Skocz do zawartości

Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim


Rekomendowane odpowiedzi

Nie masz mieszadła na silniczku z wycieraczek?

 

Nie mam, uważam że jest to zbędny gadżet na tak małe wybicie ;) A po za tym coś trzeba robić przy tym garze, a nie tylko czekać aż wszystko się automatycznie zrobi :P

 

Genialny patent z folią aluminiową na kuchence!

Przy następnym warzeniu koniecznie wypróbuje ;-)

 

No właśnie mi ktoś też już kiedyś sprzedał ten patent.... Właśnie znalazłem Biotit mi go pokazał ileś tam postów temu ło tutaj: http://www.piwo.org/topic/6887-browar-undeath-czyli-warzone-na-uboczu-w-bytomiu-odrzanskim/page__st__160#entry198784

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam, uważam że jest to zbędny gadżet na tak małe wybicie

Zgadzam się, ale i tak je zrobię.

Motoreduktor i pozostałe klamoty ok. 150-200zł z robocizną, frajda z zarwania trzech nocy na grzebanie przy mieszadle - bezcenne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam, uważam że jest to zbędny gadżet na tak małe wybicie

Zgadzam się, ale i tak je zrobię.

Motoreduktor i pozostałe klamoty ok. 150-200zł z robocizną, frajda z zarwania trzech nocy na grzebanie przy mieszadle - bezcenne :D

 

Kto jak lubi, ja aż takim pasjonatem grzebania przy mieszadle nie jestem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że ja tylko chmiele na gazie w garnku emaliowym, a zacieram w kociołku lidlowskim :P Myślałem kiedyś nad budową mieszadła, ale w końcu stwierdziłem, że raczej bym go nie używał jeżeli bym nie zamontował sterownika jakiegoś... a to kolejne przeróbki koszty, które uważam, że na 22 litry się nie opłaca robić, jeżeli mam zamiar kiedyś tam zmienić wybicie. Teraz staram się tak planować zajęcia żeby podczas podgrzewania między przerwami być przy kotle i mieszać, dla mnie to jest nawet przyjemne zajęcie. Jeżeli komuś odpowiada majsterkowanie czy pół automat nie widzę problemu :) Może kiedyś sobie zmontuje... ale wątpię jak od jakiś 40 warek ocieplenia do kociołka jeszcze nie założyłem chociaż mam kupiony i leży gdzieś :smilies:

 

Ja tam wolę warzyć niż majsterkować! :)

 

 

No nic próbuje podczas meczu tego swojego AK-47 American Koelsha i coś dalej mi średnio smakuje... Eh a szkoda zapowiadała się dobra wareczka. W smaku Citra i jabłko, w smaku wodniste lekko kwaskowate piwo z delikatną pianą. Trochę mętne, goryczka idealna w smaku nie jest źle, pijalne dość mocno, ale ten aromat mi nie odpowiada za bardzo... Dobrze, że ta warka i tak była przeznaczona dla rodziców, to większość już jest spita, a co najlepsze im bardzo smakuje. Zdjęcie na dole.

post-3297-0-95655600-1394051111_thumb.jpg

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12.03.2014

warka 107 Dry Stout (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Strzegom Pale Ale - 4 kg
  • Strzegom karmelowy ciemny - 0,2 kg
  • Castlemalting Black (barwiący) - 0,15 kg
  • Strzegom jęczmień prażony - 0,15 kg
  • Strzegom pszenica prażona - 0,1 kg
  • Pszenica niesłodowana - 0,3 kg
  • Iunga 10% 20 g
  • Tradition 5,5% 25 g
  • Drożdże US-05 uwodnione z saszetki.

Śrutowanie: Za pomocą wiertarki 4,9 kg słodów w jakieś 5 minut.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 14l

Słody wrzucone 68C - 100' pH 5,5 bez korekty

10' - 75C

 

WYSŁADZANIE:

10+9 = około 19 litrów pH wody zbite z 7,4 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 5 ml.

 

GOTOWANIE:

60' Iunga 20 g

30' Tradition 15 g

15' Tradition 10 g

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 23l o gęstości 12,4 Blg, przy wydajności 66% oraz IBU 33

 

Odczyt z refraktometru: 12,9 Brix

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 19C w 25 minut około 50 litrów. Potem do piwnicy do 15C.

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 18C, przeniesione do pokoju.

 

Planowana burzliwa:

18 C - 10 dni

cicha - 7 dni

 

[EDIT]

25.03.2014 przelany na cichą wyszło 23l przy 3,6 blg (7,2 brix przed korektą) w smaku mocno palony, ale z fajnymi posmakami kakowymi, czekoladowymi i kawy, po cichej wyląduje w kegu.

