Skocz do zawartości

Dopuszczalne temperatury fermentacji


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie w podobnym temacie. Dużo się piszę o tym w jakiej temperaturze fermentować piwo i często ktoś podaje dokładną temperaturę. Czy Faktycznie jest tak, że schładzacie brzeczkę do dokładnie takiej temperatury jaką podajecie, że piwo było w takiej fermentowane, czy zadajecie drożdże w temperaturze powiedzmy 27 stopni C (przy górnej fermentacji, bo o tą mi najbardziej chodzi) i schładzacie do temperatury którą podajecie jako temperaturę fermentacji? Pytam, bo w sobotę warzyłem piwko i zadałem drożdże właśnie w 27 stopniach i schładzanie nie za bardzo poszło po mojej myśli i jeszcze w niedziele po południu piwo miało 25 stopni, a piana już zaczynała opadać. Dopiero dzisiaj rano jak sprawdziłem temperaturę to była 22 stopnie i tak się zastanawiam czy te 25 stopnie przez ponad dobę nie wpłynie za mocno na smak piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam że wpłynie i to znacznie.

 

Ja staram się schłodzić ile tylko się da w moich warunkach, nawet jakby miało być ciut za chłodno dla drożdży. Łatwiej i szybciej jest ogrzać z 15 do 16°C przy temperaturze powietrza 23°C niż w tej temperaturze schłodzić z 26 do 25°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzeczkę ochładzam do ok. 30°C. Może później jeszcze zejdzie ze stopień albo dwa podczas utleniania (a może nie), wrzucam drożdże i wstawiam do piwnicy gdzie mam ok. 19-20 przez cały rok (warzę Ales).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie fermentuje mi Saison 3 tydzień na 3724 Belgian Saison. Przez pierwsze dwa tyg. temperatura na burzliwej wynosiła 21-24°C. Zeszło do 8°Blg z 14°Blg, podniosłem do 28°C i ruszyły od nowa ostro do pracy. Czyli tak jak w charakterystyce. Dość ciekawe drożdże, efekty za jakiś czas. Tyle że więcej robią szumu, niż pracy ;) Narazie bulka ;) , więc nie sprawdzam Blg.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Mam w kotłowni chłodziarkozamrażarkę z funkcją wyłączenia chłodziarki. Przy obecnej temperaturze otoczenia (21C) temperatura w chłodziarce waha się od 12 do 14 stopni. Czy w takich warunkach mogę fermentować piwa górnej fermentacji np. na US-05, S-33, S-04? Jeśli tak, to czy po zakończeniu burzliwej wystawić piwo z lodówki, żeby dofermentowało w 21 stopniach?

 

Drugie pytanie - jak przyjdą upały i w chłodziarce będzie np. 18 stopni - czy mogę fermentować górniki na w/w drożdżach, czy to już za ciepło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to pewnie najlepsze rozwiązanie, ale... pod warunkiem, że nie ma niczego w zamrażarce, bo w niej też niestety podniesie się temperatura. Ciekawe też czy takie ciągłe włączanie i wyłączanie lodówki nie doprowadzi do jej awarii...

Napiszcie, proszę, przy jakiej najniższej temperaturze można (w sensownym tempie) prowadzić fermentacje na w/w drożdżach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@franek_1986
Doprowadzi do awarii, dlatego te sterowniki mają opcję histerezy. Ustawia się czas (5-10min) co jaki można załączyć kompresor).

Ja fermentuje podobnie, w chłodziarce, bez dedykowanego sterownika. Zaczynam fermentację w 12 st w lodówce, po kilku dniach wyłączam chłodziarkę i pozwalam temperaturze wzrosnąć do 15. Pod koniec wyciągam fermentor z lodówki by dofermentowało. Na US-05, S-04 piwo wychodziło dobre. Najlepsze efekty uzyskiwałem na Nottinghamach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć mam pytanie które wydaje mi się odpowiednie do tematu wątku.  Będę warzył swoją trzecią warkę (pierwsza brewkit, druga chmielenie ekstraktów) piwo typu Hefewaizen z zacieraniem. Po zakupie surowców doczytałem na forum ze to dość trudne piwo ale trzeba próbować.  Pytanie brzmi w jakiej temperaturze  uwodnić drożdże skoro piwo będzie fermentowało w piwnicy gdzie panuje mniej wiecej stała temp ok 16 stopni. Czy temp wody do rehydratacji powinna być zbliżona do temp brzeczki, a jeśli tak ile powinna wynosić temperatura brzeczki przed zadaniem drożdży WB 06?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Krzywonos Jerzy napisał:

