczanowy (SO42-) 28,50

magnezowy (Mg2+) 13,13

chlorkowy (Cl-) 7,09

wapniowy (Ca2+ 97,80

fluorkowy (F-) 0,05

krzemionka (SiO2) 12,30

 

Czy będzie dużym błędem jej użycie? Ja bym zrobił na kranówie, ale kolega się uparł ;-)

 

Jak będziesz używał tej wody do weizena to tylko dodaj kwasu aby zbić wodorowęglany, bo ta woda jest zbyt mocno wodorowęglanowa jak na weizena. Z szybkich wyliczeń na 20L wody do zacierania oraz około 15 do wysładzania dodałbym 12ml kwasu fosforowego (75%), 3g gipsu (żeby zrobić balans pomiędzy chlorkami i siarczanami) i 4g NaCl (żeby zwiększyć wartość sodu dla zaokrąglenia smaku piwa). Jak nie masz gipsu i nacl to odpuść - użyj tylko kwasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i 4g NaCl (żeby zwiększyć wartość sodu dla zaokrąglenia smaku piwa). Jak nie masz gipsu i nacl to odpuść

Łukasz a nie chodziło Ci o chlorki? NaCl większość z nas ma w domu :D Sód to ma marny wpływ na odbiór piwka.

Zainteresowanym głębszą analizą i modyfikacją wody polecam: http://www.brewersfr...tor/?id=2P1D147

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, miałem na myśli żeby lekko zwiększyć sód (zaokrąglenie piwa), a przy okazji trochę chlorki żeby zbalansować je z siarczanami. Wg mnie do weizena ich balans będzie ok. Generalnie i tak podstawa to odpowiednia alkaliczność wody, która w tym przypadku jest zbyt duża jak na weizena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.