 

[EDIT]

 

03.04.2014 poszła do 8*0,5l butelek i 18,5l do kega na 1,2 bara, przy 3,6 blg (7,2 brix przed korektą) dawno już tyle osadu nie miałem po cichej w fermentorze, uzbierałoby się tego z 1 cm. Piwo ciekawe w smaku kwaskowate dość palone i wytrawne, w aromacie czekolada z kawą i jeszcze jeden zapach chyba zielone jabłuszko ale nie jestem pewien, zobaczymy po refermentacji.

 

DEGUSTACJA:

Piwko wyszło całkiem nieźle, choć było za słodkie jak dry stouta. Swoje zrobiło na święta wszystkim smakowało (choć ja nie do końca byłem zadowolony, ale lekka słodycz tego piwa wszystkim odpowiadała) nie ma co zmieniać za bardzo w nim.

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 5,5 h

- Eh już mi się chciało dobrego Stouta, niech tylko wyjdzie taki jak chce :) I tym oto piwem zaczyna serię Stoutów, następny w planach Coffe Stout potem Żytni ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie postępujemy z przewodem piwnym, uciąłem dwa metry (minimum jest 1,5 metra i tego się trzymajcie), rozgrzałem rurkę nasadziłem na mocno dokręcony króciec do szybko złączki czarnej i zacisnąłem opaską. Drugą stronę rurki należy zaopatrzyć w szybko złączkę do kranu rurkę wkładamy w jej koniec i już jest zamontowane :) Dokręcamy ją do kranu i przewód piwny skończony, nic trudnego złożenie sprzętu to góra 20 minut.

post-3297-0-71088800-1361469410_thumb.jpg

 

Tylko proszę się nie śmiać :) jak wyciągnać przewód ze złączki w kranie? :roll: Dostałem taki sprzęt włożyłem przewód z ciekawości (chyba każdy by tak zrobił ;) ) i lipa! Nie mogę już wyciągnąć :)

 

I na koniec: gdzie takie przewody i złączke można kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciskasz (przytrzymujesz) szary pierścień w szybkozłączce, a węża wyciągasz i po sprawie. A co do kupna to skontaktuj się z Wesołym. Doradzi Ci i podeśle co trzeba.

 

Zadziałało... Przy okazji podkradłem przepis na Dry Stouta ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem zlać trzy piwka na cichą ale wypadły mi inne zajęcia i zdążyłem dwa:

 

1. Warka 103 Koźlak wędzony - 22,5 l przy 4,4 blg (9 brix przed korektą), aromat wędzonki zwala z nóg, taka jaką lubię, w smaku też bardzo fajny :) Posiedzi z dwa tygodnie na cichej i do butelek.

 

2. Warka 104 Wiedeński Lager - 22l przy 3,5 blg (7 brix przed korektą), dobry lagerek, dość czysty z odpowiednią goryczką, tak samo jak koleżka wyżej posiedzi dwa tygodnie na cichej.

 

Jutro zleję Marcowe, i jak się uda portera wędzonego do butelek. Powstanie jednak American Lager z pomocą lodówki, plan doprowadzę do końca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na cichą poszła warka nr 105 Marcowe wyszło 22 litry przy 3,6 Blg (7,2 brix przed korektą) No i to smakuje jak Marcowe, a nie poprzednia wersja :) Jak mi się zechce to wędzonego zleje później jak nie to jutro :) W środę na cichą pójdzie dortmunder więc w czwartek albo piątek warzenie American Lagera :) w piwnicy o dziwo jeszcze 11C mimo niesprzyjających warunków, ale dla AL będę się posiłkował lodówką. Do oddania mam w sumie gdzieś 250 ml gęstwy po Marcowym Wyeast 2308 Munich Lager I jeżeli ktoś jest chętny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i w końcu wylądował w butelkach setny warek mianowicie Wędzony Porter zainspirowany Alaskan Smoked Porter ;) Wyszło go 41*0,5l butelek przy 5,8 blg (11,2 brix przed korektą). Aromat wędzony bardzo mocny, w smaku też fajna wędzonka z mleczną czekoladą i dość dobrą goryczką, lekko rozgrzewające po przełknięciu, zapowiada się bomba. Idzie w ukrycie ;) Za miesiąc spróbuje butelkę, ale zapowiada się to piwo świetnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem dzisiaj na cichą warkę 106 Dortmunder wyszło 21l przy 3,6 blg (7,2 brix przed korektą) Aromat ma ładny chmielowy i lekko słodki w smaku okej.

 

Dzisiaj rozgrzebałem też chmiele, a właściwie to same już wychynęły i tu zaskoczenie Lubelski najmizerniejszy w zeszłym roku musiał się nieźle rozkorzenić, bo najwięcej pędów puścił i ma ładne mocne pędy już z listkami ( pierwsze zdjęcie), Na drugim zdjęciu Hallertau który dopiero odżywa, na trzecim Marynka która też ładnie się rozrosła, na ostatnim Sybilla powoli ale do góry się pnie, na dniach zawieszę linki będą się miały po czym piąć.

