Skocz do zawartości

Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim


Rekomendowane odpowiedzi

21.01.2014

warka 98 Marcowe (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Bestmalz Pilzneński - 2,9 kg
  • Bestmalz Monachijski - 2,1 kg
  • Bestmalz karmelowy 30 - 0,3 kg
  • Iunga 10% 20 g
  • Sybilla swoja szyszka ak nieznane przyjmuje 7% 18 g
  • Lubelski select 4,5 % 25 g
  • Drożdże Wyeast 2353 Munich Lager II Zbiór I po Pilsie

Śrutowanie: Za pomocą wiertarki 5,3 kg słodów w jakieś 5 minuty.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 15 l

54C - 20'

63-61C - 30'

73-71C - 45'

76C - 5'

 

WYSŁADZANIE:

12l + 10l =22l - 76C około 30 minut

 

GOTOWANIE:

60' Iunga 20 g

25' Sybilla szyszka 18 g

10' Lubelski select 10 g

0' Lubelski select 15 g w 85C do chłodzenia

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 22l o gęstości 13,5 Blg, przy wydajności 65% oraz IBU 30

plus około dwa litry na startery

 

Odczyt z refraktometru: 14 Brix

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 19C w 30 minut około 60 litrów. Dochłodzone na dworze.

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 19C (na dwór do 14C) i do piwnicy 10C.

 

Planowana burzliwa:

10 C - 14 dni

cicha 14 dni - 10C

 

[EDIT]

05.02.2014 zlałem na cichą Warkę 98 Marcowe wyszło 22 litry przy 4,2 blg (8,1 brix przed korektą) wyszedł trochę jasny jak na marcowe... bardziej z koloru to chyba Pils i w smaku też, aż tak by te drożdże rozjaśniły to piwo? Zobaczymy po cichej potrzymam go w 10C tydzień a potem do 4C do garażu na kolejne tydzień dwa.

 

[EDIT]

26.02.2014 Do butelek poszła warka nr 98 Marcowe wyszło 42*0,5l przy 3,5 blg (7,4 brix przed korektą), no to chyba będę musiał go przechrzcić na Pilsa, z Marcowego to piwo nic nie ma :) Zaczekam na efekt w butelkach, ale teraz już jest mało słodowe, średnio goryczkowe bardzo czyste w smaku piwo z lekkim aromatem chmieli ;)

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 6 h z przerwami na mecz :)

- Mam nadzieje, że drożdże nie staną mi tak wysoko jak w Pilsie, w garażu 4C więc średnio na fermentacje do lagerowania idealnie przetrzymam tam Pilsa. W tygodniu jak się uda powstanie jeszcze Koźlak.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 97 Pils zlana na cichą po 15 dniach burzliwej, odfermentowała dość nisko bo do 5 blg (8,6 brix przed korektą) 22,5 litra trafiło do wiadra. Jednak chyba za mało drożdży ;) Miałem nadzieję że dadzą radę, na cichej może jak dostaną trochę tlenu to coś jeszcze dojedzą. W smaku bardzo fajny, lekko słodki z mocną goryczką, dobry lagerek z niego będzie, coś czuję że szybko powtórkę będzie trzeba zrobić :)

he he, skąd ja to znam? :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem, że i u ciebie problem :P Choć dziwne mi na Bavarian Lagerach schodziło ładnie do 2-3 blg i co ważne po roku nie przegazowało żadnego piwa :) Dobrze, że od początku ten Pils miał w kegu wylądować więc nie mam stresu jak coś dofermentuje sobie ;) U mnie winą jest za mała ilość drożdży jak Leszczu ostrzegał i skoki temperatury w garażu... w dzień było 10 w nocy spadało do 7-8C, a pod koniec doszło do 4 C i drożdże widać nie udźwignęły... Zobaczymy Marcowe dzisiaj rano w 10 C ładnie już pracuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie rauchbier na gestwie z bavarianów, pomimo 8°C, też pracuje jak szalony - prawie jak jakies ale. Do pilsa również dałem za mało drożdży, ale tym razem przelałem całą gęstwę z jednego wiaderka do drugiego i jak widzę tego im trzeba było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam gęstwę podzieliłem na dwa do koźlaka i Marcowego ale i tak wyszło jej sporo bo 200 ml do Marcowego i 250 ml gdzieś do Koźlaka :) Obecnie na karuzeli mam jeszcze Koelshe, zobaczymy ile ich wyjdzie, następne w kolejce jak się zwolni miejsce na mieszadle polecą Munich Lager I i Pils ale teraz tylko 10 Blg :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszczu ostrzegał

mam czasem takie wrażenie, jak bym mówił do studentów :P

 

