Skocz do zawartości

Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim


Rekomendowane odpowiedzi

[OT]

Po co liczyć? W tym tkwi cała zabawa, tu się sypnie, tam się sypnie, zobaczymy co wyjdzie :D

Usłyszałem kiedyś, że najlepszą improwizacją, jest ta doskonale przygotowana.

Druga rzecz, że, improwizacja i sypanie to tu, to tam, to tym, to tamtym, sensowne wydaje mi się wtedy gdy mam warsztat, wystarczającą bazę wiedzy i doświadczeń. A nie mam.

[/OT]

 

Undeath - dzięki za linki i metodę, będę się podpierał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy zasada ;)

 

W końcu się zmusiłem, żeby do butelek nalać warkę 90 Koelsh wyszło 44*0,5l butelek przy nieznanym blg :D (zapomniałem pomierzyć, a próbkę zdezintegrowałem w paszczy) hoho, szkoda, że muszę je oddać ;) 4 butelki mi jedynie zostaną, lekkie, goryczkowe piwko, wodniste i pijalne jak nie wiem co czuć Hallertau w zapachu trochę dziwnie :) ale smaczne piwko :D Zobaczymy jak się nagazuje, pójdzie jako prezent dla rodziców na przeprowadzkę ;) W połowie chmielenia AIPA jestem, kręci w nosie od chmieli :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona wymagała więc trzeba było popełnić jakiegoś chmielowego potwora, ogólnie spontaniczna warka nie wliczona w rachubę moich piw, zużyłem resztki chmieli oraz odnalezione dziwnym trafem drożdże sprzed roku :) Tak więc powstała:

 

29.11.2013

warka 94 AIPA (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Bestmalz Pale Ale - 5,2 kg
  • Bestmalz Caramel Pils - 0,5 kg
  • Strzegom karmelowy ciemny 150 - 0,2 kg
  • Bestmalz pszeniczny - 0,1 kg
  • Chinook 11,6% 35 g
  • Citra 12,7% 15 g
  • Simcoe 11,9% 35 g
  • Cascade 7,4% 20 g
  • Amarillo 10,1% 20 g
  • Na cichą: 17 g Citry, 28 g Cascade i 28 g Amarillo
  • Drożdże Danstar Nottingham uwodnione z paczki

Śrutowanie: Za pomocą wiertarki 6 kg słodów w jakieś 5 minuty.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 16 l

63-61C - 60'

73-71C - 25'

79C - 5'

 

WYSŁADZANIE:

10l + 8l =18l - 76C około 1 h

 

GOTOWANIE:

70' Chinook 25 g

30' Simcoe 20 g

15' Simcoe 15 g i Citra 10 g

10' Chinook 10 g

5' Amarillo 10 g i Cascade 10 g

0' Amarillo 10 g, Cascade 10 g i Citra 5 g w 85C do chłodzenia

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 22l o gęstości 16 Blg, przy wydajności 64% oraz IBU 73

 

Odczyt z refraktometru: 16,6 Brix

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 22C w 25 minut około 50 litrów.

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 22C i do piwnicy 16C.

 

Planowana burzliwa:

15 C - 12 dni

cicha 6 dni -12C

 

[EDIT]

12.12.2013 piwo przelane na cichą wyszło 21 litrów przy 4 blg (8,8 brix przed korektą), dodałem na cichą 17 g Citry, 28 g Cascade i 28 g Amarillo. Jest lekko landrynkowe mam nadzieje, że jeszcze trochę zejdzie, chmielenie idealne.

 

[EDIT]

20.12.2013 wylądowała w kegu 18,5 litra i 5 butelkach 0,5l przy 3,8 blg (8,6 brix przed korektą), piwo super owocowe w smaku, aromat zniewalający chyba dobrałem w końcu najlepszą mieszankę chmieli dla siebie do AIPA ;) Jedyne co można się przyczepić jest lekko mętne, mam nadzieje że w kegu się wyklaruje :)

 

DEGUSTACJA:

Szybko zniknęła z kega, że zdjęcia nie zdążyłem zrobić :D Niestety mętność nie minęła w niej i była dużym minusem, co ciekawe NZIPA i CDA na gęstwie z niej są idealnie klarowne. Aromat był świetny choć jeszcze bym go podkręcił bo zelżał trochę pod koniec, chyba że się przyzwyczaiłem. Co do poprawy to na pewno goryczka bo była lekko ściągająca, zmniejszę IBU do 65... No to w Marcu pewnie następna AIPA ;)

