Skocz do zawartości

Rockowy Browar Domowy d-mol


Rekomendowane odpowiedzi

czy było :okey: to już kwestia gustu, autorowi smakowało, przynajmniej na tamtym etapie przygody z piwowarstwom :smilies: Do łani z bykiem chyba nic nie załapiesz, ewentualnie byk, o tej porze roku, może Ci dorzucić "coś do siebie" do warki :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee, to 6 zbóż nie miało infekcji - miała ją za to powtórka, gdzie dołożyłem różne cuda wianki. Ale tamto i tak było w efekcie pijalne. Moje największe infekcyjne porażki to Wit, zdaje się "all summer long", pszenica "She build quick machines", oraz ten nieudany eksperyment z dzieleniem warki pszenic. No i gryczane "Slither", ale to nie wiadomo, czy infekcja, czy ten słód jest jednak do "D".

 

W sumie infekcji było 4 + to gryczane. Jak na 33 warki nie jest źle. Ale nie wiem, czy do porażek nie dołożę tego Smoked Chili Stouta. Dzisiaj butelkuję... zobaczę, ale jakoś nie zapowiada się cudownie.

 

Leszczu, marudzisz strasznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

infekcja



Warka #30

Tak się zakończyła niemal miesięczna fermentacja.



Generalnie miałem rozlewać to piwo 6tego kwietnia. Otworzyłem na chwilę, powierzchnia była ok, ale pływały na niej papryczki. 3 dni później tak ładnie zarosło. Podejrzewam, że jednak chodziło o to, że spora część papryczek wystawała na powierzchnię - stąd infekcja.



Co ciekawe: smak i zapach piwa ok. Trochę zabutelkowałem (20 butelek 0,5, 4 PETy po 2l, 2 PETy po 0,5l)



Shit happens. I tak podczas WFDP jestem w Meksyku... smak też nie powalał. Ale z papryczkami jeszcze powalczę

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No panie lipa, czemu nie potopiłeś tych papryczków tak jak chmiel w woreczku? Ty to chyba też z coś z tą piwnicą musisz mieć :P eh ale kiedyś i tak chętnie spróbuje :P może na żywca ci się uda ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Wiesz, w ostatecznym schemacie nie chodzi o jakiś niesamowity schemat chmielenia. Po prostu to piwo, zatarte odrobinę na słodko, z solidną słodową podbudową strasznie fajnie zagrało mi z lekko owocowym, przyprawowym niemieckim chmielem.

 

Jak widzisz zasyp jest potężnie zmodyfikowany, bo pilsa jest tam tylko 0,5 kg, natomiast jest on zastąpiony monachem II, wiedeńskim, jest też carahell. Mam jeszcze resztki tych słodów, jak wrócę za tydzień to pewnie popełnię to piwo jeszcze raz, tym razem na Forbidden Fruitach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie będą efekty, ale jakbyś zrobił przede mną to daj znać ;)

 

Tymczasem wczoraj, przy ~2 BLG w butelki poszła warka #31 - Desitka. Zapowiada się ładnie, aczkolwiek wyszła strasznie jasna. Z dodatkiem 120g cukru zabutelkowałem 47 butelek 0,5 i jedną 0,4 :)

 

Teraz niestety przynajmniej tygodniowa przerwa w warzeniu. W piwnicy dwa wiadra: #32 - Pils na Prima Aprilis oraz #33 - Schwarzbier. Wrócę za tydzień to akurat będą do butelkowania :)

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wreszcie jakiś ruch w browarze:

 

warka #32 - Prima Aprilis Pils - Rapid Fire poszła wczoraj w butelki, z dodatkiem 142 g cukru. Wyszło 51 x 0,5l. Dobry wynik :)

 

Piwo zapowiada się wyśmienite. Tymczasem trzeba myć butelki i szykować się pod kolejne warki. Mam nadzieję, że uwarzę coś przed weekendem (co znaczy jutro/pojutrze)... za to poniedziałek, wtorek i środa to tylko warzenie :D

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzisiaj w garze warka #34 - Hey Joe v3 - Dunkelweizen 12 BLG

 

Skład:

2,3 kg - pszeniczny Bestmalz

1,8 kg - pilzneński Bestmalz

0,9 kg - monachijski I Bestmalz

0,8 kg - Carawheat Weyermann

0,1 kg - niesłodowany owies (dla poprawy filtracji)

0,06 kg - prażona pszenica Strzegom

50g Hallertau Mittelfrueh

Drożdże 3068 - Weihenstephan Weizen

 

Zacieranie:45°C - wsypanie słodów (bez palonego)

44°C - 60'

53°C - 10'

63°C - 40'

73°C - 60'

dodanie prażonej pszenicy

mash out i 10' przerwy

 

Chmielenie:

80' - gotowanie

60' - 30g Hallertau Mittelfrueh

20' - 10g Hallertau Mittelfrueh

10' - 10g Hallertau Mittelfrueh

 

Celuję w 12 BLG, co znaczy, że przy tym zasypie będę musiał dolać wody...

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzisiaj do gara pójdzie warka #35 - Sweet Leaf v2 - 6 zbóż - 14 BLG

 

Skład:

1,6 kg - Pszeniczny Bestmalz

0,8 kg - wiedeński Bestmalz

0,5 kg - Pilzneński Bestmalz

0,5 kg - Monachijski I Bestmalz

0,25 kg - Karmelowy 30 Strzegom

0,25 kg - orkiszowy

0,25 kg - z pszenicy samopszy

0,25 kg - owsiany

0,25 kg - żytni

Drożdże: 3463 Forbidden Fruit (I-szy zbiór po warce 29: Witbier)

 

Zacieranie:

44°C - 20'

53°C - 10'

63°C - 20'

73°C - 60'

mash out i 10' przerwy

 

Chmielenie:

gotowanie: 80'

60' - 30g Spalt Select

20' - 15g Hallertau Mittelfrueh

10' - 20g Hallertau Mittelfrueh

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pszenica zwyczajna:

250px-Illustration_Triticum_aestivum1.jpg

 

pszenica samopsza:

250px-Triticum_monococcum0.jpg

 

 

Nie ja to wymyśliłem, ja się dostosowuję ;)

 

Następnym razem zrobię z ryżem albo kukurydzą, żeby na pewno było 6 zbóż :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeeeh, filtracja to porażka. Zacząłem wcześnie, zrobiłem mistrzostwo świata prowadząc spotkanie projektowe i jednocześnie wsypując słody i ustalając temperaturę... a i tak skończę po północy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.