Skocz do zawartości

Słody ze Słodowni Strzegom


Viking Malt

Rekomendowane odpowiedzi

Mętne piwo może być z wielu powodów. Niekoniecznie to wina słodu.

 

 

Np. jakich? Pytam z ciekawości.

 

 

Np. woda, może coś się w niej zmieniło? Generalnie mętna brzeczka też jest wyznacznikiem jakości słodu i ma wpływ na piwo (polecam poczytać Wolfgang Kunze - Technologia piwa i słodu). Robiłeś przerwę białkową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie z reguły zacieram na lenia lub z dwoma przerwami, co do wody w poprzedniej warce użyłem Oazy z Biedronki, a w tej postanowiłem wypróbować kranówke, termometry mam dwa, jeden który jest stale w trakcie zacierania w garze (z ikei) i drugi elektroniczny, którym od czasu do czasu kontroluje poprawność wskazań pierwszego. Naprawdę nie chodzi mi o to żeby wieszać psy na słodowni, ponieważ jak dotąd piwa robiłem praktycznie wyłączonie na ich słodach i z reguły były to bardzo dobre piwa z tym że już drugi raz pojawiło mi się to zmętnienie i się zastanawiam nad przyczyną. Razem z Pale Ale ze Strzegomia kupiłem Pale Ale z Soufflet głównie po to aby porównać wydajność, więc przy okazji sprawdzę też to jak wygląda klarowność brzeczki po warzeniu. A dodam jeszcze że przy poprzedniej warce miałem mega obfity przełom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od wyregulowania pH zacieru i brzeczki.

To przy okazji dopytam, do jakich wartości?

Dla zacieru doczytałem z wiki, że: 5.4 - 5.8 pH. A dla brzeczki, a raczej wody do wysładzania znalazłem na forum info, że "dobrze obniżyć poniżej 6 pH".

Poprawne wartości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zacieru doczytałem z wiki, że: 5.4 - 5.8 pH. A dla brzeczki, a raczej wody do wysładzania znalazłem na forum info, że "dobrze obniżyć poniżej 6 pH".

Tak. pH zacierania w okolicach 5.4 jest ok.

 

Samo pH zacieru będzie różne w zależności od użytych słodów. Upraszczając - Im więcej ciemnych słodów, tym pH będzie niższe. Tak samo jeśli dodajesz soli "kwaśnych" (np. gips piwowarski), to pH spada.

Z kalkulatorem też trzeba uważać - u mnie praktycznie zawsze rzeczywiste pH zacieru jest nieco niższe niż wyliczone. Dlatego zwykle kalkulatorem celuję w pH 5.5-5.55.

 

Co do wody do wysładzania to woda o zbyt wysokim pH powoduje wymywanie z młóta tanin i niepożądanych związków. Tyle się dowiedziałem od kolegi - być może ktoś potrafiłby bardziej rozwinąć ten temat (tylko po co?) :)

 

Jeszcze jedna uwaga - ustabilizowanie pH zacieru wcale niekoniecznie rozwiąże problem mętności - modyfikację wody stosuję już jakiś czas a pomimo tego zdarzały się warki, które, nie wiadomo dlaczego, były bardziej mętne (choć bazowych słodów używam z Soufflet'a i bardzo sobie chwalę). Było to jednak na etapie warzenia - po fermentacji wszystko ok :)

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś butelkowałem pipa o którym pisałem na poprzedniej stronie. wyklarowało się pięknie ale:użyłem żelatyny (dwie łyżki 125ml wody, dodane w zeszły czwartek)oraz schłodzilem w skrzyni do 9-10 stopni. drożdże to us05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Osobiście szukam słodów mocno wędzonych - takich 45ppm a najlepiej jeszcze mocniejszych :) Niestety w Polsce dostępne są tylko takie do 45ppm. Przydałyby się w ofercie 45 albo mocniejsze :) Oczywiście wędzone torfem :)

Edytowane przez markus383
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super :D Zainteresowanie na wędzone na pewno będzie, przede wszystkim na słód grodziski - drewno dębowe ale też z chęcią jakiś słód jak Steinbach - wędzony drewnem bukowym. Torfowy mniej ale pewnie znajdą się entuzjaści na tego typu słody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzamy sie do instalacji, która mogłaby produkować słody wędzone prawie że na życzenie klienta...

Możecie napisać jakie są zasypy, ile procen

towo, ile w kg.. (Pomoże nam to w doborze instalacji) Jakie rodzaje słodów powinny być wędzone, czy tylko pilzneński i pszeniczny. Wędzenie na zimno czy na gorąco...

Wszystkie wasze sugestie są mile widziane..

Z góry dziękuje za informacje..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slod grodziski (pszenica, dab) - zasypy 80-100%, obecnie produkuje Weyermann i Bruntal,

Slod wedzony (jeczmien, buk) - zasypy 20-60%, produkuje wiele slodowni (Steinbach sie wyroznia mocnym wedzeniem)

Slod whisky (jeczmien, torf lub torf + drewno) - do wyrobu whisky ale coraz bardziej popularny w piwowarstwie, zasypy 10-40%

 

Z niszowych tematow na pewno ciekawe sa slody wedzone drewnem drzew owocowych, szlachetniejszy aromat ale drewno trudniejsze w pozyskaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile to kg w piwowarstwie domowym na warke, jakie zuzycie roczne?

Tak zwana standardowa domowa warka to 20-25l

Zasyp 4-6kg na warkę - zależy od wybicia, baling i wydajności.

 

Piwowarzy domowi robią od kilku, kilkunastu do pięćdziesięciu rocznie - ponoć są tacy co ponad to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ja bym się bardziej kierował nie tylko na słody dla piwowarów domowych ale jako słód dla browarów rzemieślniczych/kontraktowych bo piwa wędzone to jest kawałek rynku w Polsce, a jakby cena była dobra to i chętni by się znaleźli. Co do wędzenia to sam jako piwowar wędzę na zimno, ale jak to robią w słodowniach niestety nie mam pojęcia. Wędzenie jęczmienia może się odbywać różnymi rodzajami drewna w tym drewnem owocowym, takich "rarytasów" nikt nie oferuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek wystarczyłby wedzony pilzneński.

Na forum jest sporo doświadczonych kolegów którzy wedza sporo słodu.

Ja najlepsze rezultaty uzyskalem z zimnym dymem. Jestem lokalnym odbiorcą, spokojnie bym wziął na rok 50kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.