Jump to content
Sign in to follow this  
Jacki

Witbier - przerwa zakwaszająca

Recommended Posts

Słuchajcie moi mili. Nie mam kwasu, nie mam słodu zakwaszającego a chciałbym witbiera, bo upały idą. Pomyślałem, że pilzneński (2kg) zakwasiłbym kilka godzin. Tylko nie mam pojęcia ile czasu, żeby nie przesadzić. Pierwsza opcja to taka: Zacier w 32°C początkowych zostawiam wychodząc do pracy, 8 i pół godziny później kleikuję pszenicę i w sumie po 9 godzinach łączę. Druga to mogę w zasadzie dowolnie wyrwać się z pracy na 10 min. i przerwę zakwaszającą ustawić na dowolnie inny krótszy czas.

Widziałem ostatnio u kogoś w zapiskach coś o zakwaszającej do witbiera, ale nie jestem w stanie namierzyć.

Z góry dziękuję za sugestie.

Jacki ale czemu w ogóle chcesz zakwaszać Witbiera?

Edited by admiro

To mi zabiłeś gwoździa :-)

Nie jakoś mi się tak utarło w głowie, że do witbiera dobrze dodać słodu zakwaszającego lub kwasu mlekowego. Nie chcę, aby był mocno kwaśny, ma być delikatnie kwaskowaty. Ok, zawsze sobie mogę do kufla wrzucić plaster cytryny, ale...

To co mówisz, że nie? A tak, żeby chociaż poprawić zacieranie?

Tą metodę i w ogóle zakwaszanie stosowałem do zwykłej pszenicy, do Wita nigdy, ale czy tak powinno być to głowy nie dam ;)

A nie pomyliłeś bodajże z berlinerweisse? Bo coś mi się kojarzy z forum, że tam towarzystwo lało kwas mlekowy.

ja dodałem 0,5kg zakwaszającego, ale za wiki:

Słód zakwaszający

Jest to słód specjalny służy do obniżenia pH zacieru co ma na celu efektywniejsze zacieranie (pH optymalne dla działania amylaz), bardziej intensywną fermentację i daje jaśniejszy kolor gotowego piwa oraz zaokrągla i zwiększa pełnię smakową piw lekkich. Barwa 3-7 EBC, pH 3,4-3,6. Może stanowić od 0,5 do 10% zasypu podczas zacierania. Stosuje się go do piw w stylu pilsner, weizen, light beer.

......... więc ci nie zakwasi :)

ja dodałem 0,5kg zakwaszającego, ale za wiki:

......... więc ci nie zakwasi :)

Oj zakwasi, nie wiem na jaki zasyp to 0,5 kg, ale to może być witamina C w płynie raczej :smilies:

A po jakim czasie? Warka 20l gotowa do zlania i nie wyczuwam wit. C....

Wysłane z mojego MB525 za pomocą Tapatalk

A po jakim czasie? Warka 20l gotowa do zlania i nie wyczuwam wit. C....

Wysłane z mojego MB525 za pomocą Tapatalk

Kwaskowość czuć od razu, jak nie czuć to OK, udało się ;)

Kwaskowość czuć od razu, jak nie czuć to OK, udało się ;)

już tam udało się - zaplanowane zostało :D

Ważniejsze chyba byłoby zakwaszenie wody do wysładzania albo samego piwa przed rozlewem do butelek, ale tego bez kwasu mlekowego (czy innego) nie uczynimy.

Słuchajcie moi mili. Nie mam kwasu.

Kwas mlekowy kupisz w aptece.

przyłączam się do pytania admiro - po co checie zakwaszać witka, dodatkowo? u mnie wychodził kwaskowy bez zakwaszania i był dobry.... (a na pewno nie był taki mdły jak wittekerke...)

nie mam pojęcia po co zakwaszać witka , chyba się troszkę zaczytałeś , daj spokój , skup się na skórce pomarańczy, cytryny ,

Raczej na mieleniu kolendry ;)

Kolendrę kupiłem zmieloną ale za to indyjską.

PS. Dobra, nie będzie dzisiaj przerwy zakwaszającej, przekonaliście mnie ;)

Ja też mogę dodać od siebie - nigdy nie dodawałem słodu zakwaszającego ani nie robiłem przerw zakwaszających, a wity wychodziły odpowiednio lekko kwaskowe.

Gdzie mielenie, w moździerzu panie!

odkąd małżonka dostała blender też mielę :smilies:

Ja zakwaszałem wodę do wysładzania wita kwasem solnym i teraz się tego pić nie da ;) kwasowość za bardzo uwypuklona. Pewnie przesadziłem z dawką.

Gdzie mielenie, w moździerzu panie!

Robiłem większe zapasy przypraw u jakiegoś kogoś na allegro i indyjską miał tylko mieloną. Też preferuję przyprawy w całości, ale na bezrybiu i rak ryba.