Skocz do zawartości

Słody ze Słodowni Strzegom


Viking Malt

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwolę się podpiąć pod temat, mianowicie użyłem w ten weekend słodu wędzonego gruszą ze Strzegomia do uwarzenia piwa. 60% zasypu to był właśnie ten słód, pachniał bardzo intensywną wędzonką ale tylko przez pierwsze 5-10 minut zacierania, poźniej nic, mam wrażenie, że te słody są baardzo lekko wędzone, zwłaszcza, że kiedyś już użyłem wędzonego słodu 5-10ppm (Castlemalting o ile pamiętam) w ilości ok 20% w zasypie i wędzonka była bardzo wyraźna, a tutaj jak na 3 razy więcej jest słabo, ktoś już zrobił na tych słodach jakieś piwo i je próbował? jestem bardzo ciekaw rezultatów.

 

W planach mam 4 piwa z takim samym zasypem i chmieleniem, z 4 nowymi słodami wędzonymi: jabłonią, wiśnią, czereśnią i gruszą.

Wczoraj uwarzyłem pierwsze dwa z jabłonią i wiśnią.

 

Zasyp:

67% Wędzonego

23% Żytniego

10% Abbey

 

Chmielenie na 30 IBU:

60' - Iunga

15' - Cascade PL

0' - Cascade PL

 

Wnioski mam bardzo podobne. Brzeczka nie pachniała wędzonką w ogóle. Z początku myślałem, że nos się szybko przyzwyczaił i po prostu nie czuje, ale po paru godzinach przy zadawaniu drożdży było tak samo słabo. Oczywiście na wnioski za wcześnie, ale nie spodziewam się wiele po tych słodach.

 

Jeszcze kilka spostrzeżeń po wąchaniu samego słodu. Najbardziej intensywne są właśnie Wiśnia i Jabłoń, sam słód pachnie bardzo intensywny. Czereśnia i Grusza są bardziej stonowane, delikatne i subtelne w aromacie. Wydajność przy zacieraniu w normie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzięki za pierwsze doświadczenia. Stopień uwędzenia odpowiada parametrom podanym w specyfikacji. Niestety nie udało nam się osiągnąć wyników na poziomie około 70, ale cały czas nad tym pracujemy!!! Robione są nowe próby z wędzeniem na innym etapie produkcji słodu i będzie to prawdopodobnie wymagało innej technologii. Nie poddajemy się!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uwarzyłem na czereśni i jabłku (ok. 50% zasypu w każdym przypadku) i na gruszy (75%).

Co do samego zacierania i brzeczki, faktycznie aromat był i zniknął, przy rozlewie nadal nic, aaaaaaale po otwarciu nagazowanego piwa pojawił się ponownie. Nie jest jakiś super intensywny, ale zdecydowanie jest. W smaku też czuć tę wędzonkę. Cięzko mi się wypowiadać na temat intensywności, bo lubię wędzonki i dla mnie chyba zawsze byłoby zbyt mało intensywnie. To jest opis efektu finalnego na czereśni. Jabłon dopiero zabutelkowałem, a gruszka dopiero od piąteku fermenci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ale mam nadzieję, że nie szynka i kiełbasa.

 

Jak będzie za mocna to następne rozcieńczę zwykłym pszennym słodem.

Przyjemny dąb. W obu przypadkach "rozcieńczony" w tej samej proporcji. Weyrmann znikł pod chmielem natomiast Viking przykrył resztę aromatów. Zobaczymy jak się ułoży w trakcie leżakowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

U mnie wędzone ale jest wyraźnie wędzone (użyłem wędzonego gruszą w proporcji 3kg wędzonego na 2kg pale ale), w aromacie wędzonka jest bardzo przyjemna, nie jest dominująca, raczej delikatna, w smaku natomiast jest tej wędzonki więcej, retronosowo też wyczuwam bardzo wyraźnie wędzonkę, zaznaczam, że nie przypomina mi ona takiej typowo kiełbasianej, raczej coś pomiędzy ogniskiem, a kiełbasą z czego zdecydowanie więcej występuje u mnie ogniska, to tyle, jak z trwałością to nie wiem, piwo rozlałem z 2-3 tygodnie temu, czas pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...
Dnia 8.10.2017 o 09:59, dziedzicpruski napisał:

Pale Ale Zero to loteria czy trzymają różny poziom, w ogóle jest jakaś zauważalna różnica ?

Przepraszamy za późną odpowiedź, mieliśmy problem z zalogowaniem do nowej wersji serwisu.

