Skocz do zawartości

Kociołek z Lidla v2 - wersja LCD


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Przy sterowaniu mocą grzałki nie trzeba wyrywać kawałka sinusoidy. Wystarczy właśnie załączać na przykład na 1s i wyłączać na czas zależny od odchylenia od zadanej temperatury. Moc średnia będzie spadała im bliżej będzie temperatury nastawionej. Resztę załatwia bezwładność samej grzałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam wersji elektronicznej. Błąd sterownika w granicach błędu pomiaru temperatury termometrem. Zacieram już tylko opierając się na wskazaniach regulatora zamontowanego w kociołku. Jedyny feler jak dla mnie to proporcjonalna regulacja mocy. No ale nie można mieć wszystkiego :) szczególnie za takie pieniądze.

 

Nie do końca tak to u mnie wygląda . Wyświetlacz dużo szybciej pokazuje osiągnięcie temperatury niż termometr ( zewn. ) . Z czasem się to wyrównuje i temp. spada na ekranie do właściwej , ale czasówka jest uruchamiana od momentu osiągnięcia nastawionej . Ja robię tak - nastawiam temp. wyżej niż docelową , jak termometr zanurzony w zacierze ustabilizuje żądaną , przestawiam na pokrętle na docelową ( czyli niżej niż było ) i uruchamiam czasówkę .

 

Ale wcześniej robiłem tak jak Jacek bez zewnętrznego termometru i piwa też wyszły :) Wydaje mi się , że jednak mniej precyzyjne było to zacieranie .

 

Problem polega na tym , że termometr jest ustawiony za blisko grzałki ( na dnie ) i szybciej się nagrzewa niż wyższe partie zacieru osiągną tą temperaturę . Kilku kolegów wyciągało czujnik dając go gdzieś wyżej , ale nie pamiętam szczegółów .

Edytowane przez Quentin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety bez mechanicznego mieszadła nie da się polegać na żadnym termostacie. Przy dobrym wymieszaniu różnice temperatur w masie zacieru nie są duże choć na pewno lepiej umieścić czujnik w połowie wysokości zacieru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam przygode z zacieraniem. Znalazłam na allegro taki oto warnik:

 

http://allegro.pl/gar-podgrzewacz-do-wody-napojow-wina-piwa-warnik-i3951669284.html

 

Nie wiem czy to taki jak ten z Lidla ( nie mam podglądu bo linki do lidlowskich gazetek są nieaktywne).

Warto go brac? Cena dośc atrakcyjna martwi mnie pojemnośc użytkowa 18L.

Z góry dzięki za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczny tylko nazwa producenta na moim inna (clatronic), sprawuje się dobrze ale termostat działa beznadziejnie i nie obejdzie się bez dodatkowego termometru. Co do pojemności to 18l wody plus 7 kg slodu wypełniło mi go po brzegi. Wygodnie się w tym zaciera a z zagotowaniem też nie było problemu (przypadkiem się mi zagotowalo nim skończyłem wysladzanie bo normalne gotuje w innym garze)

Duży minus dla mnie to emalia, już zdążyłem porysowac i z tego względu bym już takiego więcej nie kupił, szukalbym raczej z nierdzewki.

Zauważ też że w opisie aukcji jest że to sprzęt powystawowy więc może warto się dowiedzieć w jakim stanie jest emalia, czy nie ma sporych ubytków. Poza tym cena wydaje się być dobra, jak pamiętam ją za nowy dałem koło 250.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym , że termometr jest ustawiony za blisko grzałki ( na dnie )

Jest to problem, ale rozwiązywalny. Należy ten czujnik przenieść w inne dogodne miejsce.

Po takim zabiegu sterownik sprawuje się świetnie. Bez tej modyfikacji jego działanie dla naszych celów jest po prostu bez sensu.

 

Warto go brac? Cena dośc atrakcyjna martwi mnie pojemnośc użytkowa 18L.

 

Co do pojemności to nie wiem skąd sprzedający wziął ten opis bo kociołek wygląda na typowy 27l, czyli możesz wlać tyle nad jaką objętością zapanujesz ;)

Używałem podobnego ale zawsze z mieszadłem elektrycznym i zewnętrznym sterownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to problem, ale rozwiązywalny. Należy ten czujnik przenieść w inne dogodne miejsce.

Po takim zabiegu sterownik sprawuje się świetnie. Bez tej modyfikacji jego działanie dla naszych celów jest po prostu bez sensu.

Niczego nie przenosiłem a mimo to sprawuje się świetnie. Ważne jest dobre mieszadło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz zdjąć tej gumy? Podejrzewam że jest to mata ochronna do dna kociołka, ponieważ jest to w końcu technicznie pasteryzator, a nie gar warzelniczy. Daj zdjęcie jak to wygląda bo tak można wróżyć z fusów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schowaną teflonować to chyba byłoby bez sensu. Palnik w tym garze jak dla mnie jest bardzo podobny do żeliwa. Na pewno nie guma. Chyba sam zainteresowany musi dać foto co on widzi bo utworzymy akademicką dyskusję.

Edytowane przez Browariat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wczoraj doszedł do mnie kociolek z lidla zakupiony na allegro. W dnie jest wstawiony tak jakby czujnik temperatury. Wystaje jakieś 1,5 cm. Jak będę w domu zrobię zdjęcie. Czyżby jakaś modernizacja się wkradła??

Edytowane przez BigPit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.