Skocz do zawartości

Pierwszy browar


grek

Rekomendowane odpowiedzi

A jeśli chodzi o sprzęt na sam początek: potrzebuję czegoś więcej niż rzeczy wymienionych w moim pierwszym poście?

 

Oczywiście nie chcę od razu rzucać się na głęboką wodę i zacznę od brewkita, chciałbym na początku zapytać, czy nic mi nie brakuje w liście zakupów:

(mam zamiar kupić w internetowym sklepie browamator)

 

Fermentor BA + kranik + rurka fermentacyjna + skala --- poj. 30 litrów

 

Rurka do rozlewu butelkowego + wąż.

 

 

BREWMAKER --- Lager --- de Luxe 1,8 kg

 

Ekstrakt słodowy niechmielony w syropie JASNY - 1,7 kg

 

 

 

Kapslownica ręczna GRETA: # 1 w Polsce !

 

 

Butelki Vichy Light do piwa - 500 ml - 20 szt w kartonie

 

 

Kapsle 26 mm - BIAŁE - 50 szt

 

 

EDIT: przepraszam, próbowałem edytować post dodając cytat, zamiast tego wyszedł kolejny.

EDIT2: od razu dodając kolejne pytanie, czy ten środek jest odpowiedni do czyszczenia przed i po warzeniu piwa? =%2F163929%2F164395%2F165992%2F2134618&sortuj=kod"]http://www.browamator.pl/szczegoly.php?OXI_One_---_przyjazny_i_skuteczny_srodek_do_dezynfekcji_---__100_g&przedm=1357429&grupa_p=6&pwd[6]=%2F163929%2F164395%2F165992%2F2134618&sortuj=kod

I czy nowy, zakupiony dopiero sprzęt warto wysterylizować?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez SeptimusReyt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie istotne czy sprzęt jest nowy czy używany. Zawsze trzeba go ZDEZYNFEKOWAĆ. OXI do umytego i czystego sprzętu w zupełności wystarczy. A z tym "wysterylizowaniem" to bym uważał- drażliwy temat :smilies:

Edytowane przez kajtek99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chce zakladac kolejnego tematu nt. Nagazowania piwa wiec mam prosbe czy ktos moglby policzyc ilosc cukru do refermentacji dla brewkita z 0,5kg jasnego ekstraktu i 0,5kg glukozy, 23l brzeczka, blg poczatkowe 10, teraz jest okolo 2. Nie umiem sie poslugiwac tymi kalkulatorami dlatego prosze o pomoc. Nie chce miec granatow w lodowce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4g na butelkę. Stosuj się do tego, zawsze czekaj na koniec fermentacji (mierząc, a nie licząc bulki) i spokojnie dawaj 4g na butelkę. Jak masz 23l to weź 4x26g cukru rozpuść w jak najmniejszej ilości wody i dodaj do piwa przed butelkowaniem. Zatroszcz się o spokojne rozprowadzenie tego w fermentorze i butelkuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam tylko 1 fermentator takze dodanie cukru rozpuszczonego w wodzie do fermentatora odpada chyba ze strzykawka do kazdej butelki. Czyli rozumiem, ze lepszy jest cukier rozpuszczony juz w wodzie niz suchy sypany do butelek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze daje suchy ekstrakt lub glukozę - rylko raz miałem problem podczas napełniania bo strasznie się pieniło.... a to ile dodać zależy też od temperatury jaka jest w momencie rozlewu....

 

Wysłane z mojego MB525 za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amap:

Jaki wpływ na ilość surowca do refermentacji ma temperatura w momencie rozlewu? Bo kompletnie tego nie łapię.

 

antonio:

kupiłeś sobie miarkę do cukru? Jak nie to zobacz w czymś (np w takiej łyżce do syropu) ile to będzie 4g cukru i tyle syp do butelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amap:

Jaki wpływ na ilość surowca do refermentacji ma temperatura w momencie rozlewu? Bo kompletnie tego nie łapię.

CO2 rozpuszcza się lepiej w niższych temperaturach, więc jak piwo zimniejsze to ma go w sobie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO2 rozpuszcza się lepiej w niższych temperaturach, więc jak piwo zimniejsze to ma go w sobie więcej.

.... I wtedy musisz dodać inną ilość środka do refermentacji - chyba że produkujesz granaty.... :D

Wysłane z mojego MB525 za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO2 rozpuszcza się lepiej w niższych temperaturach, więc jak piwo zimniejsze to ma go w sobie więcej.

 

Ale w butelce jego ilość jest stała..

 

Przecież do rozpuszczenia CO2 nie dochodzi w momencie rozlewu, tylko później. Zawartość CO2 będzie stała, bo drożdże wyprodukują go zawsze tyle samo, zależnie od ilości dodanego surowca. Zakładając, że każde piwo niezależnie od temperatury w momencie rozlewu tudzież lagerowania schłodzisz przed podaniem - to raczej nie ma zbyt wielkiego sensu...

 

Sprawdziłem też kalkulator Jacka - ten starszy - nie ma tam temperatury. Sprawdziłem nowszy - i jest.

 

Dalej mam wątpliwości...

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt: im cieplejsza ciecz, tym mniej rozpuszczonego może w niej być CO2 (zakładamy ciśnienie atmosferyczne nad powierzchnią piwa)

 

Obliczając ilość surowca do refermentacji musisz przyjąć ile chcesz mieć CO2 w butelce - załóżmy 2vol.

 

Dochodzimy do sedna.

W piwie jest już pewna ilość rozpuszczonego CO2 przy rozlewie (tym mniej im wyższa temperatura), np 0,8vol. Więc dodajesz tyle surowca do refermentacji by "wyprodukował" brakujące 1,2vol.