 

Każda partia Pale Ale to ok. 200 ton słodu, kiedy się skończy, przygotowujemy nową o podobnych parametrach. Więc przez jakiś czas, zależnie od zainteresowania, wysyłamy właściwie ten sam słód, a kolejne partie powinny być na baardzo podobnym poziomie.

 

PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,mam pytanie jak teraz jest z jakością słodów viking malt chodzi mi o podstawowe jak i słody specjalne wiem że te nie cieszyły się zawsze dobrą opinia.czy coś się zmieniło,poprawiło ? Pytam dlatego że korzystam z słodów innej polskiej słodowni i chciałbym mieć porównanie czy warto zmieniać czy zostać przy tych co mam .

Widziałem że kolega pisał wyżej że pale ale zero jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słody te przywróciły sens mojemu piwowarstwu...:)

Trzy lata temu, uznając za pewnik, że słód jako taki nie gra kluczowej roli, podjąłem próby warzenia piwa ze słodów. Zacząłem stosować najtańszy, łatwo dostępny w mojej lokalizacji, słód z dużej ogólnoświatowej słodowni i zacząłem próby, ogólnie było tak :/ "drewniano". Nieświadomy przerobiłem tematy związane z wodą (RO), wszystkie niuanse fermentacji (kupiłem lodówkę),  dopracowywanie receptur, chmielenie na wszystkich etapach, zbudowałem fermentor stożkowy, etc., skutek był taki, że piwa były tylko trochę lepsze, ale cały czas było "ciężko" w podbudowie słodowej. 

Ostatnio kumpel namówił mnie na zmianę słodu...ja na to: "słód!, przecież to nie robi różnicy"... ale, że razem składaliśmy się na warkę...kupił worek "Viking Malt", i to jeszcze pilzneńskiego - nauczony wcześniejszymi doświadczeniami, gdzie używałem już tylko pale ale (mniej prekursorów DMS), myślę sobie: "kukurydza będzie..."

Bez emocji nastawiłem kolejny raz moją wycyzelowaną recepturę na wodzie RO, kumpel (trochę pukając się w głowę)... przywiózł do minie słód, śrutowanie, warzenie, fermentacja, butelkowanie 

i już zaledwie po tygodniu pisze do mnie:

"...nie wiem jak to się udało ale piwo jest genialne. Wczoraj nie wytrzymałem i otworzyłem jedną flaszkę.

Piwo jest zajebiste i tyle. Smak zapach, goryczka i wogóle - wszystko na 6"

 

Dokładnie nie wiem co zaważyło o sukcesie, chyba coś z DMSem. Ten słód Viking Malt już na etapie warzenia mniej "pachnie" (kalafior, zbożowość), jest czystszy pod względem piwowarskim, co finalnie daje łatwiejszą do osiągnięcia dobrą słodową podstawę. Może to kwestia intensywności gotowania, ale akurat na tym punkcie też dostałem już jobla i już wcześniej fest gotowałem  - bez lepszych rezultatów, a przy Viking Malt okazuje się, że to gotowane jest wystarczające :).

Musze teraz nadrobić stratę czasu w branży piwowarskiej...z przed trzech lat, bo przez te trzy lata jako próbną warkę non stop klepałem AIPĘ Czesława Dziełaka :) i dopiero po zastosowaniu tych słodów jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bardzo dziękujemy za miłe słowa, to prawdziwa przyjemność móc przeczytać, że na naszych słodach powstają świetne piwa (a jeszcze większa przekonać się o tym na własnym języku :-) Nota bene zwycięska IPA Czesława Dziełaka powstała właśnie na słodach Viking Malt :-)

Przy okazji chcieliśmy ogłosić, że właśnie wprowadziliśmy do naszej stałej oferty nowe słody:


Viking Słód Golden Ale

Viking Słód Dekstrynowy
Viking Słód Caramel Pale
Viking Słód Pale Cooki
Viking Słód Caramel Sweet
Viking Słód Caramel Aromatic


Viking Słód Ekologiczny Pilzneński
Viking Słód Ekologiczny Monachijski
Viking Słód Ekologiczny Karmelowy 100
Viking Słód Ekologiczny Barwiący

 

Wszystkie dostępne są w naszym sklepie vikingmalt.ploraz w najlepszych współpracujących z nami sklepach dla piwowarów :-)
Jeśli ktoś z Was miał okazję uwarzyć już coś z ich udziałem (rozdawaliśmy je przy okazji różnych wydarzeń) zapraszamy abyście podzielili się opinią!

 

PL

Edytowane przez Viking Malt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.