Skocz do zawartości

Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim


Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Czekam na metryczkę z Podlaskiego bo widać AIPA chmielona tym sposobem nie dała rady dostać się do finału, ale tam raczej winą jest to że wyszła słodkawa.

 

No i dostałem metryczkę, w której tylko mam dominujący aldehyd zaznaczone i nic więcej więc się nie dowiemy :D Muszę jednak zrewidować sposób butelkowania piw już drugi konkurs, na którym się to przydarza - klika butelek zlewam reszta do kega. Wczoraj otworzyłem kega i zero aldehydu w tym piwie. Widocznie jakoś jednak stresuje te piwa w butelce, a już nie pierwszy raz mam ten cholerny aldehyd choćby Owsiany stout na bitwę piwowarską, który w momencie rozlewu był ekstra, w butelkach wylazła farba emulsyjna. Muszę piwa jednak referementować w temperaturze pokojowej dłużej albo piwa jednak na konkurs trzeba całe butelkować i selekcjonować butelki wtedy. Widać człowiek przez kegowanie się rozleniwił i stąd takie hocki klocki wychodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak potem chcesz selekcjonować te butelki? Ja już drugi konkurs zakończyłem na eliminacjach przez walniętą butelkę właśnie, raz aldehyd a drugi raz siarka. Co dziwne cała partia butelek traktowana jest tak samo przed rozlewem, a pijąc te piwa tych wad nie wyczuwam. Pewnie spróbuje zmienić środek do dezynfekcji na starsan i zobaczymy co to da.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak potem chcesz selekcjonować te butelki? Ja już drugi konkurs zakończyłem na eliminacjach przez walniętą butelkę właśnie, raz aldehyd a drugi raz siarka. Co dziwne cała partia butelek traktowana jest tak samo przed rozlewem, a pijąc te piwa tych wad nie wyczuwam. Pewnie spróbuje zmienić środek do dezynfekcji na starsan i zobaczymy co to da.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Wprowadzić większą losowość, czyli z całej skrzynki wybrać 6 z różnego momentu zlewania. Jedna na próbę czy jest piwo warte wysłania, 3-4 na konkurs, i jedna do porównania co w metryczce napisali. O to bardziej mi chodziło :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio coś mało czasu i browar oraz zapiski zaniedbane.

 

Dzisiaj zlałem warkę 260 BIPA jedno wiadro z Azzaca 55 g i Equinoxem 50 g to 21 litrów, drugie Citra i Ahtanum po 55 g na 19 litrów.

 

W trakcie uwarzyłem Pszenicę ale to jeszcze zrobię wpis dokładnie o tej warce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25.05.2017
warka 262 Pszenica razy dwa (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Bestmalz Pszeniczny - 4,8 kg
  • Bestmalz Pilzneński - 4 kg
  • Perle 7% 20 g
  • Lubelski domowa szycha ?% -60 g
  • Drożdże: Jedno wiadro FM41 Gwoździe i Banany starter, drugie MauriWeiss zrehydryzowane dodane dzień wcześniej do startera i zadane w fazie wysokich krążków.

Śrutowanie: 8,8 kg w kilka minut.


ZACIERANIE:
woda do zasypu - 27l 

66C- 55'

10' - 74C mash out 

 

WYSŁADZANIE:
10+10+8 = około 28 litrów z korektą 8 ml kwasu mlekowego do 5,2 pH

 

GOTOWANIE 60':

FWH Perle 20 g i 40 g Lubelskiego

5' 20 g Lubelskiego

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 42l o gęstości 12,5 blg przy wydajności 68% oraz IBU 21

Odczyt z refraktometru: 13 Brix

SG: OG - 1.050

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 19C w 30 minut około 150 litrów.