 

Edit: zresztą zrób sobie jeden przykład dla 10 i 25°C np tutaj http://www.makebeerathome.info/online-beer-calculator/bottle-priming

Edytowane przez pablo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amap:

Jaki wpływ na ilość surowca do refermentacji ma temperatura w momencie rozlewu? Bo kompletnie tego nie łapię.

 

antonio:

kupiłeś sobie miarkę do cukru? Jak nie to zobacz w czymś (np w takiej łyżce do syropu) ile to będzie 4g cukru i tyle syp do butelek.

W wiki jest coś na ten temat http://www.wiki.piwo.org/Rozlew#Obliczenie_ilo.C5.9Bci_surowca

Ja używam Brewtarget i tam jest opcja obliczania ilości surowca do refermentacji i tam też się wpisuję temperaturę nagazowywania piwa. Zmieniając w okienku temperaturę ilość surowca się zmienia. Ogólnie im chłodniej tym mniej surowca do refermentacji się daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli fermentacja przebiega w 18C i schładzam piwo do 7C przez 3 dni żeby szybciej drożdże opadły, to którą temperaturę brać pod uwagę przy refermentacji?

Czytałem, że np. pszeniczniaki żeby dobrze rozpuścić CO2 potrzebują leżakowania w temp. 5C przez min. 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oks, teraz widzę...

 

mimo to różnice są minimalne, BS2 podaje tak (dla 20l piwa, nagazowanie do 2,5 vol)

10°C - 69,45

15°C - 111,71

20°C - 123,51

25°C - 131,86

 

10°C to ekstremalnie niska wartość, zakładając, że większość piwowarów butelkuje w zakresie 15-25°C różnica to 20g, czyli 0,5g na butelkę.

EDIT:

oczywiście przy piwach górnej fermentacji...

 

Zrobiłem ćwiczenie.

Dając przy 20°C 24g na butelkę BS2 podaje wartość nagazowania: 2,9

Dając aby uzyskać 2,5 wg BS2 powinienem dać 3,28g

 

Mea culpa, nie doczytałem, sorry za zamieszanie...

 

Pytanie: czy ta różnica jest na tyle istotna, że da się ją wyczuć w tym przedziale temperatur? Bo np firmowe instrukcje coopersa zaokrąglają to zawsze do 4g na butelkę.

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10°C to ekstremalnie niska wartość, zakładając, że większość piwowarów butelkuje w zakresie 15-25°C różnica to 20g, czyli 0,5g na butelkę.

 

No nie wiem czy jest to ekstremalnie niska wartość. Jak lagerujesz piwo to nie raz bywa, że ma ok 2-5°C.

Do dziesięciu jeszcze brakuje?

Chodzi o temperaturę piwa które wlewasz do butelki, biorąc pod uwagę, że może być różna (znaczy w szerokim zakresie) temperatura ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli fermentacja przebiega w 18C i schładzam piwo do 7C przez 3 dni żeby szybciej drożdże opadły, to którą temperaturę brać pod uwagę przy refermentacji?

 

Bierzesz najwyższą temperaturę, jaką piwo miało po zakończeniu fermentacji, ale w tym przypadku to będzie to 18°C.

 

Po podniesieniu temperatury i ucieczce CO2 z piwa on już tam nie wróci, więc masz tyle, ile zostało rozpuszczone w wyższej temperaturze. Drożdże go nie naprodukują, bo w temperaturze 7°C już im metabolizm za bardzo zwolnił.

 

Dla pewności przed rozlewem możesz ogrzać piwo do temperatury pokojowej, wtedy nie będziesz miał wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pytanie: czy ta różnica jest na tyle istotna, że da się ją wyczuć w tym przedziale temperatur? Bo np firmowe instrukcje coopersa zaokrąglają to zawsze do 4g na butelkę.

 

Coopers wiele rzeczy upraszcza: daje takie same drożdze do różnych styli piw, zaleca do wszystkich piw dać tyle samo środka do refermentacji. Tymczasem wiele styli piw górnej fermentacji (np. brytyjskie) powinny być nagazowane w mniejszym stopniu niż np. pils. Należy więc także uzwzględnić jakie piwo robimy, dawanie do wszystkiego 4 g na butelke to droga na skróty. Różnica w temperaturze podczas rozlewania w największym stopniu dotyczy lagerów vs ale, te pierwsze rozlewam czasami w temperaturze 3°C, te drugie nieraz w 20°C. Kolega antonio najlepiej niech poda jakie piwo robi, a następnie sam spróbuje użyć kalkulatora (polecam ten od Jacka) a my sprawdzimy czy zrobił dobrze. Jak nie spróbujesz to się nie nauczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierzesz najwyższą temperaturę, jaką piwo miało po zakończeniu fermentacji, ale w tym przypadku to będzie to 18°C.

 

Po podniesieniu temperatury i ucieczce CO2 z piwa on już tam nie wróci, więc masz tyle, ile zostało rozpuszczone w wyższej temperaturze. Drożdże go nie naprodukują, bo w temperaturze 7°C już im metabolizm za bardzo zwolnił.

 

Dla pewności przed rozlewem możesz ogrzać piwo do temperatury pokojowej, wtedy nie będziesz miał wątpliwości.

Dzięki za wyjaśnienie.

Jak piwo leżakuje w butelkach w 5°C przez 2 tygodnie w celu rozpuszczenia CO2 (Kunze pisze, że tak robią browary), a później przeniesie się je do temperatury pokojowej, to logicznie CO2 wytrąca się do punktu wyjścia. Jaki jest więc sens takiego 2-tygodniowego schładzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.