Nie wiesz jak to jest? Jak się sam nie sparzysz to się nie przekonasz :P:D Potraktowałem lagera jak alesa i sam teraz będę musiał spić piwo które nawarzyłem hehe :lol: Nie jest źle nie ma co się rozwodzić nad tym!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23.01.2014

warka 99 Koźlak (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Bestmalz Pilzneński - 3 kg
  • Bestmalz Monachijski - 2,5 kg
  • Bestmalz karmelowy 30 - 0,25 kg
  • Strzegom ciemny 600 - 0,05 kg
  • Strzegom ciemny 300 - 0,25 kg
  • Aurora 9,4% 10 g
  • Sybilla swoja szyszka ak nieznane przyjmuje 7% 28 g
  • Lubelski select 4,5 % 20 g
  • Drożdże Wyeast 2353 Munich Lager II Zbiór I po Pilsie

Śrutowanie: Za pomocą wiertarki 6 kg słodów w jakieś 5 minuty.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 16 l

54C - 20'

63-61C - 20'

73-71C - 50'

76C - 5'

 

WYSŁADZANIE:

12l + 10l =22l - 76C około 30 minut

 

GOTOWANIE:

70' Sybilla szyszka 18 g

30' Aurora 10 g

15' Lubelski select 20 g

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 22l o gęstości 16,2 Blg, przy wydajności 66% oraz IBU 30

plus litr na starter w butelkę pet i do zamrażalki

 

Odczyt z refraktometru: 16,9 Brix

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 21C w 25 minut około 60 litrów. Dochłodzone na dworze.

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 12C i do piwnicy 9C.

 

Planowana burzliwa:

9 C - 20 dni

cicha 14 dni - 6C

 

[EDIT]

15.02.2014 przelana na cichą wyszło 22 ltry przy 5 blg (niecałe 10 brix przed korektą) niestety nie spróbowałem piwka, bo za małą próbkę do pomiaru wziąłem, ale pachniał w porządku przy zlewaniu, mocno lagerowo i słodowo.

[EDIT]

02.03.2014 poszedł do 42*0,5l butelek przy 5 blg (10 brix przed korektą), W smaku bardzo dobry mocno słodowy i mocny, odpowiednia goryczka :)

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 6 h

- Zapowiada się niezły Koźlak, pozbyłem się swoich chmieli nawet się opłaca ten chmielnik na długo starczają :) A w planach American Koelsh może w sobotę? trzeba zapełnić wiadra w końcu :D

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszukam trochę :P Jak ma być specjalne piwo to niech będzie ale dopiero za 1,5 tygodnia je uwarzę najwcześniej, a w trakcie wpadło mi małe zamówienie....

 

07.02.2014

warka 100 Wędzony Porter ;) (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Wędzony Bestmalz - 2,5 kg
  • Wędzony Steinbach - 0,5 kg
  • Bestmalz Monachijski - 3 kg
  • Strzegom Pilzneński - 0,5 kg
  • Bestmalz Caramel Pils - 0,5 kg
  • Strzegom Karmelowy ciemny 600 - 0,3 kg
  • Strzegom Karmelowy jasny 30 -0,1 kg
  • Bestmalz Pszenica - 0,25 kg
  • Strzegom barwiący - 0,20 kg
  • Strzegom jęczmień palony 0,15 kg
  • Sybilla 6,5% 30 g
  • Tradition 5,5% 15 g
  • Bobek 3% 27 g
  • Drożdże Wyeast 2353 Munich Lager II Zbiór II po marcowym około 450 ml

Śrutowanie: Za pomocą wiertarki 8 kg słodów w jakieś 5 minut.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 20 l

wszystkie słody do gara 54C - 15'

63-61C - 45'

73-71C - 25'

76C - 5'

 

WYSŁADZANIE:

12l + 12l =24l - 78C około 1,5 h

 

GOTOWANIE:

80' Bez chmielu

70' Sybilla 30 g

30' Bobek 27 g

15' Tradition 15 g

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 22l o gęstości 19 Blg, przy wydajności (x) oraz IBU 27

 

Odczyt z refraktometru: 19,5 Brix

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 19C w 25 minut około 50 litrów. Chyba jakiś rekord :)

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 12C i do piwnicy 10C.