Cześć mam pytanie które wydaje mi się odpowiednie do tematu wątku.  Będę warzył swoją trzecią warkę (pierwsza brewkit, druga chmielenie ekstraktów) piwo typu Hefewaizen z zacieraniem. Po zakupie surowców doczytałem na forum ze to dość trudne piwo ale trzeba próbować.  Pytanie brzmi w jakiej temperaturze  uwodnić drożdże skoro piwo będzie fermentowało w piwnicy gdzie panuje mniej wiecej stała temp ok 16 stopni. Czy temp wody do rehydratacji powinna być zbliżona do temp brzeczki, a jeśli tak ile powinna wynosić temperatura brzeczki przed zadaniem drożdży WB 06?

Drożdże uwadniasz w wodzie ~25 stopni i możesz spokojnie lać do brzeczki. Jeśli chcesz być super dokładny i boisz się że drożdże dostaną szoku temperaturowego, to po uwodnieniu możesz dolać do nich trochę chłodniejszej brzeczki, tak żeby zbić dodatkowo temperaturę mieszanki i dać im chwilę na aklimatyzację ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2021 o 21:00, franek_1986 napisał:

Mam w kotłowni chłodziarkozamrażarkę z funkcją wyłączenia chłodziarki. Przy obecnej temperaturze otoczenia (21C) temperatura w chłodziarce waha się od 12 do 14 stopni. Czy w takich warunkach mogę fermentować piwa górnej fermentacji np. na US-05, S-33, S-04? Jeśli tak, to czy po zakończeniu burzliwej wystawić piwo z lodówki, żeby dofermentowało w 21 stopniach?

 

Drugie pytanie - jak przyjdą upały i w chłodziarce będzie np. 18 stopni - czy mogę fermentować górniki na w/w drożdżach, czy to już za ciepło?

US-05 Ci spokojnie pójdą w tylu i wyjdzie Ci lepsze piwo niż w 18C, ale S-33 i S-04 już mogą grymasić.

 

18C temperatury otoczenia to już tak trochę stykowo. Tu już pewnie S-04 da lepsze piwo niż US-05, choć to zależy od tego jakie poziomy estrów tolerujesz. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używaj drożdży Omega Lutra Kveik jeśli nie chcesz inwestować w używaną chłodziarkę ani konstruować pudła stropianowego na chlodzenie wiadra butelkami z lodem (notabene tak można spokojnie fermentować lagery).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.05.2021 o 13:56, Krzywonos Jerzy napisał:

Ile piwowarów tyle opinii ;) dzięki za odpowiedzi ?

 

Hefeweizen to jedno z najprostszych piw do zrobienia. Najlepsze drożdże do niego to FM41. Co do temperatur, to możesz uwadniać drożdże w wyższej temperaturze, ale różnica temperatur uwodnionych drożdży do temperatury brzeczki nie powinna być większa niż 5°C. Oczywiście czym mniejsza różnica tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kiwitom napisał:

Hefeweizen to jedno z najprostszych piw do zrobienia.

Śmiem się nie zgodzić.

Wymaga wielotemperaturowego zacierania, może nastręczyć kłopotów z filtracją, niewielkie zmiany temperatury fermentacji wpływają na balans piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, x1d napisał:

Śmiem się nie zgodzić.

Wymaga wielotemperaturowego zacierania, może nastręczyć kłopotów z filtracją, niewielkie zmiany temperatury fermentacji wpływają na balans piwa.

 

Z jednym się zgodzę, że strasznie uciążliwe jest wysładzanie, to fakt. Nawet łuska ryżowa nie pomaga. Co do temperatur zacierania, to ja warzę w kociołku, więc to nie stanowi żadnego problemu, programuję temperatury, reszta dzieje się sama. To samo tyczy się fermentacji, programuję lodówkę i też nie mam problemów z temperaturami. Może dlatego zawsze wychodził dobry i uważałem to za jedno z prostszych piw, w końcu wystarczą dwa słody pilzneński i pszeniczny po 50% i tyle, choć robiłem też przy innych konfiguracjach słodów.

Edytowane przez kiwitom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.