Jump to content
Sign in to follow this  
Pawex

Leniwa fermentacja w dwóch warkach

Recommended Posts

Witam!

 

Mam pewien problem, i wolałbym zapytać zanim coś zepsuję. Szukałem po forum, ale tak jednoznacznie to odpowiedzi nie uzyskałem. Więc wolę spytać zanim coś zepsuję. Chyba że już za późno.

 

Niedawno postawiłem dwie warki z puszek: Abdij z glukozą (Brewferm) i Heritage Lager ze słodem w syropie (Coopers). I po kolei. Adbij fermentował bardzo ładnie i dynamicznie. Po 13 dniach w rurce czasem bulgotnęło, ale bardzo rzadko, więc przelałem na cichą. I na cichej już w ogóle nie bulgocze. Czy tak ma być. I jak długo na tej cichej ma tak stać. Pamiętam, ze poprzednie warki na cichej jeszcze czasem zabulgotały, a jak przestały już zupełnie, to butelkowałem. A w tej jest cisza od początku. Tak się zastanawiam, czy żyje tam coś jeszcze, czy nie okaże się, że po zabutelkowaniu nie będzie komu nagazować piwka... Bo z tego co wiem (poprawcie mnie albo potwierdźcie), w piwie musi byc jakaś ilość drożdży, które po zabutelkowaniu jeszcze je dadzą rade nagazować.

 

Druga warka z kolei, czyli Heritage bulgocze od samego początku bardzo powoli i leniwie. Po kilku dniach takiego lenistwa wziąłem fermentator i zamieszałem nim porządnie. Osad widoczny na dnie uniósł się, potem i tak opadł, i bulgotanie nadal jest bardzo powolne. Na dniach zamierzam przelać na cichą. Ale myślę sobie, czy tak ma być, że fermentacja przebiega tak wolno.

 

Dodam, że oba fermentatory stoją w temperaturze pokojowej około 21 stopni. Tego Heritage chciałem wystawić do piwnicy do około 10-15 stopni w dzień, ale trochę jeszcze noce zimne, to obawiałem się, że temperatura spadnie poniżej i wszystko zdechnie. Jak to jest z tymi dolniakami - dają one radę w tak niskich temperaturach?

 

Będę bardzo wdzięczny za wyczerpujące odpowiedzi.

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Paweł

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na cichej piwko powinno tylko dofermentować i nabrać klarowności , czasami jest tak , że na burzliwej drożdże zjadły już wszystko.

Daj fermentator do zimniejszego pomieszczenia i po 1-2 tygodniach butelkuj.

Co do 2 piwka , burzliwa nie zawsze jest spontaniczna. Zrób pomiar BLG i wszystko będziesz wiedział.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I jeszcze jedno , drożdże to nie mięczki zchłodzenie im nie zaszkodzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale jak na tej cichej nie bulgocze już zupełnie, to uda się to nagazować w butelkach? Jeżeli nie bulgocze, to drożdże już nie pracują. Tak po tygodniu czy dwóch na cichej będą one tam jeszcze, aby nagazować piwo w butelce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.