Skocz do zawartości

Browar Undeath czyli warzone na uboczu w Bytomiu Odrzańskim


Rekomendowane odpowiedzi

24.11.2013

warka 92 Altbier (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Bestmalz Monachijski - 3,8 kg
  • Bestmalz Caramel Pils - 0,5 kg
  • Strzegom karmelowy jasny 150 - 0,25 kg
  • Strzegom karmelowy ciemny 300 - 0,1 kg
  • Sybilla 7% 11 g
  • Sybilla własna szyszki 20 g
  • Aurora 9,4% 20 g
  • Bobek 3% 30 g
  • Drożdże Wyeast 1007 German Ale zbiór pierwszy po Koelshu

Śrutowanie: Za pomocą wiertarki 4,65 kg słodów w jakieś 5 minut.

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 14 l

Słody wrzucone 54C -15'

63-61C - 30'

73-71C - 30'

77C - 5'

 

WYSŁADZANIE:

5l + 5l + 5l=15l - 77C około 1 h

 

GOTOWANIE:

60' Sybilla własna szyszki 20 g oraz Sybilla 11 g granulat

30' Aurora 20 g

15' Bobek 15 g

2' Bobek 15 g

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 20l o gęstości 12,9 Blg, przy wydajności 63% oraz IBU 40

 

Odczyt z refraktometru: 13,4 Brix

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 22C w 25 minut około 50 litrów potem na dwór 5h do 14C i do piwnicy.

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 14 C.

 

Planowana burzliwa:

14 C - 22 dni

 

[EDIT]

Poszedł do 4 *0,5l butelek i kega gdzieś 18,5 litra przy 3,5 blg (7,2 brix przed korektą) dość wysoko co czuć w piwie, w aromacie mocny korzenno-ziołowy zapach, bardzo fajny i przyjemny, dawno czegoś takiego nie wąchałem, choć mam nadzieję że to się trochę ułoży.

 

DEGUSTACJA:

Pochłonięte prawie całe na sylwestra, piwo bez wad, smaczne jak to stwierdzili współbiesiadnicy. Mi tam Alty jednak nie pasują. Piwo wyszło dobre, słodowe z odpowiednią goryczką, aromat też miało ładny, tyle zapamiętałem :) Zdjęcia nie mam. Raczej nie będę powtarzał to nie mój styl, komercyjne przykłady też mi nie smakują.

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 7 h z sprzątaniem

- Dzisiaj prowadziłem szkółkę dla kolegi który chce zacząć warzyć, nawet nieźle się uwinęliśmy ze robieniem piwa. Udało się ładnie i prosto przedstawić mu proces, wypiliśmy kilka piwek przy tym, mam nadzieje że zapamięta wszystko :D teraz czekam aż on będzie warzył :) Kolejnego wciągnąłem do hobby naszego, oby piwka mu dobre wychodziły! :beer: Za 3 tygodnie zdeklarował się na mycie butelek do alta, trzymam go za słowo ;) ale i tak zamierzam go wlać w kega :D to może pomyje mi butelki do innego piwa.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zabutelkowałem warkę 88 Świąteczne wyszło 18*0,33l czyli bączków oraz 30*0,5 litra przy 3,5 blg dość głęboko dało to wytrawne dość piwo, ale jest ciekawe i najważniejsze, że bez infekcji (gęstwa po Pumpkin Ale) przyprawy ładnie się komponują z całością, będzie na zimowe wieczory. Alkohol nie wyczuwalny, a jest około 7,5% więc mocne nawet.

 

Alt coś mi nie pracuje jeszcze, a wydawało mi się że coś tam działa rano, dałem go do 16C żeby ruszył odpowiednio, jak sie nic jutro nie będzie działo wleje drożdże przeznaczone do wielozbożowego, i je przełożę na kiedy indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby wykorzystać dobrze drożdże German ale, zamarzyło mi się piwko z kilku zbóż. Robiłem takie ostatnio dokładnie 80 warek temu ;) więc czemu nie? No to skleciłem recepturkę poniżej mam nadzieje, że smaczne wyjdzie:

 

27.11.2013

warka 93 Wielozbożowe (receptura własna)

 

SKŁAD:

  • Bestmalz Pilzneński - 1,5 kg
  • Bestmalz Pszeniczny - 0,5 kg
  • Słód Żytni Anglia Fawcett - 1 kg
  • Słód orkiszowy Niemcy Bestmalz - 1 kg
  • Słód owsiany Anglia Fawcett- 0,5 kg
  • Owies - 0,3 kg (dla łuski i poprawienia filtracji)
  • Sybilla własna szyszki 25 g
  • Aurora 9,4% 15 g
  • Bobek 3% 25 g
  • Drożdże Wyeast 1007 German Ale zbiór pierwszy po Koelshu