 

FERMENTACJA: 

262.1 23,5 litrów - FM41

Planowana burzliwa:
18C - 14 dni

FG - 1.015 wiadro I

 

262.2 18,5 litrów - MauriWeiss

Planowana burzliwa:

18C - 14 dni

FG - 1.015 wiadro II 

 

[EDIT]

20.06.2017 

Zlewam teraz warkę 262 Pszenica wersja na FM41 posiedziała prawie równy miesiąc na drożdżach, ale tak intensywny miesiąc mam, że nawet nie było kiedy warzyć i zlać piwa. Nadgonię to w przyszłym tygodniu ;) Tymczasem wyszło 18,5l do kega oraz 8 butelek 0,5l przy 3,75 blg -1.015 FG. Mocny banan trochę też landrynki słodkiej takiej mocno estrowej, ale nie wpada to jeszcze w rozpucha. Jest mocno estrowo prawie brak goździka. Piwo słodkawe z goryczkową kontrą ale trochę mdławym finiszem. Zobaczymy jak nagazuje ją.

 

21.06.2017

 Zlałem drugie wiadro warki 262 Pszenica wersja na MauriWeiss wyszło 18,5l do kega przy 3,75 blg -1.015 FG.

 

 

-  Czas pracy 7 h

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Szkoda, że nie próbowałem tej Lite Rye APA na spotkaniu piwowarów domowych podczas 8 WFDP, nawet nie wiem czy to miałeś. Pierwszy raz piłem 1 na 100 we Wro i to jest iealne na upały i pragnienie. Zainspirowałem się też Twoją recepturą.  :good: Pozdro  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie próbowałem tej Lite Rye APA na spotkaniu piwowarów domowych podczas 8 WFDP, nawet nie wiem czy to miałeś. Pierwszy raz piłem 1 na 100 we Wro i to jest iealne na upały i pragnienie. Zainspirowałem się też Twoją recepturą.  :good: Pozdro  :)

 

Nie miałem niestety, bo wszystko zostało spite :P

 

Trochę zaniedbałem notatki. Zlałem obydwa wiadra BIPA do kegów oraz wersję Azzaca i Eqinox do 8 butelek. Blg 3,7 -1.015 FG. 

 

Zlewam teraz warkę 262 Pszenica wersja na FM41 posiedziała prawie równy miesiąc na drożdżach, ale tak intensywny miesiąc mam, że nawet nie było kiedy warzyć i zlać piwa. Nadgonię to w przyszłym tygodniu ;) Tymczasem wyszło 18,5l do kega oraz 8 butelek 0,5l przy 3,75 blg -1.015 FG. Mocny banan trochę też landrynki słodkiej takiej mocno estrowej, ale nie wpada to jeszcze w rozpucha. Jest mocno estrowo prawie brak goździka. Piwo słodkawe z goryczkową kontrą ale trochę mdławym finiszem. Zobaczymy jak nagazuje ją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25.06.2017
warka 263 APA oraz White APA (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Colorado Viking Pale Base - 9kg
  • Colorado Viking Crystal 10L -0,4 kg
  • Chinook PL 10% - 55 g
  • Cascade PL 4,5% - 15 g
  • Mosaic 12% - 15g
  • Skórki z 2 limonek i 3 cytryn w cukrze (200 g cukru 60 g skórek)
  • Cicha: Mosaic i citra oraz skórki cytrusów
  • Drożdże: Jedno wiadro Hothead Omegi - starter, drugi FM20 Białe Walonki - gęstwa z wiadra do wiadra

Śrutowanie: 9,4 kg w kilka minut.


ZACIERANIE:
woda do zasypu - 30l 

645C- 75'

10' - 74C mash out 

 

WYSŁADZANIE:
10+10+8 = około 28 litrów z korektą 8 ml kwasu mlekowego do 5,2 pH

 

GOTOWANIE 60':

FWH Chinook PL 40 g

5' Skórki cytrusów w cukrze

0' w 65C - po 15g Citra, Cascade i Chinook PL

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 42l o gęstości 14,3 blg przy wydajności 68% oraz IBU 26

Odczyt z refraktometru: 14,9 Brix

SG: OG - 1.061

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 19C w 30 minut około 150 litrów.

