Skocz do zawartości

Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim


Rekomendowane odpowiedzi

 

Wybicie zwiększam z braku czasu, a spożycie pozostaje takie samo :P

Pewnie niejeden już tak mówił ... ;).

 

 

To bym pisał w temacie piwowarstwo i alkoholizm :P

 

Zwiększone wybicie daje też pole popisu do testów, różnych szczepów drożdży i dodatków ;) A ja lubię różnorodność ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jakieś mieszadło sobie zamontował do tego zestawu.

 

Jest w planach dzisiaj warzyłem standardową warkę i widzę co trzeba usprawnić i poprawić. Nie wszystko na raz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23.09.2016
warka 236 WCIPA  (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Malteurope Pilzneński -5,5 kg
  • Marynka własna szyszka suszona 8% 35 g
  • Eureka 2015 18% - 15 g
  • Zeus 16% - 30 g
  • Citra 12% - 30 g
  • Iunga 11% - 25 g
  • Cicha: po 30 g Eureka, Citra i Zeus
  • Drożdże Omega Hothead po APA 150 ml.

 

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki w 5 minut 5,5 kg


ZACIERANIE:
woda do zasypu - 16l 

64C - 60'

5' - 74C mash out 

 

WYSŁADZANIE:
9+10 = około 19 litrów korekta pH 6 ml kwasu mlekowego 80%.

 

GOTOWANIE 60':

FWH Iunga 25 g

30' Marynka 35 g

10' Citra 15 g

5' Zeus 15 g

0' Eureka Citra i Zeus po 15 g

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 26l o gęstości 14,5 przy wydajności 73% oraz IBU 60
 

Odczyt z refraktometru: 15 Brix
SG: OG - 1.059
FG - 1.014

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 15 minut około 100 litrów.

 

FERMENTACJA:
Planowana burzliwa:
23C -  17 dni

14C - 8 dni z 30 g Eureka, Citra i Zeus

 

[EDIT]

10.10.2016 Zlałem dzisiaj na cichą warkę 236 WCIPA wyszło 25l przy 3,7 blg - 1,1015 FG. W aromacie okej i dla odmiany piwo wyszło klarowne tym razem :) Dodałem po 30 g Zeusa, Citry i Eureka razem 90 g.

 

18.10.2016 Warka 236 West Coast IPA zlana do kega 18,5 litra i 9*0,5l butelek przy 3,5 blg - 1,014 FG. Wow aromat chmielowy mega, trochę szorstka goryczka w smaku i nawet sporo treściwości jak na SH pilzneński. 

 

Degustacja:

 

Piwo do powtórki wyszło genialne, zresztą recenzje oddają wszystko ;)

 

 

Pigmei - WCIPA

 

Wygląd: Pierwszy raz widzę taki klar. Prawie idealnie klarowne z minimalną mgiełką od chmielenia na zimno ( drożdże bardzo dobrze zbite na dnie butelki), złote, piana nieduża, opada do obrączki i wysepki.

 

Aromat: Przede wszystkim cytrus: grapefruit, pomelo i las, potem słodka brzoskwinia i mango, delikatna podbudowa słodowa w tle.

 

Smak: goryczka na średnim poziomie, grapefruitowa, w miarę picia lekko zalegająca ale bardzo przyjemna, nagazowanie w punkt, nie za wysokie, nie za niskie, nie zapycha i podkreśla orzeźwiający charakter, lekko kwaskowe. Odczucie w ustach jest zdecydowanie wodniste bez zbędnego ciała jak przystało na west coast. W smaku do przeważającego cytrusa dochodzi lekka kwiatowość. Dominująca chmielowość wspierana przez lekkie słodowe tło. Finisz oczywiście wytrawny, cierpki.

 

Ogólnie: Bardzo pozytywne piwo – trafia centralnie w mój gust. Typowa ameryka i to na bogato. Odbija się tak jak lubię lasem. Jak będę robił IPE to się powzoruję na Twojej recepturze. Dawno nie zamawiam już IPA w multitapach. Z jednej strony dlatego, że są inne style znacznie ciekawsze do spróbowania, ale jak się zdarzało, to tak smacznego nie łatwo było się napić. Dobra robota.

 

 

 

WCIPA 28-10-2016

 

Piana: Biała bardzo drobno pęcherzykowa nie jednolita, średnio trwała tworzy korzuszek, ładny lacing.

