Skocz do zawartości

Strong Bitter - prośba o ocenę


Oskaliber

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od dłuższego czasu przymierzam się do warki ciemniejszego angielskiego bittera w stylu piw takich jak Bishop's Finger czy Hobgoblin. Przeglądając wątki na forum i nie tylko wymyśliłem sobie w końcu coś takiego:

 

Słody:

Pale Ale Maris Otter 3.7kg

Crystal 145EBC 0.5kg

Pale Chocolade (560-690EBC) 0.05kg

Torrified Wheat 0.35kg(?) - tutaj mam problem, nie wiem ile tego dać, czy ta prażona pszenica ma wpływ na ekstrakt?

 

Zacieranie jednotemperaturowe 67C.

 

Chmielenie:

Challenger 60min 35g (6,6AK)

East Kent Goldings 10min 25g (6,5AK)

 

Z chmieleniem też nie jestem pewien. Wyrazista goryczka to to co lubię najbardziej w angielskich bitterach i taką też chciałbym uzyskać, ale żeby znowu nie przedobrzyć. Przy takim chmieleniu według ProMasha powinienem mieć coś około 42IBU.

 

Reszta parametrów według ProMasha to 13.0Plato i 15.1SRM. Chciałbym uzyskać coś o takim brązowawym kolorze jak wymienione wcześniej piwa, czy takie SRM w rzeczywistości daje taki kolor?

 

Co sądzicie o tej recepturze i co ewentualnie byście zmienili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno Pale Chocolate jak i Torrified Wheat są dostępne w TwójBrowar więc nie będzie problemu.

 

Przejrzałem teraz swoje zapiski i moja pierwsza warka miała niby 45IBU i goryczka nie była szczególnie intensywna, może powinienem jednak nachmielić bardziej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej karmelowego, 500g to bardzo dużo.

 

Zamiast prażonej pszenicy możesz użyć słodu pszenicznego, efekt będzie ten sam.

 

Dla koloru, to żeby być jak najbliżej oryginału, to powinieneś dać barwnik karmelowy E150. Jak nie masz, to nie baw się w pale chocolate, tylko weź zwykły słód barwiący.

 

No i zacieraj tak, żeby piwo skończyło fermentację na 2.5°Blg. Brytyjskie piwa są bardziej wytrawne, niż się to wydaje na pierwszy rzut oka.

 

A i tak kilka razy będziesz musiał to piwo powtórzyć, żeby je sobie dopracować pod smak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jest złego w pale chocolate? Przecież to jest chyba zwykły słód barwiący tylko trochę jaśniejszy.

 

Czyli jak powinienem zacierać żeby skończyło na 2.5blg?

 

Mam zamiar dodać jeszcze do wody gipsu piwowarskiego, bo i tak akurat mam go na stanie. Dobry pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Gips dodaj - przy bitterze nie zaszkodzi. Podobnie jak @Zgoda uważam, że 0,5 karmelowego to za dużo. Dorzuć jakiś crystal do 50 SRM. W sumie nie dawał bym więcej niż 300g słodów karmelowych.

 

Pozdrawiem,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się ta receptura podoba. Z tego co rozumiem to Caramel 145EBC = Crystal/Caramel 80L. Nie jestem pewien, bo nie używam skali EBC tylko Lovibond/SRM. Ale jeżeli to jest mniej więcej to samo, to 0,5kg na to piwo jest w sam raz.

Ja dodaje do mojego ESB 10% płatków pszennych zamiast Torrified Wheat, co nie znaczy że tak jest lepiej niż w twojej recepturze. Mnie się ta receptura podoba; IBU są w sam raz, SRM jest w sam raz. Podoba mi się pomysł na użycie szczypty słodu czekoladowego (ja dodaje szczypty jęczmienia palonego w moim ESB), takie małe dodatki przyczyniają się do wielopoziomowego smaku piwa.

Jakie chcesz użyć drożdże? Jeżeli nie jesteś pewien jakich użyć ja ci polecam Nottingham, bardzo pasują do ESB.

Jak uwarzysz to piwo to je tu opisz, może ja uwarze jego klona :)

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jest złego w pale chocolate? Przecież to jest chyba zwykły słód barwiący tylko trochę jaśniejszy.

 

Czyli jak powinienem zacierać żeby skończyło na 2.5blg?

 

Mam zamiar dodać jeszcze do wody gipsu piwowarskiego, bo i tak akurat mam go na stanie. Dobry pomysł?

 

No właśnie złe jest to, że jest jasniejszy. Idea jest taka, żeby naśladować użycie E150, czyli kolor bez żadnych dodatkowych posmaków (zwykły E150 ma ok. 9500 EBC, więc na 20 litrów wystarczy kilkanaście gramów, tylko trochę mniej jak słodu barwiącego).

 

Jak zacierać, to zależy od drożdży. Im mocniej odfermentowują, tym wyżej zacierać, ale 66-67°C chyba będzie dobrze dla większości.

 

Gips 3-4g do zacieru i będzie dobrze. Chyba, że masz "mineralne" drożdże i nie lubisz piwa co smakuje jak woda z kałuży. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karmelowy ~ crystal

 

bardzo często używane zamiennie aczkolwiek to nie jest tylko zamiana przedrostka, crystal - dedykowane do piw brytyjskich/amerykańskich są na ogół w pełni scukrzone a co za tym idzie dają bardziej wyraźne smaki niż caramel/cara . Polecam doskonały artykuł Piotra (Coder) w najnowszym piwowarze n/t klasyfikacji słodów.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeszcze kilka pytań:

 

Pale Chocolate sypać normalnie czy na koniec?

