Skocz do zawartości

Receptura Altbiera z Bierhalle


bilon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem kompletnie zielony (dopiero co zamówiłem swój pierwszy brewkit) celem sporządzenia piwa które urzekło mnie smakiem gdy mieszkałem w Białymstoku. W tamtejszym Bierhalle piłem najlepsze jak do tej pory piwo - Alt. Poczułem jak aromat chmielu rozchodzi się po nozdrzach, poezja. Gdzieś wyczytałem że nie jest to do końca klasyczny Alt bo ma dodatek pszenicy (nie wiem na ile jest to prawda). Czy ktoś kto smakował to piwo potrafi poradzić czy można w brewkicie za 180 zł takie cudo uwarzyć i jak tego dokonać oraz z jakiego Coopera skorzystać, co ewentualnie dokupić ? Będzie to moje pierwsze własne piwo, przeczytałem artykuły zamieszczone dla początkujących, teraz czekam na konkretne podpowiedzi starszych smakoszy. Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że z brewkita będzie ciężko. Obawiam się o słabe nachmielenie. Może lepiej ekstrakt słodowy i chmielenie? Ale to już byś musiał mieć gar do gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że z brewkita będzie ciężko. Obawiam się o słabe nachmielenie. Może lepiej ekstrakt słodowy i chmielenie? Ale to już byś musiał mieć gar do gotowania.

 

Myślisz że udałoby się uwarzyć coś podobnego smakowo osobie która nigdy tego nie robiła ? Czy jesteś w stanie podrzucić jakieś wskazówki ? No tak mi ten smak podszedł że bardzo chciałbym coś takiego wyrabiać i smakować. Kolega wyżej mówi że to nietypowy Alt. Mnie najbardziej z tego piwa podszedł niesamowity aromat chmielu który po wzięciu łyku piwa "wypełniał nozdrza" aż żal było przełykać - jeśli taki efekt mogę uzyskać warząc innego alta, a którego recepturę znacie to bardzo chętnie przyjmę wszelkie propozycje. Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny Alt jaki robiłem to był gotowiec z BA, nie wiem jak ma się on do prawdziwego Alta, gdyż nigdy innego nie piłem. Wyglądało to tak:

- słód monachijski - 4,3kg

- chmiel Lubelski 100g

- drożdże S-33

50°C 30 min.

64°C 30 min.

70°C 30 min.

Chmielenie:

65g. od początku

35g. na ostatnie 5 min.

 

Piwo było bardzo aromatyczne a pianę można było kroić nożyczkami.

Tylko to już trochę wyższa szkoła jazdy niż brewkit. Musisz poczytać o warzeniu z procesem zacierania:

http://www.wiki.piwo.org/Warka_z_procesem_zacierania_s%C5%82odu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie najbardziej z tego piwa podszedł niesamowity aromat chmielu który po wzięciu łyku piwa "wypełniał nozdrza" aż żal było przełykać

Jeśli chodzi tylko o aromat chmielu to możesz spróbować zagotować brewkit i dorzucić do niego tak jak w poniższym przykładzie:

chmiel Lubelski [...] 35g. na ostatnie 5 min.

Na pewno poprawi to aromat brewkita, ale czy to będzie to czego szukasz, to wątpię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniecie dawać dobre rady upewnijcie się, że wiecie o czy piszecie. Tak jak wspomniał Wiktor ten alt z bierhalle jest b. specyficzny, przypomina bardziej dunkelwiezena. Koledze radzę aby porównał z dunkelweizenem, jeżeli o to chodzi będzie łatwiej ułożyć recepturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy za pomocą brewkita jestem w stanie takiego dunkelweizena uwarzyć ? Chwilowo nie bardzo mam gdzie spróbować więc w grę wchodziłby wynalazek własny. Pytanie tylko czy brewkit wystarczy czy też muszę zainwestować w sprzęt tysiące złotych by napić się tego pysznego piwa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy za pomocą brewkita jestem w stanie takiego dunkelweizena uwarzyć ? Chwilowo nie bardzo mam gdzie spróbować więc w grę wchodziłby wynalazek własny. Pytanie tylko czy brewkit wystarczy czy też muszę zainwestować w sprzęt tysiące złotych by napić się tego pysznego piwa ?

 

tysiące? chyba starych złotych :(

z nachmielonego brewkita pszenicznego zrobisz na pewno coś ciekawego, pod warunkiem użycia dedykowanych drożdży. Pszeniczne coopersa u mnie było udanym piwem z tym że nijak nie przypominało piwa pszenicznego (na drożdżach dołączonych do zestawu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ehh przekonaliście mnie koledzy, biorę się za konstrukcję czegoś lepszego niż brewkit - jak się bawić to na porządnie. Zwłaszcza, że do wykorzystania mam miejsce lepsze niż niejedna piwnica w bloku (schron) gdzie jest całkiem przyjazna temperaturka w lecie. Także kegi nagrane, po mału, w oparciu o Wasze modele będę tworzył swoje laboratorium.. Proszę też o osoby które miały do czynienia z w/w. smakiem piwa podrzuciły receptury na piwo zbliżone smakiem i oczywiście namiary na miejsce z którego mógłbym w sieci zamówić składniki potrzebne do jego uwarzenia. Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie dobre rady, bo nimi piekło jest wybrukowane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.