 

Jutro powstanie American Lager i kończę sezon lagerów, w piwnicy temperatura 12C więc będę się posiłkował lodówką. Dostałem też dzisiaj papryczki do Stouta :) Pachną świetnie, jutro zrobię sos sobie zobaczymy jaka moc, żeby odpowiednio dozować. Gatunek Habanero Red więc zapowiada się ciekawie zdjęcie poniżej

post-3297-0-90703500-1395341099_thumb.jpg

post-3297-0-06393600-1395340905_thumb.jpg

post-3297-0-33209900-1395340969_thumb.jpg

post-3297-0-15349800-1395341028_thumb.jpg

post-3297-0-66853600-1395341078_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie pędy będziesz prowadził do góry czy tylko jeden główny?

Nie na linkę wyprowadza się 4-5 najsilniejszych pędów, resztę się obcina.

 

[OJ tak - Habanero i Galaxy to zdecydowanie moje dwa ulubione słowa ostatnimi czasy :P

:okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21.03.2014

warka 108 American Lager (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Strzegom Pilzneński- 4 kg
  • Bestmalz Caramelpils - 0,2 kg
  • Pszenica niesłodowana - 0,2 kg
  • Kaszka kukurydziana - 0,6 kg
  • Cascade 7,4% 20 g
  • Citra 10% 10 g
  • Simcoe 11,9% 11 g
  • Drożdże Wyeast 2042 Danish Lager około 300 ml zbiór I po Dortmunder Export.

Śrutowanie: Za pomocą wiertarki 4,4 kg słodów w jakieś 5 minut.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 15l

Zrobiłem kleik 3 litry wody na 0,6 kg kaszki (trochę przesadziłem) 67C-10' potem 100C - 10'

Słody wrzucone 54C - 5'

wlanie kleiku 64C - 50' bez korekty kwasem (pH 5,4)

73-71C - 30'

10' - 78C

 

WYSŁADZANIE:

9+9 = około 18 litrów coś za dużo wody do zacieru dałem na początku. pH wody zbite z 7,4 do 5,3 przez 80% kwas mlekowy 5 ml.

 

GOTOWANIE:

70' Simoe 10 g

10' Cascade 10 g

0' przy chłodzeniu w 80C po 10 g Cascade i Citra

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 21,5l o gęstości 12,7 Blg, przy wydajności 60% oraz IBU 20

 

Odczyt z refraktometru: 13,2 Brix

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 18C w 25 minut około 50 litrów. Potem do lodówki do 10C.

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 10C.

 

Planowana burzliwa:

10 C - 14 dni

cicha - 14 dni z chmielem 20 g Citra i Cascade

 

[EDIT]

08.04.2014 zlana na cichą wyszło 22 litry przy 3,7 blg (7,4 brix), dostał 30 g citry i 12 g galaxy, w aromacie lekko owocowe jak na lagera, lekko kwaskowate, w smaku okej, choć gdzieś w tle mi zamajaczył aromat winny lekki, mam nadzieje że nie pogłębi się on.

[EDIT]

16.04.2014 zlana do 6*0,5l butelek i 18,5l do kega na 1 bara przy (3,6 brix przed korektą) ufff... nie ma smaków winnych, jest chmiel i lekka słodkość (z kukurydzy) bardzo fajna kontra goryczkowa, piwo lekkie i wydaje się dość pijalne, i do tego zniewalający zapach citry, zadowolony jestem z niego i coś czuje że szybko zniknie :D

 

 

DEGUSTACJA:

Niestety nie zdążyłem zrobić zdjęcia... Piwo świetne, dobrze ułożone, z ładnym aromatem citry, mega pijalne... Delikatna słodowość i rześkość zrobiły swoje, a aromat z kega powalał ( jedna butelka zdarzyła się nie domyta i miałem kwas) Do powtórki na przyszły rok :D nie ma co świetne piwko wyszło.

 

13.05.2015 Piwko wszyscy zachwalali na spotkaniu we Wrocku i bardzo smakowało ogólnie ludziom. Jeżeli nowa citra jest tak samo dobra będzie to jedne z pierwszych piw jakie uwarzę w sezonie lagerowym ;) Wiem, że identycznego nie powtórzę ale liczę na podobny efekt.

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 5h

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 107 Dry Stout przelany na cichą wyszło 23l przy 3,6 blg (7,2 brix przed korektą) w smaku mocno palony, ale z fajnymi posmakami kakowymi, czekoladowymi i kawy, po cichej wyląduje w kegu. Jutro butelkowanie dolniaków nie ma sensu ich trzymać dłużej na cichej ;) Jutro też chyba będę coś warzył.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.