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 6,5 h

- Chmiele wytracone prawie, jeszcze w planach NZIPA :) Może w niedzielę zobaczymy czy będzie czas.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile planujesz dać chmielu na cichą? Ja odkopałem stary przepis Czesława Działaka na AIPA, kóry dodaje na cichą 150g chmielu na 22 litry. Zainspirowało mnie to troszkę i jutro planuję uwarzyć AIPĘ na spotkanie styczniowe, gdzie zamierzam dodać na cichą ok 120g chmielu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam resztki chmieli i pójdzie gdzieś około 60-80 gram ;) Nie jestem przekonany co do efektów aromatycznych chmieli w ilości powyżej 100 gram na 20 litrów i raczej jej nie przekraczam, choć nie mówię nie bo kiedyś się może zdarzy. Bardzo dużo to też zależy od rodzaju chmielu czasem niektóre odmiany wystarczy 20 gram na 20 litrów (Amarillo), a czasem mam niedosyt po 40 gramach (Simcoe jedną partię miałem dziwną) nie było czuć zadowalających efektów. Musisz chyba sam wyczuć tą granicę w chmielach ile ich sypać, ale 150 gram to przesada jak dla mnie, choć z zwycięzcą GCh nijak mi się kłócić, może podpytaj jego nick na forum ma Dagome.

 

Właśnie też rozlałem Warkę 91 American Amber Ale wyszło 6 butelek 0,5 litra i 19 litrów keg dostał na dzień dobry 2 bary, uf ah oh, udało się goryczka zniknęła widocznie nie miałem predyspozycji tamtego dnia do kosztowania piwa :D Wyszło całkiem dobre i mega klarowne czekam na nagazowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150g chmielu na 22 litry

Gdzie ten przepis? 50g Cascade'a na 27 litrów American Stouta zrobiło mi kompletną rzeźnię aromatyczną a tu takie proporcje...

Z tego co udało mi się rozszyfrować:

http://www.piwo.org/blog/25/entry-57-297-american-ipa/

Czesław podzielił na dwie warki i obydwie chmielił po 150g chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelałem na cichą warkę 94 AIPA wyszło 21 litrów przy 4 blg, dodałem na cichą 17 g Citry, 28 g Cascade i 28 g Amarillo. Jest lekko landrynkowe mam nadzieje, że jeszcze trochę zejdzie, chmielenie idealne.

 

Zaraz ześrutuje na dwie kolejne warki :) Na pierwszy rzut pójdzie NZIPA, do tego Pils, a w dalszych planach Marcowe i Koźlak bo już za nimi tęsknię :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rozlany został warek dziewięćdziesiąty drugi Altbier poszedł do 4 *0,5l butelek i kega gdzieś 18,5 litra przy 3,5 blg (7,2 brix przed korektą) dość wysoko co czuć w piwie, w aromacie mocny korzenno-ziołowy zapach, bardzo fajny i przyjemny, dawno czegoś takiego nie wąchałem, choć mam nadzieję że to się trochę ułoży :D Jak wyjdzie dobre to jedzie ze mną Alt na sylwestra.

 

No nie udało się uwarzyć na weekend mam nadzieje, że w tygodniu uda się wygospodarować trochę czasu ;) powstanie NZIPA, żeby pozbyć się resztki chmieli ;)

 

Zdegustowałem sobie też warkę 91 American Amber Ale piwo smaczne, goryczka zalegająca zniknęła, aromat dobry, ale Mosaic jednak nie moja bajka jakoś mi nie pasuje on za bardzo i chyba nie będę wracał do tego chmielu. Piwo wyszło mega klarowne z ładną pianą oblepiającą szkło do końca. Co poprawić chyba jedynie zwiększyć pełnię i słodowość, z drugiej strony piwo przez lekką wodnistość jest mega pijalne i znika dość szybko ;)

post-3297-0-91052000-1387217059_thumb.jpg

post-3297-0-19472200-1387217214_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co by nie było w końcu dorobiłem się etykiet na jakieś piwo. Żona zaprojektowała i po moich małych instrukcjach obkleiła butelki Świątecznego, efekt ciekawy i ładny, mam nadzieje że częściej będzie mi etykietować piwa bo ja jakoś za leniwy jestem :D Piwka niektóre zalakuje, będą pewnie szły jako prezenty dla rodziny i znajomych na święta. Cztery butelki odłożyłem do degustacji w przyszłym roku.

