Skocz do zawartości

pokrywka do wysładzania


marbelka

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem się podzielić pomysłem na wykorzystanie pokrywki do wysładzania-filtruję i wysładzam w wiaderku z Castoramy 15L -kupiłem pokrywkę z wiaderka 10L i obciąłem tak,że zostawiłem kołnierz ok 2-3mm a na nim co ok 20-30mm powycinałem rowki w kształcie "v" .Pokrywka ma tą zaletę ,że pływa na powierzchni i podczas dolewania nic się nie zmąca.Do fermentora 30L dobra będzie pokrywka z wiaderka 15L-pokrywki można kupić osobno.Napisałem ,bo może się przydać komuś początkującemu(jak ja)

A może warto by zrobić osobny temat z różnymi pomysłami-trickami ?np na forum wedlinydomowe jest taki wątek ,gdzie "stare wiarusy" dzielą się doświadczeniem opisując różne proste tricki ,na które "młodzi" nie zawsze wpadną :)

 

ups-nie zauważyłem ,że w wiki jest dział porady....

Edytowane przez marbelka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie niegłupi pomysł , tylko że w zależności od techniki wysładzania :

1. czasami mieszanie młóta jest wskazane ,

2. te rowki które nacinasz tak czy siak będą powodować kanalikowanie

 

Więc jeśli wysładzasz na raty polecam mieszanie młóta po każdym dolaniu wody. A jeśli ciągle , to nacinanie młóta ( na przykład łyżką tą plastikową ).

 

Tak czy inaczej ja zauważyłem , że nie wzruszając kilku centymetrów wierzchniej warstwy , czy to przy wysładzaniu na raty , czy to ciągłym, mam dużo niższą wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem ,że wydajność będzie większa,gdy zamieszamy młóto -mieszam za pierwszym dolaniem mniej-więcej 1/3-1/2 młóta ale i tak dolewam na pokrywkę,bo mniej się kanalikuje .Przy dalszym dolewaniu kanalikowanie niezauważalne ,z wydajności jestem zadowolony-3kg pilzneńskiego +25dkg własnego słodu skarmelizowanego+30dkg płatków owsianych otrzymałem 17L 15Blg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jaka masz wydajnosc bo widze ze mogles dalej wysladzac chyba ze tak planowales 15Blg. Ile masz tych otworow bo jezeli malo to bedziesz musial obracac dekiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację-mogłem dalej wysładzać (leciało 4Blg) ale czas mnie gonił,i garnek pełny :) .Następnym razem myślę wysładzac jeszcze z np 3-4litry ,zagotować osobno ,ostudzić i wykorzystać zamiast części wody do następnego zacierania -może to jakaś oszczędność

Nie wiem o jakie otwory Ci chodzi? -nie mam otworów w tej pokrywce,tylko nacięcia w kształcie "V" na zewnętrznym kołnierzu ,przez te wycięcia woda się przelewa z pokrywki na zewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja dzisiaj zastosowałem "deszczownicę" do wysładzania, dodatkowo nacinałem młóto i wydajność wyszła mi tak duża, że nie wiem co z tym teraz zrobić bo garnek tylko przyjmuje 22 ltr

 

co to znaczy taka wydajność - ile litrów przy jakim blg - podziel się swoimi doświadczeniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

że nie wiem co z tym teraz zrobić bo

Od czasu jak używam mieszadła elektrycznego i wysładzam z "paramieszaniem" tzn nalewan wodę z wysokości ok 40 cm więc strumień wzburza młóto tak na 1/2 wysokości mam ten sam problem. Trochę szkoda jeśli w kadzi zaciernej jest miejsce, więc sypię pod korek nawet 8,5 kg słodu i z tego mam potem 35l @ 13,5 Brix. 22 litry trafia do kotła warzelnego ( LIDL ), potem ok 10l dolewam do fermentora a pozostałość idzie w kanał :-( Wysładzanie odbieram do trzech garnków po ok 5l więc w kanał idzie to z ostatniego gara jakieś 3,5 Brix, ale tak czy owak szkoda. No i jest jeszcze taki problem że do gotowania trafia jakieś 20 Brix więc obliczenie IBU końcowego się robi skomplikowane. Przy garnku z lidla i mojej technice przydałby się fermetor 40l żeby wykorzystać jego potencjał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marbelka, przepraszam jeśli przeoczyłem ale czy wiaderko masz podziurkowane czy Filtrujesz oplotem/czymś innym ?

Jak zacząłem stosować oplot, też kombinowałem z talerzykami, tacką od grilla, pokrywka od garnka itd. Zdumiałem się jak pewnego razu talerzyk mi zatonął i postanowiłem go wyłowić zamieszałem więc łychą tak prawie na 3/4 głębokości a może więcej, wyłowiłem talerz a tu brzeczka dalej leci klarowna. Po kolejnych eksperymentach z miarką i "znormalizowaną łychą" moja obserwacja jest taka że złoże nie może być ruszane 5-7 cm ponad oplot, pozostałe można mieszać bez obaw a nawet trzeba po wydajność się zwiększa. W przypadku "popsutego fermentora z BA" to była zupełnie inna bajka - tam nie miałem żadnej korelacji pomiędzy mieszaniem młóta, prędkością filtracji a wydajnością ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.