Barwa: Jasna, słomkowa, mętna nieprzejrzysta

Aromat: Bardzo żywe nuty owocowe, głównie cytrusy chyba grejpfrut lub pomelo, nie czuć fenoli ani innych niepokojących zapachów.

Smak: mocna, wyrazista i wytrawna goryczka długa ciągnąca się ale dobrze zbalansowana nutami owocowymi, cytrusowymi oraz sporym wysyceniem sprawiającym, że piwo mimo swojego charakteru jest bardzo pijalne i nawet dość pełne.

Ogólnie: Piwo bardzo smaczne, wyraziste i chyba nie należące do słabych ma dobrze ukryty alkohol niewyczuwalny podczas degustacji. Wypiłem je bardzo chętnie z wielką przyjemnością i miałem ochotę na jeszcze jedno  :)

-  Czas pracy 6 h

- Pierwsze testy garnka, chłodnicy i hopstoppera na normalnej warce tym razem. Wypadło nieźle choć kilka wpadek było :D Jak miło człowiek czuje się jakby robił pierwszą warkę ;) Garnek spisał się koncertowo - czekam teraz na taboret i będę robił 50 litrów. Z chłodnicy jestem też zadowolony, chociaż jest sklecona krzywo, dała radę w 15 minut miałem 20 C i straciłem około 100 litrów wody. Więc całkiem nieźle.

 

Najbardziej zadowolony jestem z hopstoppera, poradził sobie nieźle z 135 g chmielu - ostrą przeprawę na początek mu zrobiłem :D Zostało mi około 1,2 l brzeczki, którą przefiltrowałem do kolby zagotowałem i zadałem do wiadra schłodzoną. Normalnie to z 3 litry płynu by zostały. Choć muszę jeszcze się z nim obyć trochę i czyszczenie jest ciężkie to jestem zadowolony. Kran i usprawnienie spełnia swoją rolę jestem bardzo zadowolony. Zastanawiam się jak ja mogłem warzyć do tej pory bez kranu? :D Tak to jest z usprawnieniami!

post-3297-0-00235300-1474657754_thumb.jpg

post-3297-0-39218000-1474657760_thumb.jpg

post-3297-0-20275000-1474657764_thumb.jpg

post-3297-0-09677900-1474657768_thumb.jpg

post-3297-0-83011600-1474657774_thumb.jpg

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30.09.2016
warka 237 EIPA  (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Malteurope Pale ale -5 kg
  • Malteurope Pszeniczny - 0,5 kg
  • Strzegom Karmel czerwony - 0,3 kg
  • płatki owsiane piątnica - 0,2 kg
  • Marynka własna szyszka suszona 8% 30 g
  • Iunga 11% - 45 g
  • Marynka 9% -30 g
  • Tradition 6% - 30g
  • Drożdże TV2 120 g gęstwy po bitterze.

Śrutowanie: Z pomoą wiertarki w 5 minut 6 kg


ZACIERANIE:
woda do zasypu - 17l 

68C - 60'

5' - 74C mash out 

 

WYSŁADZANIE:
9+10 = około 19 litrów korekta pH 6 ml kwasu mlekowego 80%.

 

GOTOWANIE 70':

70' Iunga 30 g

30' Marynka swoja szyszka 30 g

5' Marynka  granulat 15 g

0'Marynka granulat, Iunga i Tradition po 15 g

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 24l o gęstości 15,5 przy wydajności 73% oraz IBU 62
 

Odczyt z refraktometru: 16 Brix
SG: OG - 1.063
FG - 1.015

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 15 minut około 100 litrów.

 

FERMENTACJA:
Planowana burzliwa:
17C -  12 dni

 

 

[EDIT]

11.10.2016

Zlałem warkę 237 EIPA do kega wyszło 18,5 litra oraz 11*0,5l butelek przy 3,9 blg - 1.015 FG. W smaku i aromacie okej, mocno goryczkowe takie jakie miało być. Pośpieszyły się tym razem TV2 już od 2 dni piwo klarowne ;)

 

 

Pigmei - EIPA.