 

Planowana burzliwa:

10 C - 14 dni

cicha 14 dni

 

[EDIT]

02.03.2014 poszedł na cichą 22 litry przy 6,1 blg (11,4 brix przed korektą), to jest to :D niech na cichej wyleżakuje trochę, ale jest dobrze, wędzonki nie czuć za mocno ale jest dość sporo mlecznej czekolady i słodyczy, bardzo ciekawie się zapowiada.

 

[EDIT]

18.03.2014 zlałem na cichą piwko wyszło go 41*0,5l butelek przy 5,8 blg (11,2 brix przed korektą). Aromat wędzony bardzo mocny, w smaku też fajna wędzonka z mleczną czekoladą i dość dobrą goryczką, lekko rozgrzewające po przełknięciu, zapowiada się bomba. Idzie w ukrycie ;) Za miesiąc spróbuje butelkę, ale zapowiada się to piwo świetnie :)

 

WARKA 100 i pół wysłodziny po porterze - Śliwkowe

 

Wyszło mi wysłodzin około 12 litrów dolałem do tego ekstraktu słodowego w płynie Jasnego Bruntal około 0,5 kg

Chmielenie:

80' Traditional 10 g

30' Śliwki suszone 60 g

15' Śliwki suszone 240 g

0' Sybilli 10 g w 85 C

 

Wyszło 14 litrów (po dolaniu wody) 11 blg, 25 IBU

Schłodzone do 20C i zadane drożdże Danstar Nottingham Zbiór II po CDA - wcześniej przepłukana, oddzielone od martwych i trochę dokarmione brzeczką.

 

[EDIT]

21.02.2014 Zlałem warkę 100 i pół czyli wysłodziny po porterze wędzonym z warki 100 z dodatkiem śliwek, wyszło 24*0,5l butelek przy 3 blg (6 brix przed korektą), w smaku głównie wędzonka, aromat też ma ciekawy dopiero gdzieś w tle śliwka występuje, zobaczymy po nagazowaniu.

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 10 h

- No to efekty będzie można poznać dopiero za miesiąc gdzieś :D Ciężko było filtracja się trochę przytkała ale dałem jakoś radę, zapach niesamowity, mam nadzieje że będzie bardzo dobre to piwo w końcu setna warka :)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka powstała w części na zamówienie przez Ojca na lekkie, jasne, aromatyczne piwo :) Zarazem mam jubileusz bo to setna Warka :):beer: Zdrówko wszystkim! :smilies: I tak zrodził się pomysł na:

25.01.2013

warka 101 AK-47 (American Koelsh) (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Strzegom Pilzneński - 3,8 kg
  • Ryż - 0,4 kg
  • Pszenica niesłodowana - 0,2 kg
  • Owies nie słodowany - 0,25 kg
  • Centennial 10% 15 g
  • Citra 12,7% 30 g
  • Na cichą 30 g Citry
  • Drożdże Wyeast 2565 Koelsh, rozbujane w starterze, około 200 ml

Śrutowanie: Za pomocą wiertarki 4,65 kg słodów w jakieś 5 minut.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 12 l

Zrobiłem kleik w osobnym garze z ryżu i pszenicy niesłodowanej, 30 minut gotowałem na papkę.

54C - 10'

dodanie kleiku temperatura ustawiła się na 63-61C - 40'

73-71C - 30'

76C - 5'

 

WYSŁADZANIE:

12l + 10l =22l - 76C około 30 minut

 

GOTOWANIE:

70' Bez chmielu

60' Centennial 15 g

15' Citra 10 g

0' Citra 20 g w 85C do chłodzenia

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 23l o gęstości 11 Blg, przy wydajności 57% oraz IBU 23

 

Odczyt z refraktometru: 11,4 Brix

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 19C w 15 minut około 50 litrów. Chyba jakiś rekord :)

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 19C i do piwnicy 14C.

 

Planowana burzliwa:

14 C - 14 dni

cicha 5 dni - 9C z chmielem na zimno 30 g Citry.

 

[EDIT]

15.02.2014 wylądowała na cichą 22,5 litra przy 1,7 blg (4,5 brix przed korektą) yyy no liczyłem na coś innego, efekt mnie zaskoczył bardzo, bo jabłko jabłko jabłko, otworzyłem fermentor jabłko, próbka jabłkiem zapodawała no po za nim może lekkie cytusy wyczułem, w smaku dobre no i jabłko też :D Drożdże pyliste i dość mało ich na dnie bardzo luźne dość skutecznie zmętniają to piwo :) No nic na cichą wrzuciłem jeszcze 30 gram Citry.

