Skocz do zawartości

Weizen - zacieranie


Rekomendowane odpowiedzi

Z mojego skromnego doświadczenia w dziedzinie weizenów to lepiej fermentować je niżej - 18 st. W tej temperaturze miałem świetnego banana bez obcych balonowych aromatów . Pszenica którą fermentowałem w ok 21st była zdecydowanie gorsza, mniej banana, jakieś winogrona, była niezła pijalna, ale ta fermentowana chłodniej w tempie zastraszającym zniknęła...

Edytowane przez andy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Temat co prawda o zacieraniu, ale nie chcę mnożyć bytów a pytanie dotyczy warki z 1. posta.

Przelałem toto do butelek, do każdej poszedł 3g cukierek (27% glukozy, 73% sacharozy). W jakiej temperaturze to trzymać? W domu jest około 25° a w piwnicy 19-20°. A może do wieczora potrzymać w domu, niech ruszy a po pracy (za jakieś 9 godzin) na dół?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod wątek bo z Pszenicznymi mam ciągle problem - 4 warka, w smaku wszystko super i po raz czwarty praktycznie całkowicty brak piany - mocne nagazowanie, ale brak piany. Próby zarówno na drożdżach wb-06, jak i Weihenstephan Weizen 3068, z przerwą białkową i bez, z Carahellem i tylko na pils/pszeniczny. Kto ma pomysł na powód braku piany w moim Weizenie, bo jak na razie tylkow tym piwie mam problem z pianą. Ja chcę wreszcie Weizena z gigantyczną pianą ! :)

 

Może woda za twarda? Ja mam dość miekka, poza tym robię z przerwa ferulikowa 50 min i piana aż za duża czasami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jak dla mnie to to co piszesz to czysta teoria. Poprostu tak sie nauczylem od pierwszego zacierania i tak do dzis kiedy to zmuszony bylem, z braku czasu skrocic czas ferulikowej z 50 min do 10. Dlatego tez pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to działa. Ilość kwasu ferulikowego wzrasta dwukrotnie po ok. 30-40 minutach przerwy, i kolejne 2x po 60, tak że po 60 masz ok. 4x więcej, niż bez przerwy. I teraz trzeba to zbalansować z ilością bananów. Moje ubiegłoroczne miały za dużo goździków, bo było 45 minut przerwy, za chłodna fermentacja i jeszcze za dużo zadawałem drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kunze pisze:

"Tych samych drożdży można używać wielokrotnie i znacznie dłużej niż przy fermentacji dolnej. Regułą jest 5 do 15 pasaży, ale są browary, które te same drożdże przy właściwej kontroli wykorzystują przez cały rok z dobrym skutkiem. Inaczej jest w przypadku drożdży używanych do piw pszenicznych, które po 2-3 pasażach tracą stopniowo zdolność tworzenia 4-winylo-gwajakolu co powoduje konieczność wprowadzenia nowej kultury."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie pierwsza fermentowana w domu ok 21-22 stopnie wyszło słabo. Kolejne 17-18 stopni drożdże z kolejnych pokoleń wychodziło bez porównania lepiej. Nie mam pojęcia dlaczego u mnie to działa odwrotnie. Faktem jest też że zmieniłem lekko zasyp na bardziej jęczmienny niż pszeniczny 60/40 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie pierwsza fermentowana w domu ok 21-22 stopnie wyszło słabo. Kolejne 17-18 stopni drożdże z kolejnych pokoleń wychodziło bez porównania lepiej. Nie mam pojęcia dlaczego u mnie to działa odwrotnie. Faktem jest też że zmieniłem lekko zasyp na bardziej jęczmienny niż pszeniczny 60/40 %

 

A jakie byly temperatura brzeczki gdy dodales drozdzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku słabych bananów ok 20 stopni. Te lepsze pszenice fermentowane chłodniej schładzałem do ok 18. Aha jeszcze jedna rzecz się zmieniła w tych "lepszych" pszenicach był mały dodatek ok 100g słodu karmelowego jasnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku słabych bananów ok 20 stopni. Te lepsze pszenice fermentowane chłodniej schładzałem do ok 18. Aha jeszcze jedna rzecz się zmieniła w tych "lepszych" pszenicach był mały dodatek ok 100g słodu karmelowego jasnego.

 

karmelowy 100 gr zawsze dodaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W temacie weizena jeszcze jedna wątpliwość.

Otóż w przepisie warzenia w/g BA "Butelkować z użyciem glukozy: 170 g na 20 litrów piwa."

Kalkulator zaś podaje dla tego stylu przedział 3.6-4.5, ustawiam na 4.0 i wylicza dla 20L o temp 18C 248g. Toż to spora różnica.

W takim razie ile tej glukozy dawać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator zaś podaje dla tego stylu przedział 3.6-4.5

Który to kalkulator podaje taki przedział??

Lepiej użyj Jacka kalkulatora: http://www.piwo.org/...o-refermentacji - tu jest max 2,9v/v, czyli mniej więcej tyle ile jest w przepisie od BA: 4,25g/but to w miarę bezpieczna ilość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.