Jump to content
Sign in to follow this  
Sojer

Polietylen LDPE jako kadź zacierna?

Recommended Posts

Kupiłem sobie beczkę 60 litrową z myślą o zrobieniu kadzi zaciernej. W opisie aukcji padło (magiczne już) określenie "po spożywce" z dodanym, że przewożono workowane mleko w proszku. No i mam zagwozdkę. Oznakowania dopuszczającego do spożywki. Szukając znaczenia oznaczeń wynalazłem jakieś portugalskie atesty, o materiale pada tam stwierdzenie, że jest wykonany z "polietylenu o wysokiej gęstości, takie jak "Hostalen 8255"

No i teraz siedzę i myślę czy wiercić otwór na kran czy gonić sprzedawcę (co jest kompletnie nieopłacalne, bo pojemnik kosztował 32 zł, odliczając przesyłkę zwrotną zostałoby mi 16 zł).

No tom się wyżalił.

Tomek zdecyduj się w temacie masz LDPE (niskiej gęstości) a w opisie HDPE (wysokiej gęstości)

poza tym miałeś przecież kegi na browar, po co chcesz wracać do plastiku?

Tlumaczenie z portugalskiego jest zawile ;) Keg niestety mam jeden i w tym caly problem. Myslalem o kadzi do infuzji. Wiadro 30 litrow jest za male.

Hostalen GP 8255 jest na pewno HDPE (w/g klasyfikacji http://www.ides.com/info/plastics/287/Hostalen/PG/2) sam w sobie nie szkodliwy, ale jak nie masz noża i widelca, to bym się obawiał, czy po wpływem temperatury nie zacznie wydzielać kopolimerów (utwardzaczy/wzbogacaczy), które potrafią być szkodliwe/teratogenne.

Spróbuj znaleźć tłumaczenia norm portugalskich, ale takie normy są zwykle przyznawane na proces produkcyjny a nie dla produktu :) Jeżeli była tam jakaś spożywka, to z pewnością w workach z atestem.

Z sprzedawcą nie masz co się kłócić, bo prawdę napisał.

Myślałem co zrobić z tak pięknym gratem i chyba wymyśliłem. Odetnę górę, wstrzyknę piankę polieuretanową i wstawię w to wiadro z kranem. Będzie niezła izolacja do filtracji. Pozostaje tylko kwestia czym owinąć wiadro, by nie wkleiło się w piankę i dawało się wyciągać na czas mycia.

Myślałem co zrobić z tak pięknym gratem i chyba wymyśliłem. Odetnę górę, wstrzyknę piankę polieuretanową i wstawię w to wiadro z kranem. Będzie niezła izolacja do filtracji. Pozostaje tylko kwestia czym owinąć wiadro, by nie wkleiło się w piankę i dawało się wyciągać na czas mycia.

Może folią owinąć? Proponuję też wypełnić czymś wiadro żeby pianka nie wepchnęła ścianki do środka

Swoją drogą świetny pomysł :D

Posmaruj wiadro na zewnatrz wazelina albo czyms podobnym my tak robimy przy formach z wlokien szklanych