[EDIT]

21.02.2014 W butelkach wylądował dzisiaj też warka 101 AK-47 wyszło 44*0,5 litra butelek przy 1,6 blg (4,5 brix przed korektą) w aromacie lekkie mydło, w połączeniu citra+jabłko jest to dziwny miks, w smaku nie jest źle czuć jabłko trochę wodniste, będzie dobrze jak się nagazuje mam nadzieje, że to mydełko nie będzie większe... Chyba to nie są drożdże dla mnie więcej z nich raczej nie skorzystam.

 

DEGUSTACJA:

No nic próbuje podczas meczu tego swojego AK-47 American Koelsha i coś dalej mi średnio smakuje... Eh a szkoda zapowiadała się dobra wareczka. W smaku Citra i jabłko, w smaku wodniste lekko kwaskowate piwo z delikatną pianą. Trochę mętne, goryczka idealna w smaku nie jest źle, pijalne dość mocno, ale ten aromat mi nie odpowiada za bardzo... Dobrze, że ta warka i tak była przeznaczona dla rodziców, to większość już jest spita, a co najlepsze im bardzo smakuje. Zdjęcie na dole.

 

post-3297-0-68187600-1394051185_thumb.jpg

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 6 h

- Zobaczymy co z tego wyjdzie mam nadzieję że coś całkiem dobrego... na drożdżach w planach zwykły Koelsh jeszcze zobaczymy jak się będą sprawowały :)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Undeath, jak masz na imię?

 

Ciekawe pytanie... takie egzystencjalne, właściwie nie wiem jak ci na nie odpowiedzieć... Dawno się nad tym nie zastanawiałem... ale profil swój chyba mam wypełniony, a przynajmniej był jak tam ostatnio zaglądałem :smilies:.

 

I tak się zapytam ale o so choci? Bo raczej wolę kobiety :D

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, nie zauważyłem Kr. Ze mną jest ok, zapach wędzonej pszenicy mnie dobitnie pisząc 'rozwalił'...

 

Stwierdzam, że nie rozmawiamy tym samym językiem, a nawet posunąłbym się do postawienia tezy o nadawaniu na nie tych samych falach... WTF? I co to ma do mnie, i moich zapisków?

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam zapiski, po to są. Z wielu coś fajnego można się dowiedzieć, czasami napiszę coś, nawet z babolem. Ty też dajesz dobre rady, np piwo dyniowe, korekta, zalety, błędy. Itd...

 

No dobra to rozumiem :) Też czytam notatki innych, tylko pisałeś trochę w niezrozumiałym dla mnie slangu :P

 

Wyjdzie z tego rasowy Blond Ale ;)

Na tych drożdżach wątpię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

01.02.2014

warka 102 Pils kolejna wersja (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Bestmalz Pilzneński - 3 kg
  • Bestmalz Caramel Pils - 0,5 kg
  • Bestmalz Monachijski - 0,5 kg
  • Bestmalz karmelowy 30 - 0,2 kg
  • Aurora 9,4% 35 g
  • Traditional 4,5 % 45 g
  • Bobek 3% 20 g
  • Drożdże Wyeast 2308 Munich Lager I z startera około 300 ml.

Śrutowanie: Za pomocą wiertarki 4,2 kg słodów w jakieś 5 minuty.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 12 l

63-61C - 35'

73-71C - 40'

75C - 5'

 

WYSŁADZANIE:

12l + 10l =22l - 75C około 40 minut

 

GOTOWANIE:

80' Aurora 20 g

30' Aurora 10 g i Bobek 20 g

15' Traditional 15 g

5' Traditional 15 g

0' Traditional 15 g w 85C do chłodzenia

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 22l o gęstości 11,5 Blg, przy wydajności 67% oraz IBU 44

 

Odczyt z refraktometru: 12,0 Brix

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 18C w 20 minut około 55 litrów.

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 19C i na dwór do 10C

 

Planowana burzliwa:

10 C - 18 dni

cicha 14 dni - 5C

 

[EDIT]

19.02.2014 zlana na cichą warki 102 Pils kolejna wersja wyszło 22 litry przy 3,2 blg (6,4 brix przed korektą) całkiem przyzwoicie, w smaku czysty i bardzo fajna goryczka, w aromacie chmiel przeważa, to co zauważyłem dobrze drożdże zbierają się na dnie i piwo jest mega klarowne.

 

[EDIT]

 

02.03.2014 poszedł do 42*0,5l butelek przy 3 blg (6,2 brix przed korektą), ładny chmielowy aromat, bardzo czysty smak, ale goryczka trochę za mocna, po nagazowaniu mam nadzieje że zelżeje, ale aromat ma bardzo fajny.

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 6 h całkiem wolno :)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.