 
Wygląd: Kolor herbaciany, miedziany, mgliste, piana szybko opadła ze względu na niewysokie wysycenie.
Aromat: Tarte słodkie jabłko, morela, miód, toffi, chleb, pszenica i lekka trawiastość.
Smak: Goryczka wyraźna, wysoka jak należy, przyjemna, w smaku przyjemnie słodowe, słodkawe, lekko kwaskowe, treściwość średnia, w miarę picia goryczka zaczyna trochę zalegać. Finisz wytrawny, cierpki z estrowym- słodko owocowym aftertastem.
Ogólnie: Pachnie słodko jabłkowo, morelowo, chlebowo. Jak na eipa to raczej brakuje trochę tej Angielskości chmielowej jak dla mnie aczkolwiek widzę w zapiskach, że raczej chodziło Ci o drożdże niż angielskie chmiele. Ja tv2 nie używałem ale po tym piwie widzę że są całkiem fajne. Spoko Piwo.

-  Czas pracy 4,5 h

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem warkę 235 APA do kega 18,5 l oraz 12*0,5l butelek przy 2,9 blg - 1,011 FG. W aromacie wychodzi melon miodowy, potem spora grejfrutowość, ale są też posmaki ziołowo-żywiczne. Przesadziłem trochę z chmieleniem, goryczka jest potężna, ale dobra, krótka i nie zalega. Ciekawy ten chmiel zobaczymy go jak nagazuje kega.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

07.10.2016
warka 238 Brett Saison (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Malteurope Pale ale -3 kg
  • Malteurope Pszeniczny - 1,5 kg
  • Strzegom Karmel czerwony - 0,1 kg
  • Strzegom Karmelowy 30 - 0,1 kg
  • płatki owsiane piątnica - 0,2 kg
  • Marynka własna szyszka suszona 8% 14 g
  • Iunga 11% - 20 g
  • Tradition 6% -6 g
  • Skórka pomarańczy zasypana w cukrze - 54 g
  • Drożdże TYB Brett Saison gęstwa po Wiśniowym około 140 ml.

Śrutowanie: Z pomocą wiertarki w 5 minut 4,9 kg


ZACIERANIE:
woda do zasypu - 17l 

64C - 45'

5' - 74C mash out 

 

WYSŁADZANIE:
9+10 = około 19 litrów korekta pH 6 ml kwasu mlekowego 80%.

 

GOTOWANIE 60':

60' Iunga 20 g

5' 14 g Marynki w szyszce, 6 g Tradition i skórka pomarańczy

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 24l o gęstości 13,4 przy wydajności 69% oraz IBU 27
 

Odczyt z refraktometru: 13,9 Brix
SG: OG - 1.054
FG - 1.012

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 15 minut około 100 litrów.

 

FERMENTACJA:
Planowana burzliwa:
19C -  52 dni

 

 

[EDIT]

22.11.2016 Dzisiaj do butelek poszła warka 238 Brett Saison wyszło 43*0,5 litra butelek i 1*0,7l przy 3 blg - 1,012 FG. Trochę konia, trochę owocków, pomarańcza i fenole jest ciekawie. Smak przewaga goryczki i sporo cierpkości, zobaczymy za miesiąc jak poleżakuje trochę. 

 

Degustacja:

Jestem bardzo zadowolony z efektu, jest dzikie bardzo dzikie, trochę owoców - skórki grapefruita, sporo fenoli. W smaku goryczka dobra, delikatnie cierpkie na końcu alkohol dobrze ukryty. Trzeba będzie powtórzyć to piwo, na tych drożdżach bo spisały się świetnie! 

 

 

Recenzja od Bart3q:

 

Brett saison

ciemnzłote, piana szybko znika

Aromat: brety, brety, troszkę takie końskie, ale bardzo przyjemne. Więcej nic, dominują mocno.

Smak: Znów brety, do tego delikaaatne fenole (bardziej w finiszu). Piwo dość wytrawne. Może też być troszkę saisonowych owocków. Trochę też cierpkie - ogólnie bardzo fajny przedstawiciel stylu. Gratki  :)

 

-  Czas pracy 5,5 h

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem dzisiaj na cichą warkę 236 WCIPA wyszło 25l przy 3,7 blg - 1,1015 FG. W aromacie okej i dla odmiany piwo wyszło klarowne tym razem :) Dodałem po 30 g Zeusa, Citry i Eureka razem 90 g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem warkę 237 EIPA do kega wyszło 18,5 litra oraz 11*0,5l butelek przy 3,9 blg - 1.015 FG. W smaku i aromacie okej, mocno goryczkowe takie jakie miało być. Pośpieszyły się tym razem TV2 już od 2 dni piwo klarowne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem dzisiaj na cichą warkę 236 WCIPA wyszło 25l przy 3,7 blg - 1,1015 FG. W aromacie okej i dla odmiany piwo wyszło klarowne tym razem :) Dodałem po 30 g Zeusa, Citry i Eureka razem 90 g.