 

W trakcie naklejania etykiet przez małżonkę posprzątałem warzelnie w końcu całe pomieszczenie na warzenie dla mnie, muszę zrobić mały lifting mu przemalować i pozaklejać dziury, oraz dorobić się porządnego okapu, ale nie wszystko naraz. Tak więc jutro prawdopodobnie powstanie NZIPA :)

post-3297-0-32087800-1387228044_thumb.jpg

post-3297-0-44246100-1387228055_thumb.jpg

post-3297-0-41404700-1387228062_thumb.jpg

post-3297-0-42680700-1387228068_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17.12.2013

warka 95 NZIPA (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Bestmalz Pale Ale - 2 kg
  • Bestmalz Pilzneński - 3 kg
  • Bestmalz Caramel Pils - 0,5 kg
  • Strzegom karmelowy ciemny 150 - 0,25 kg
  • Strzegom karmel ciemny 300 - 0,1 kg
  • Wakatu 7,4% 55 g
  • Pacyfica 5% 30 g
  • Mosaic 11,1% 41 g
  • Amarillo 10,1% 20 g
  • Drożdże Danstar Nottingham Zbiór I po AIPA

Śrutowanie: Za pomocą wiertarki 5,85 kg słodów w jakieś 5 minuty.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 16 l

63-61C - 60'

73-71C - 30'

79C - 5'

 

WYSŁADZANIE:

10l + 8l =18l - 76C około 1 h

 

GOTOWANIE:

70' Mosaic 25 g

30' Wakatu 25 g

20' Mosaic 16 g'

15' Amarillo 10 g

10' Pacyfica 15 g

5' Wakatu 15 g

0' Amarillo 10 g, Wakatu 15g i Pacyfica 15 g w 85C do chłodzenia

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 21l o gęstości 16 Blg, przy wydajności 64% oraz IBU 65

 

Odczyt z refraktometru: 16,5 Brix

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 22C w 25 minut około 50 litrów.

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 22C i do piwnicy 16C.

 

Planowana burzliwa:

16 C - 12 dni

cicha 6 dni -12C z chmielem na zimno

 

[EDIT]

30.12.2013 zlałem warkę 95 NZIPA wyszło 21 litrów przy nieznanym blg (zapomniałem pomierzyć) na cichą poszło 40 g Galaxy oraz 20 Pacyfica

 

[EDIT]

09.01.2014 w końcu zabrałem się za zlanie warki 95 NZIPA wyszło 18,5 litra keg ciśnienie do nagazowania 1,8 bara, oraz 5 butelek 0,5 litra przy 4 blg (8,8 brix przed korektą).

 

DEGUSTACJA:

Piwo bardzo dobre, mega pijalne, klarowne z ładną pianą, goryczka idealna. W aromacie ciekawe nuty tropikalnych owoców, lekka limonka do tego lekka słodka pomarańcza, bardzo mi on odpowiadał, w smaku dobrze zbalansowane. Choć aromat jak dla mnie jeszcze trochę za mały następnym razem więcej wrzucę na cichą Galaxy bardzo mi się podoba na pewno do niego wrócę. No i świetna piana to ideał w tym piwie :) A tu zdjęcie na dowód:

post-3297-0-83105300-1392838395_thumb.jpg

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 6,5 h

- Chyba na cichą dokupię Galaxy aromat coś słaby tych zelandczyków, nie jestem zadowolony, a Wakatu wręcz nikły aromat, chyba się zestarzała, dziwne a w lodówce trzymana. No nic trzeba zakupy zrobić worek słodu też by się przydał ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 94 AIPA wylądowała wczoraj w kegu 18,5 litra i 5 butelkach 0,5l przy 3,8 blg (8,6 brix przed korektą), piwo super owocowe w smaku, aromat zniewalający chyba dobrałem w końcu najlepszą mieszankę chmieli dla siebie do AIPA ;) Jedyne co można się przyczepić jest lekko mętne, mam nadzieje że w kegu się wyklaruje :) Tymczasem czekam na słody palone, w planach CDA i Stout, następnie zacznę już na nowy rok sezon dolniaków, bo coś temperatury nie sprzyjają i w piwnicy nie chce się ochłodzić, a w garażu znowu za zimno (choć idealnie na lagerowanie)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zlałem warkę 93 Wielozbożowe do 40*0,5l butelek przy 3,5 Blg (7,3 Brix przed korektą), piwo znowu ziołowe w zapachu, ale nie tak mocno jak w Altcie, dają radę te stare chmiele Aurory i Bobka, do tego jeszcze lekki banan w tym piwie i aromat mi się podoba, w smaku czyste dość, mętne poczekamy na gaz w butelkach, ale i tak jestem zadowolony :) Na dniach powstanie drugie CDA z mała poprawką co by paloności nie było za mocno czuć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otworzyłem sobie dzisiaj buteleczkę swojego Porteru z warki nr 60 miażdży :D Bardzo piękny aromat karmelowy, w tle dojrzałe owoce, śliwki, brzoskwini. Kolor idealnie ciemny i ładna pianka, która opada do krążków w trakcie ogrzewania piwa, wysycenie średnie, choć lekko musujące. W smaku słodki, karmelowy, bardziej owocowy niż słodowy, dość mocno rozgrzewający, ale nie czuć alkoholu (pomimo 8,5%), delikatnie palony z finiszem karmelowym. Goryczka delikatna, brak aromatu chmielu. Świetne piwo ma dopiero 8 miesięcy zobaczymy jak dojrzeje za rok albo dwa :) Choć korci nie powiem bardzo korcą te dwie skrzynki piwa :D chyba muszę wynieść je do garażu :) Pójdzie do powtórki tylko nie wiem czy mój gar zniesie znowu 10 kg słodów!