 

Warto pochmielić jeszcze na smak? Np. tak:

Challenger 35g - 60min

East Kent Goldings 10g + Challanger 10g - 20min

East Kent Goldings 25g - 5min ?

 

 

EDIT:

Poza tym ProMash mi mówi, że z takim zasypem będę miał 12,6blg, a brewtarget 13,6blg i komu tu wierzyć? Tyle czasu minęło od mojej ostatniej warki, że już nie pamiętam jak ja to robiłem, że zawsze wychodziło tyle ile chciałem ;)

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karmelowy ~ crystal

Związkowiec: caramel i crystal to są te same słody robione w ten sam sposób przez różnych producentów i stąd różne nazwy. Dlatego często w recepturach spotkasz się ze skrutem np. C-40 oznacza Crystal/Caramel 40L. http://www.homebrewtalk.com/wiki/index.php/Category:Crystal_and_caramel_malt

 

 

 

Pale Chocolate sypać normalnie czy na koniec?

 

Warto pochmielić jeszcze na smak? Np. tak:

Challenger 35g - 60min

East Kent Goldings 10g + Challanger 10g - 20min

East Kent Goldings 25g - 5min ?

 

Przy zacieraniu Ales wsdzystkie słody dodaj razem od początku zacierania.

 

Chmielenie ja bym zrobił tak:

 

30g Challenger 60 min

 

15g EKG 10 min

 

15g EKG 0 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie będę miał jakichś nieoprządanych posmaków od trzymania pale chocolate przez całe zacieranie?

 

I jak z tym ekstraketem, jak to najlepiej liczyć? Czemu to mi pokazuje tak, a tu tak, nawet jak ustawiam taką samą wydajność i objętość?

 

Z prażoną pszenicą muszę coś robić tak jak w przypadku płatków pszenicznych czy to tego nie dotyczy i po prostu wsypuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ześrutuj ją razem ze słodem i zacieraj normalnie.

 

Niekoniecznie. Kiedyś zadałem identyczne pytanie właścicielce TwojegoBrowaru i radziła jednak skleikować tę pszenicę. Tak zrobiłem - czy słusznie? Nie mam pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja warzyłem mój ESB ze słodem przenicznym i później z torrified wheat. Najbardziej mi jednak podchodzą płatki pszeniczne ekspresowe. Piwo szybciej się klaruje, jest bardziej wyraziste i równocześnie lżejsze w smaku, i w posmaku wyraźniej wyczuć chmiele i szczyptę jęczmienia palonego, który dodaje do zasypu.

Z tego co ja wiem, torrified wheat się nie klejikuje, przynajmniej nigdy o tym nie słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie lekko zmodyfikowałem recepturę i wyszło coś takiego:

http://www.piwo.org/topic/4301-browar-bartosz/page__st__20#entry149911

 

Jakby ktoś był zainteresowany to na pewno będę zdawał relacje z postępu w powyższym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie lekko zmodyfikowałem recepturę i wyszło coś takiego:

http://www.piwo.org/..._20#entry149911

 

Jakby ktoś był zainteresowany to na pewno będę zdawał relacje z postępu w powyższym wątku.

 

Może się podziele nie tyle co z sugestiami, co generalnie z moimi spostrzeżeniami do to piw w tym stylu.

 

Generalnie woda musi być odpowiednia, do tego nie wiem, dlaczego, ale w moim wypadku by uzyskać odpowiedni poziom nachmielenia, i goryczki, muszę dodać więcej chmielu niż to wiele przepisów poleca. Czyli do moich biterów idzie ok 100g chmielu, 20-30g na goryczkę, 20-30g w połowie i 40-50g na ostatnie kilka minut gotowania. Może to jest spodowowane modą ostatnich lat, ale takie wersje biterów lepiej smakują, gdzie chmiel jest mocniej wyczuwalny niż w klasycznych wersjach.

Kolejną sprawą są dodatki, słodu karmelowego dodaje od groma, w tych naljżejszych wersjach nawet pół kg, do tego szczypta słodu czekoladowego.

W wersjach mocnych 200-300g karmelu plus 20g czekoladowego pasuje mi najlepiej.

Zacieranie klasyczny 60-70 minut w 67-68°C i nikomu bym nie polecał w tym piwie dodawać nic poza słodem. Na upartego można eksperymentować, ale w moim wyadku dodatki zawsze psuły smak piwa.

Drożdże, moje ulubione do tego piwa to Wyeast Themes Valley 1275. Paskudztwo nie chce osiąść należycie (w tej kewstii są gorsi) i są problemy z nalaniem piwa krystalicznie czystego, ale profil tych drożdży jest naprawdę bardzo dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie napisałeś wcześniej, bo właśnie nie byłem pewien co do tego chmielenia. Zawsze ceniłem w piwach tego typu naturalną goryczkę i smaki/aromaty chmielowe, ale wszyscy mnie straszyli i bałem się, że przesadzę i w końcu poszło 35g + 20g + 15g.

 

No ale teraz już nic nie zrobię, co będzie to będzie, najwyżej następnym razem się poprawi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.