Jump to content
mcpol1

Słód PaleAle czy pilzneński

Recommended Posts

Witam jak w temacie... czy podczas zacierania jednotemp. można zastąpić słód Pale ale słodem pilzneńskim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam słód z Balitc Maltu, a tam mają tylko pilzneński i ciemny karmel, bez problemu robię warki z jednotemperaturowym zacieraniem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zależy co chcesz uzyskać.

 

Pilzneński napewno się scukrzy ale efekt smakowy nie będzie ten sam. Jeżeli w recepturze jest pale ale (szczególnie w przypadku piw angielskich) to wypadało by użyc właśnie ten słód. Jak już naprawdę nie masz innego wyjścia jak stosować pilzneński zamiast pale ale to dodaj trochę munich i biscuita.

 

Pozdrawiam,

Share this post


Link to post
Share on other sites

dzięki za odpowiedzi... jeszcze nic nie robię ale planuję zakup słodów i zastanawiam się jakie do jakich piw. Podstawa to pilzneński a chciałem zrobić PaleAle między innymi . chyba zamówię duże opakowanie pilzneńskiego, a gdzieś czytałem, że dzisiejsze słody można zacierać jednotemp. tyle że nie byłem pewien.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ze źródeł zbliżonych do brytyjskich micros dowiaduję się, że jakkolwiek "modny" jest słód pale Maris Otter, spora część z nich nawet nie spogląda w tę stronę tylko do wszystkiego używa lager malt, bardzo zbliżonego do naszego pilzneńskiego. A do tego najpopularniejszymi drożdżami wśród nich są US-05.

 

Szok i niedowierzanie, co? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kilka lat temu pracowałem w UK i totalnym przypadkiem wylądowałem na "minifestiwalu" piwa zorganizowanym by uczcić urodziny najstarszego pubu w Boxford. Pod namiotem lali z 15 firkinów rewelacyjne Ale, wszystkie z lokalnych, malutkich browarów. Facet obsługujący ten kram okazał się być pracownikiem browaru Bath - podczas rozmowy o składnikach powiedział że największą uwagę przykładają do chmielenia i w piwach o zdecydowanym aromacie chmielu (IPA, Bitter etc.) używają lager malt, tak samo w przypadku piw typu session które leją do firkina. Maris Otter wykorzystywali natomiast przy piwach butelkowanych - ciekawe, co? ;)

 

Osobiście w moich Ale używam tylko pilzneńskiego, ze wzgledu na wygodę - mam w mieście słodownię, a nie mają tam Pale Ale. Nie powiedziałbym żeby różnica była zatrważająca, no ale o gustach się nie dyskutuje podobno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osobiście mam takie zdanie, jeżeli chodzi o piwa, które w recepturach mają pale ale:

- jeżeli zaopatrujemy się bezpośrednio w słodowni to ze wzglądu na cenę warto użyć pilzneńskiego (w naszych słodowniach nie robią pale ale)

- jeżeli kupujemy w sklepie piwowarskim to moim zdaniem warto dołożyć do pale ale - różnica w cenie przy różnego typu promocjach jest znikoma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

. A do tego najpopularniejszymi drożdżami wśród nich są US-05.

 

Szok i niedowierzanie, co? :D

 

No w sumie skorzystałem z propozycji Olo333 i skusiłem sie na PaleAle z TB no i wykorzystam chyba tak sobie myślę US-05 :smilies:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.