post-3297-0-39394300-1387741707_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23.12.2013

warka 96 CDA (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Bestmalz Pilzneński - 5 kg
  • Bestmalz Caramel Pils - 0,5 kg
  • Strzegom karmelowy ciemny - 0,3 kg
  • Castlemalting słód barwiący 200 g
  • Centennial 10% 25 g
  • Citra 12,7% 40 g
  • Amarillo 10,1% 12 g
  • Simcoe 11,9% 25 g
  • Cascade 7,4 % 25 g
  • Na cichą: Citra 40 g i Cascade 40 g
  • Drożdże Danstar Nottingham zbiór 1 po AIPA

Śrutowanie: Za pomocą wiertarki 6 kg słodów w jakieś 5 minuty. Palone osobno ześrutowane.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 16 l

63-61C - 60'

73-71C - 30' do wygrzewu dodane palone słody.

75C - 5'

 

WYSŁADZANIE:

14l + 7l =21l - 75C około 40 minut

 

GOTOWANIE:

70' Simcoe 25 g

30' Centennial 25 g

20' Citra 15 g

15' Centennial 15 g

10' Cascade 15 g

5' Citra 15 g

0' Cascade 10 g, Citra 10 g i Amarillo 12 g i Centennial 10g w 80C do chłodzenia

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 21,5l o gęstości 16 Blg, przy wydajności 64% oraz IBU 74

 

Odczyt z refraktometru: 16,5 Brix

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 23C w 30 minut około 50 litrów.

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 24C i do piwnicy 15C.

 

Planowana burzliwa:

15 C - 10 dni

cicha 6 dni -18C z chmielem na zimno

 

[EDIT]

06.01.2014 zlałem na cichą wyszło 20,5 litra przy 3,8 blg (8,6 brix przed korektą) z 40 g Citry i 40 g Cascade na cichą. Młode piwo pachnie ładnie lekko czekoladowo, słodko i do tego kwiaty w aromacie i smaku :) Ciekawe nie powiem, zadziwiła mnie ta mocna kwiatowość, zobaczymy jak wyjdzie po cichej za tydzień ;)

 

[EDIT]

14.01.2014 Zlałem warkę nr 96 CDA do kega 18 litrów na 1,6 bara oraz 5*0,5 litra butelek przy 3,5 blg (8,2 brix przed korektą) nie za bardzo czuję przez katar, ale aromat fajny cytrusowy i kwiatowy, rześkie w smaku ogólnie smacznie się zapowiada, zobaczymy jak wyjdzie :)

 

DEGUSTACJA:

Piwo wyszło naprawdę super, nic nie trzeba zmieniać tylko je powtórzyć i tyle zobaczymy może nie długo, choć jeszcze tyle stylów do wypróbowania i dopracowania :) Na dole foty...

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 5,5 h, przyjemnie się robiło mam nadzieje że wyjdzie lepsze od poprzedniego ;)

post-3297-0-70742100-1391630150_thumb.jpg

post-3297-0-19371800-1391630161_thumb.jpg

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W między czasie proszę kolegi :) Karp podzwonkowany w lodówce czeka na zapiekanie jutrzejsze, barszcz jutro, ryba po grecku gotowa, w trakcie warzenia jeszcze miałem czyszczenie zatok przy tarciu chrzanu na ćwikłę, więc lepiej wszystkie chmiele czułem podczas warzenia :D Dobrze że u rodziny spotkanie, wezmę co trzeba do jedzenia i picia ;) bo raczej ja nie świętuje chrześcijańskich świąt ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porterka zabiorę na pewno. Jak mi się uda po świętach wyskoczyć do sklepu to wezmę, a jak nie to akurat w sylwestra przez Głogów będę jechał to w Galerii piwa powinni jeszcze mieć ją :D Przedzwonię żeby z jedna odłożyli :) Więc jednak to nie ja mam wyczulenie na DMS tylko faktycznie butelkowe wersje ursy są kukurydziane ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.