Skocz do zawartości

Strong Bitter - prośba o ocenę


Oskaliber

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

W grudniu planuję zatrzeć na lenia i wybór padł właśnie na ESB - nie znalazłem na forum sensowniejszego niż ten wątku poświęconemu warzeniu tego stylu, więc się podpinam. Receptur szukam głównie na brewtoad (akurat tu klony Spitfire'a i Bishops Finger najbardziej mi podeszły) i beertools.

 

Jednocześnie spojrzałem na to co mam w składziku (chmiele, słody karmelowe), albo w jego bezpośrednim sąsiedztwie (słody podstawowe Optimy) i ułożyłem coś takiego:

 

Pilzeński Optima: 4,5kg

Karmelowy jasny Optima 110 EBC: 0,25 kg

Caramunich 110 - 130 EBC: 0,25 kg

 

Zacieranie na jednotemperaturowo, 68°C przez minimum 60 minut (może nieco dłużej).

 

60' - marynka 15g szyszka 10,5AA

30' - aramis 15g szyszka 8,9 AA

20' - marynka 15g szyszka 10,5AA

5' - aramis 15g szyszka 8,9 AA

 

Drożdże pewnie Safale 04

 

Brewtarget wylicza:

OG: 14 -> FG: 3,6; ABV: 5,6; IBU: 40; barwa: 27,2 czyli wszystko w normie

 

Myślę też o gipsie, myślę o mchu ale głównie myślę czy pierwszego reprezentanta stylu, nie zrobić ze sprawdzonego przepisu zamiast się bawić w takie klecenie ekonomiczne - byle taniej. Czasu jeszcze sporo, po drodze będzie wypłata, więc jestem otwarty na wskazówki ;)

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało która receptura na stronga w BYOBRA ma fg wyższe niż 2.5°Blg (1.010). Dałbym trochę cukru do wyregulowania wytrawności, no i karmelowych jednak za dużo, o jakieś 200g. Nie są one też aż tak mocno chmielone na aromat w kotle, zwykle ze 20g i czasem drugie tyle na zimno.

 

Pod tym względem Wheelerowi bym zaufał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod tym względem Wheelerowi bym zaufał.

Przeglądałem Beertools, powoli zabieram się za Brewtoad i interesujące mnie przepisy wrzucam po lekkim tłumaczeniu do arkusza google https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Ao-M8kyvgIXNdG54MnhDd1hUemxabFRfaW1KTklxNkE&usp=sharing ipewnie zdecyduję się wybrać któryś z nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie książeczki zawierają sporo receptur na te piwa: Brew Your Own Real Ale (Wheeler) i Real Ales for the Homebrewer (Ollosson). Tam bym przede wszystkim szukał inspiracji, a nie po internetach.

 

Interesuje Cię jakieś konkretne piwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.