 

FERMENTACJA: 

263.1 Hothead 22 litry

Planowana burzliwa:
24C - 21 dni

Cicha - 5 dni  18C z 35g Mosaic i 35g Citra

FG - 1.012 wiadro I

 

263.2 White APA 19 litrów FM20 + sok z cytrusów (2limonek i 3 cytryn)

Planowana burzliwa:

20C - 21 dni

Cicha - 5 dni 18C z po 35 g Citry i 35 g Chinook PL

FG - 1.011 wiadro II 

 

[EDIT]

16.07.2017 Zlałem na cichą warkę 263 APA z dodatkiem 35 g Citry i Mosaica oraz White APA z dodatkiem 35 g Citry i Chinooka PL. Blg nie sprawdzałem.

 

20.07.2017 Zlałem dzisiaj warkę 263:

 

APA wyszło 18 litrów do kega i 12 butelek 0,5 l przy 3 blg -1.012 FG. W aromacie fajne owocowe z tropikiem, w smaku dobra goryczka. Będzie chyba całkiem dobre piwo.

White APA wyszło 15 litrów do kega i 4 butelki 0,5l przy 2,8 blg - 1.011 FG. Tu trochę gorzej, pojawia się lekki mydełko w aromacie, do tego goryczka jest mocno albedowa - pewnie przez dodatek soku, bo piwo też jest delikatnie kwaśniejsze. Czuć też dość znacznie alkohol. Oby się lepiej ułożyło.

 

-  Czas pracy 7 h

 

W trakcie zlałem warkę 261 Witbier do kega 18,5l i 7 butelek 0,5l przy 3,4 blg -1.013 FG. Pachnie i smakuje dobrze.

post-3297-0-03158400-1498399337_thumb.jpg

post-3297-0-74597300-1498399342_thumb.jpg

post-3297-0-95722600-1498399348_thumb.jpg

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłeś do Starego Strzegom, a nowego Vikinga ? :)

 

Próbuje słód Colorado wziąłem próbkę podczas WFDP bo słyszałem dobre opinie o nim ;) Do Strzegomia bazowego nie wrócę żal mi czasu na ich słabe słody. Ten Colorado niby jest robiony w Finlandii i jest dwu rzędowy więc różni się od produktu krajowego. Jedno co na nim zauważyłem jest ogromny przełom i bardzo dużo osadu białkowego przez co miałem dziś stratę około 1,5 litra brzeczki już dawno czegoś takiego nie zaobserwowałem. Jak wyjdzie w piwie zobaczymy, przed gotowaniem pachniał trochę zielono.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wróciłeś do Starego Strzegom, a nowego Vikinga ? :)

 

Do Strzegomia bazowego nie wrócę żal mi czasu na ich słabe słody.

 

Od wielu miesięcy słodów bazowych ze Strzegomia nie ma i nie będzie w sprzedaży, więc nawet gdybyś chciał wrócić, to byłoby trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wróciłeś do Starego Strzegom, a nowego Vikinga ? :)

 

Do Strzegomia bazowego nie wrócę żal mi czasu na ich słabe słody.

 

Od wielu miesięcy słodów bazowych ze Strzegomia nie ma i nie będzie w sprzedaży, więc nawet gdybyś chciał wrócić, to byłoby trudno.

 

Uuuu,a dlaczego?Jeśli można wiedzieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzegom ma taką ilość zamówień na słody specjalne, że ledwo wyrabia się z produkcją. Wszystkie słody podstawowe sprzedawane w Polsce przez Viking Malt produkowane są w Sierpcu, specjalne w Strzegomiu i Lahti.

 

Może to i było uproszczenie ale chodziło mi o bazowe pod marką kiedyś Strzegom obecnie Viking. Mówiłem, że do specjalnych ze Strzegomia nic nie mam bo są przyzwoite, natomiast do bazy produkowanej w Sierpcu sporo "ale" by się znalazło - wałkowałem to już odpowiednich tematach ich słodów i nie chce mi się tego powtarzać :P

 

Co do Colorado, piwa się przyzwoicie klarują już po fermentacji więc chyba nie jest tak źle z tą ilością białka w nich. Za tydzień pójdą na cichą. 

