Skocz do zawartości

Nurtujące pytanie


Rekomendowane odpowiedzi

Czy ilość wody w jakiej rozpuści się surowiec do refermentacji (glukozę) ma wpływ na nagazowanie ?? tzn jeśli rozpuszczę powiedzmy 130g glukozy w 250ml wody to piwo nagazuje się bardziej niż jakbym tę samą ilość rozpuścił w 1 litrze wody?? Pytam ponieważ IPA wyszła przegazowana a znowu BBA jest minimalnie nagazowane prawie wcale i nie wiem jaka jest tego przyczyna ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może refermentacja odbywała się w innych temperaturach? CO2 z tego co wiem gdy jest chłodniej lepiej się wchłania. Im cieplej tym więcej CO2 ucieka. Zresztą gdy refermentacja odbywa się w niższym przedziale temperatury pracy drożdży tym trwa dłużej.

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość wody zwiększa objętość całej warki. Cukier zresztą też. Jedyna rada to stosowanie kalkulatorów. Ale nie wydaje mi się ,że jest to aż taka ilość , że powodować aż tak mocne odchyły od planowanego nagazowania. stawiałbym na niedofermentowanie. A ja po prostu zawsze stosuje tą samą ilość wody. Czyli pół litra. Nie zależnie od ilości cukru.

 

A czy 130 to mało ? To zależy , dla mnie pszenica ze 160 na 21 litrów jest za mocno nagazowana, do stoutów i różnych ales dodawałem poniżej 100g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IPA pewnie była niedofermentowana, a 130g glukozy na 20l to trochę mało.

Nie było 20l bo akurat BBA wyszła trochę mniejsza objętościowo niż bym chciał bo tylko 18l a ilość 130g wziąłem z kalkulatora i tak podał przy stopniu nagazowania bodajże 2,2. Co do IPA to całkiem możliwe że była niedofermentowana bo dość szybko poszła do butelek. Teraz stosuje zasadę cierpliwości 2 tygodnie burzliwej i 2 tygodnie cichej co daje klarowność i pewność zakończenia fermentacji. Wracając do temp. zawsze piwa które fermentują w określonej temperaturze w takiej samej temp. stoją w butelkach przez ok. 10 dni w sumie już dawno nie miałem tak słabo nagazowanej warki no ale może z czasem jeszcze się dogazuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ilość wody w jakiej rozpuści się surowiec do refermentacji (glukozę) ma wpływ na nagazowanie ?? tzn jeśli rozpuszczę powiedzmy 130g glukozy w 250ml wody to piwo nagazuje się bardziej niż jakbym tę samą ilość rozpuścił w 1 litrze wody?? Pytam ponieważ IPA wyszła przegazowana a znowu BBA jest minimalnie nagazowane prawie wcale i nie wiem jaka jest tego przyczyna ...

Ilość wody w jakiej rozpuszcza się surowiec do refermentacji nie wpływa na nagazowanie, ale mała ilość wody daje syrop o dużej gęstości i bez mieszania może słabo rozpuszczać się w piwie, w efekcie w jednych budelkach jest mniej tego surowca w innych więcej, część butelek będzie niedogazowana, część przegazowana.

Różnica nagazowania różnych piw przy użyciu tej samej ilości surowca do refermentacji bierze się z różnic odfermentawania piw przed butelkowaniem. W jednym drożdże odfermentowały "papu" do spodu (prawidłowa fermentacja) i nagazowanie powstaje tylko z surowca do refermentacji, a w innym piwie fermentacja nie przebiegła do końca, zakończała się dopiero w butelkach (piwa przegazowane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.