EE WCIPA i klarowne? Coś nie wyszło panie ;) Sypnij mąki! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zlałem dzisiaj na cichą warkę 236 WCIPA wyszło 25l przy 3,7 blg - 1,1015 FG. W aromacie okej i dla odmiany piwo wyszło klarowne tym razem :) Dodałem po 30 g Zeusa, Citry i Eureka razem 90 g.

EE WCIPA i klarowne? Coś nie wyszło panie ;) Sypnij mąki! ;)

 

 

:P Chodzi o drożdże Bartek, on z tego co mi mówili w kratkę, raz dają mętne piwa raz klarowne. Po APA, które jest mega mętne, już myślałem że WCIPA nie wyjdzie, właśnie przez to zmętnienie - a sam style wiem, że ma być mega klarowny. I tak chyba ta WCIPA nie wyjdzie, bo nie odfermentowała za nisko... ;)

 

 

Undeath, kiedyś pisałeś, że dasz chmiel na zimno do kega. Jak wrażenia? Wyciągałeś go, czy pływał do końca?

 

Wysłano z Commodore 64

 

Chmieliłem Polskie Ale granulatem sybilli - efekt słaby prawie nic nie czuć w piwie podniesiony aromat chmielowy ale też za to podwyższona trawiastość. Po wyciągnięciu woreczka chmiel był zbity w bryłę i wydaje mi się, że jakoś super nie oddaje aromatu.

 

Chmielenie znowu ABA Citrą dało ciekawy efekt - było prawie tak jak po chmieleniu na cichą, ale  znaczniej stonowane i intensywniejsze. Natomiast znowu podniesiona  była trawiastość oraz tutaj sporo ściągania w smaku. Porównywałem butelkę do kega, to w kegu było o wiele lepsze, ale i tak z aromatu nie jestem zadowolony. Druga sprawa, że w siateczce trzeba wrzucić tego chmielu praktycznie dwa razy więcej niż na cichą, czynnik ekonomiczny przeważa na niekorzyść dla tego sposobu. Moim zdaniem może to być miłe wzmocnienie chmielenia na zimno - ale trzeba się liczyć z tymi konsekwencjami przy dłuższym trzymaniu piwa - trawiastością. Na dłuższą metę wolę chmielić na zimno na cichej niż w kegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14.10.2016
warka 239 Brown AIPA  (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Malteurope Pale ale -6 kg
  • Fawcett Brown - 0,25 kg
  • Strzegom Karmelowy czerwony - 0,15 kg
  • Marynka własna szyszka suszona 8% 30 g
  • Galaxy 14% - 30 g
  • Zeus 16% - 22 g
  • Citra 12% - 30 g
  • Iunga 11% - 30 g
  • Cicha: po 40 g Galaxy i Citra
  • Drożdże Omega Hothead po WCIPA 150 ml.

 

Śrutowanie: Z powodu awarii śrutownika dymałem ręcznie korbką przez 30 minut 6,4 kg słodu, zapomniałem już jak to jest :D Ogólnie pękła mi śruba w wale i nie mam jak automatycznie pośrutować. Podczas próby naprawy - rozwiercenia i wykrętakiem wyciągania śruby, pękł wylot śrutownika... Muszę to zabezpieczyć i pora na walcowy śrutownik widać :D


ZACIERANIE:
woda do zasypu - 18l 

67C - 60'

5' - 74C mash out 

 

WYSŁADZANIE:
9+10 = około 19 litrów korekta pH 6 ml kwasu mlekowego 80%.

 

GOTOWANIE 70':

FWH Iunga 30 g

40' Marynka 30 g

5' Citra i Galaxy 15 g

0' w 70C Citra i Galxy po 15 g i resztka paczki 22 g Zeusa

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 23l o gęstości 16,3 przy wydajności 64% oraz IBU 68
 

Odczyt z refraktometru: 16,8 Brix
SG: OG - 1.067
FG - 1.0??

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 15 minut około 100 litrów.