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetłumaczyć? Pisząc o "bazowych że Strzegomia", miał na myśli "bazowe dawnej marki Strzegom, czyli obecne Viking Malt", nie "z miasta Strzegom". Nie chodzi o miejsce, a o firmę. Nie ważne gdzie defacto produkowane.

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetłumaczyć? Pisząc o "bazowych że Strzegomia", miał na myśli "bazowe dawnej marki Strzegom, czyli obecne Viking Malt", nie "z miasta Strzegom". Nie chodzi o miejsce, a o firmę. Nie ważne gdzie defacto produkowane.

 

Tylko, że jest ważne, gdzie, w jaki sposób i z jakiego jęczmienia produkowany jest słód. To nie jest napój energetyczny, żeby ważna była marka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przetłumaczyć? Pisząc o "bazowych że Strzegomia", miał na myśli "bazowe dawnej marki Strzegom, czyli obecne Viking Malt", nie "z miasta Strzegom". Nie chodzi o miejsce, a o firmę. Nie ważne gdzie defacto produkowane.

 

Tylko, że jest ważne, gdzie, w jaki sposób i z jakiego jęczmienia produkowany jest słód. To nie jest napój energetyczny, żeby ważna była marka.

 

 

i ta wiedza, dla użytkownika końcowego, jak wpływa na jakość słodów od Strzegomia/Vikingów? Krzysiek pisze że są słabe, ty mówisz dlaczego, i co to zmienia?

 

a Colorado daje radę...

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaras - wiedza nijak nie wpływa na jakość, natomiast pozwala zrozumieć, jakie cechy mają wpływ na końcowy produkt. Nie jestem pewien, o które słody bazowe chodzi Krzyśkowi, czytałem jego wypowiedzi sprzed roku na jednym z forków, więc na podstawie tego, co napisał powyżej, myślę że mowa o słodach bazowych produkowanych w Strzegomiu. Tylko, że tych słodów już nie ma na rynku. W międzyczasie zmieniła się też specyfikacja; także odmiana i sposób wytwarzania i dystrybucji jest zupełnie inny. Słody bazowe sprzedawane są tylko i wyłącznie z Sierpca, w przypadku browarów rzemieślniczych i piwowarów domowych są to zdaniem słodowni najlepsze, homogeniczne, duże partie produkcyjne. Wydaje mi się, że Viking Malt powinien to podkreślić, ale z niewiadomych przyczyn tego nie zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ostatni post w tym temacie: w takim razie to nie tak, że nie lubię porteru Żywiec, bo w rzeczywistości nie lubię porteru z Cieszyna. Od początku doskonale wiesz o co chodzi, ale z uporem maniaka czepiasz się czegoś zupełnie innego.

 

I przestańmy już zaśmiecać zacny wątek.

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

 

EDIT: miał być ostatni więc edytuję. @down: możliwe. Jeśli tak, to przepraszam :)

Edytowane przez Enethion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ostatni post w tym temacie: w takim razie to nie tak, że nie lubię porteru Żywiec, bo w rzeczywistości nie lubię porteru z Cieszyna. Od początku doskonale wiesz o co chodzi, ale z uporem maniaka czepiasz się czegoś zupełnie innego.

 

I przestańmy już zaśmiecać zacny wątek.

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

To Ty chyba czegoś nie rozumiesz. Undeath napisał, że podstawowe ze Strzegomia są słabe, a Paweł zwrócił uwagę że tych na których Undeath się przejechał już nie ma na rynku. Zmieniła się nie tylko nazwa, ale i rodzaj słodu, słodownia, proces słodowania itd. W związku z czym opinia, że Viking jest słaby, bo dwa lata temu używałem pilsa ze Strzegomia jest nieuprawniona.

 

PS: Ja podstawowe z Vikinga sobie chwalę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.