 

FERMENTACJA:
Planowana burzliwa:
23C -  10 dni

18C - 7 dni z po 30 g Eureka, Citra i Zeus

 

[EDIT]

 

 

-  Czas pracy 6 h

- No i niestety przy ostatnim śrutowaniu pękła mi śruba która utknęła w wale i nijak jej nie można było wyciągnąć. W końcu to delikatnie nawierciłem i próbowałem wyciągnąć wykrętakiem, niestety podczas tej próby pękło mi gwintowanie i ułamał się 1 cm kawałek żeliwa... Spróbuje to jakoś załatać bo spawanie dość ciężkie z tego co czytam jest. Chwilowo po założeniu opaski da radę śrutować ręcznie ale to mordęga. Zdjęcia wrzucę przy następnej warce :)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 236 West Coast IPA zlana do kega 18,5 litra i 9*0,5l butelek przy 3,5 blg - 1,014 FG. Wow aromat chmielowy mega, trochę szorstka goryczka w smaku i nawet sporo treściwości jak na SH pilzneński. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam techniczne pytanko. Jak rozumiem zacierasz i gotujesz w jednym garnku. Chodzi mi o czas kiedy wysładzasz, do czego zlewasz brzeczkę, do fermentora, lodówki czy do jakiegoś garnka i już ją podgrzewasz? Planuję zamontować zawór w moim garnku i zastanawiam się jak najlepiej rozwiązać ten moment tak aby zaoszczędzić jak najwięcej czasu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technicznie to przekładam młóto do fermentora z filtratorem rurkowym i zlewam do garnka już bezpośrednio na gotowanie ;) Zacieram w lidlowskim garnku (jeszcze). Docelowo plan jest taki żeby zacierać w 50 l garze - przekładane młóto do fermentora 42 litry zlewanie na początku do emalii 30 litrów i podgrzewanie, w trakcie wymycie gara, założenie hopstoppera i już zlewanie do niego i grzanie ;) Tutaj czasu jakoś super nie da rady zaoszczędzić grunt to dobry palnik.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21.10.2016
warka 240 Dark EIPA (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Strzegom Monachijski - 2,5 kg
  • Malteurope Pale ale -2 kg
  • Malteurope Pszeniczny - 1,5 kg
  • Strzegom Karmelowy 150 - 225 g
  • Strzegom Pszenica prażona - 50 g
  • Marynka własna szyszka suszona 8% 45 g
  • Iunga 11% - 25 g
  • Tradition własna szycha 6% - 15 g
  • Lubelski własna szycha 4% -15g
  • Drożdże Brewlab TV2 - po EIPA 150 ml.

 

Śrutowanie: Dalej ręcznie 30 minut -6,275 kg masakra... już niedługo nowy śrutownik.


ZACIERANIE:
woda do zasypu - 18l 

67C - 45'

5' - 74C mash out 

 

WYSŁADZANIE:
9+10 = około 19 litrów korekta pH 6 ml kwasu mlekowego 80%.

 

GOTOWANIE 70':

FWH Iunga 25 g

40' Marynka 30 g

5' Tradition, Marynka, Lubelski szyszka po 15 g

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 24l o gęstości 15,5 przy wydajności 63% oraz IBU 55
 

Odczyt z refraktometru: 16 Brix
SG: OG - 1.063
FG - 1.0??

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 15 minut około 100 litrów.

 

FERMENTACJA:
Planowana burzliwa:
20C -  17 dni

 

[EDIT]

 

-  Czas pracy 6 h

- Dzisiaj nie obyło się bez oczywiście bez awarii. Pękło mi wiadro do filtracji :D i na szybko oczywiście musiałem zmotać drugie, na szczęście miałem jedno z otworem wcześniej nawierconym, tylko znowu filtrator nie pasował więc wcisnąłem na siłę. I tu się przeliczyłem :D Pod wpływem ciepła wyleciał z kranu i wypłynął więc musiałem przelać z powrotem do gara młóto. Na szybko zmotałem filtrator z oplotu :D Na szczęście miałem wężyk i jakoś poszła filtracja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro Czopus jade Whiskey Stouta (Przysmak Artura v 1.1) z Twojej receptury, lekko zmodyfikowanego o platki jeczmienne i fermentacja po raz pierwszy w lodowce, mysle tak 15-16 stopni :)

 

Edit:

A no i uzyje Challengera i Marynki - poprzednio byl Norther Brewer i Marysia.

 

Mam nadzieje,ze nie zniknie tak szybko jak pierwsza warka :)

Edytowane przez Samael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28.10.2016
warka 241 IIPA (receptura własna) 

SKŁAD:

  • Malteurope Pale ale -4,8 kg
  • Malteurope Pszeniczny - 2 kg
  • Pszeniczny karmelowy (nie wiem czyj) - 0,2 kg
  • 0,5 kg Cukru Białego
  • 1,7 kg Ekstraktu Słodowego Jasnego Bruntal
  • Marynka własna szyszka suszona 8% 35 g
  • Iunga 11% - 37 g
  • Citra 12% -15 g
  • Zeus 16% - 30 g
  • Galaxy 14% - 30 g
  • Ahtanum 6% -15 g
  • Drożdże Omega Hothead 0,6 l prosto z fermentora do fermentora po Brown AIPA.

 

Śrutowanie: Dalej ręcznie 30 minut -7 kg.


ZACIERANIE:
woda do zasypu - 19l 

67C - 45'

5' - 74C mash out 

 

WYSŁADZANIE:
9+10 = około 19 litrów korekta pH 6 ml kwasu mlekowego 80%.

 

GOTOWANIE 90':

FWH Iunga 37 g i Zeus 30 g

40' Marynka 30 g i Ektrakt 1,7 kg + 0,5 kg  cukru

5' 15 g Galaxy

0' w 70C po 15 g Citry, Galaxy i Ahtanum

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 25l o gęstości 23,5 przy wydajności ??% oraz IBU 110
 

Odczyt z refraktometru: 24,4 Brix
SG: OG - 1.098
FG - 1.027

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 15 minut około 100 litrów.

 

FERMENTACJA:
Planowana burzliwa:
23C -  15 dni

Cicha 15C - 7 dni po 50 g Citry i Galaxy oraz 45 g Ahtanum

 

[EDIT]

22.11.2016 Dziś też poszła warka 241 IIPA na cichą wyszło 23,5 litry blg nie mierzyłem. Dostała po 50 g Citry i Galaxy oraz 45 g Ahtanum. Będzie potworek z fermentora pachniała przyjemnie chmielowo  ;)

6.12.2016 Dziś zlałem warkę 242 IIPA do kega 18,5 l oraz 6*0,5l i 2*0,33 l butelek przy 6,5 blg -1.027 FG. Jest bardzo zimne stało w 10C o dziwo nie dostało trawy od chmielu na zimno choć 2 tygodnie z nim stało (nie było czasu zlać). Aromat chmielowy, średni głównie citra oraz sporo słodyczy. W smaku jest słodkawe, z mocną goryczką w miarę dobrze kontrująca. Testy pewnie na sylwestra  ;)

 

Degustacje:

 

Piwo wyszło dobrze, aczkolwiek słodko. Aromat niestety dość słaby nie intensywny (galaxy średniak w tym roku), trochę Citra ratuje sytuacje. Nie bucha aromatem i jest ciężka słodka w nim. Goryczka wyszła za mała, dominuje słodowość i słodycz. Nagazowanie i prezencja w miarę dobra (delikatnie zmętnienie). Nie łatwo jednak zrobić dobrą IIPA, muszę przede wszystkim zmienić szczep drożdży - Kvieki średnio się nadają na takie piwa, a same HH robią piwa ciężkie i słabo pijalne powyżej 18blg. To nie pierwsze piwo na tych drożdżach, które piłem i było słodkie.

 

 

Recenzja B.K.

 

IIIPA :

piana: ładna biała drobna, obfita

kolor: ciemny złoty mętne

zapach: Niezbyt intensywny - zamyka się w szkle. na początku zawiało owocowością która potem prysła i została słodowość (i jakby delikatna ziołowość? )

smak: przy słodkie, goryczka wyczuwalna, delikatnie zostaje. pijalność raczej słaba. zbyt zapychające. 

 

 

-  Czas pracy 6 h

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie modyfikujesz wody żadnymi solami? Wody do zacierania nie zakwaszasz?

 

Nie modyfikuje, wodę do wysładzania zakwaszam, ale skończył mi się kwas mlekowy, a nowy jakoś się zbieram od kilku warek żeby zamówić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.