Śrutowanie: Za pomocą wiertarki 4,5 kg słodów w jakieś 5 minut. Owies śrutowany przed samym warzeniem ręcznie, ogólnie mordęga... ;)

 

ZACIERANIE:

woda do zasypu - 14 l

Słody wrzucone 54C -25'

63-61C - 30'

73-71C - 30'

77C - 5'

 

WYSŁADZANIE:

8l + 8l =16l - 79C około 2 h

 

GOTOWANIE:

70' Sybilla własna szyszki 25 g

30' Aurora 15 g

15' Bobek 15 g

2' Bobek 10 g

 

Po gotowaniu parametry piwa:

Wyszły 22l o gęstości 13 Blg, przy wydajności 63% oraz IBU 35

 

Odczyt z refraktometru: 13,5 Brix

 

Chłodzenie chłodnicą zanurzeniową do 20C w 25 minut około 50 litrów potem na dwór 3h do 16C i do piwnicy.

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży 16 C.

 

Planowana burzliwa:

15 C - 20 dni bez cichej

 

[EDIT]

22.12.2013 zlałem warkę 93 Wielozbożowe do 40*0,5l butelek przy 3,5 Blg (7,3 Brix przed korektą), piwo znowu ziołowe w zapachu, ale nie tak mocno jak w Altcie, dają radę te stare chmiele Aurory i Bobka, do tego jeszcze lekki banan w tym piwie i aromat mi się podoba, w smaku czyste dość, mętne poczekamy na gaz w butelkach, ale i tak jestem zadowolony

 

DEGUSTACJA:

Piwo ciekawe ale nie dla mnie, hybrydy mnie jednak takie nie kręcą, wolę AIPA, ale rodzina zachwycona, że świetne piwo wyszło. Piane ma bardzo ładną opada do pierzynki i pozostaje do końca, dość mocno nagazowane. W aromacie lekka ziołowość i zbożowo-bananowy zapach, w smaku lekko słodki, chlebowy, z ciekawymi posmakami zbożowymi, czuć też znowu banana, do tego fajnie wypełnia usta, średnio treściwe, zaklejające usta, z lekkim goryczkowym finiszem. Może kiedyś dla rodziny powtórkę zrobię jeżeli będą chcieli :) Zdjęcie później zamieszczę.

 

KOMENTARZ:

- Czas pracy 6 h z sprzątaniem

- Bałem się trochę filtracji stąd, owies zmielony na grubo z ładną łuską, ale i tak mi się trochę przytkała bo za mało dałem go choć spisał się dobrze moim zdaniem :) Parę fotek z śrutowania i warzenia załączam. Pierwsze dwie to właśnie śrutowanie owsa, trzecia to pomocniczka z garem sprawdza temperaturę ;) Na kolejnym zdjęciu przełom jaki miałem, bo był całkiem spory trzeba było zrobić zdjęcie. Potem konstrukcja do chłodzenia :D Już nie długo przejmuję pomieszczenie pod warzelnię to znikną te wszystkie niepotrzebne sprzęty. Na ostatnim zdjęciu CDA z przekąską w postaci roladki z koziego sera, łososia i szpinaku ;) Piwo wyszło bardzo dobre, aromaty cytrusów, owoców, w smaku bardzo dobra goryczka, choć jeszcze troszeczkę za mało aromatu z chmieli na zimno, i leciuteńki popiół w tle, ale spijam je dość szybko, będzie powtórka na pewno.

post-3297-0-70694300-1385584818_thumb.jpg

post-3297-0-69890300-1385584882_thumb.jpg

post-3297-0-28160000-1385584992_thumb.jpg

post-3297-0-05867500-1385585115_thumb.jpg

post-3297-0-56027000-1385585249_thumb.jpg

post-3297-0-15995100-1385585361_thumb.jpg

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie punkcik i podziękowania za fotkę nr 5 ;-) Nikt mi w domu nie powie że robię bajzel w kuchni ;-) Jesteś lepszy!

Od razu bajzel przecież wszystko ma swoje miejsce, wszystko ładnie pozmywane, a ci się uczepili :P Już nie długo się wyniosą z mojej warzelni z wszystkimi nie potrzebnymi rzeczami i przejmę całe pomieszczenie, może okafalkuje wtedy do końca ściany i przy myciu pomieszczenia wszystko wybielaczem i z głowy ;)

 

Roladka ze szpinakiem i serkiem (albo chrzanowy lub czosnkowy) plus łosoś - wymiata :)

 

A żebyś wiedział :) Tylko serek musi być dobry, (jadłem już nawet taką na ciepło z dodatkiem mozzarelli) a przygotowanie jej jest banalnie proste. Taka przekąska właśnie pasuje mi idealnie do CDA.

 

Owsiany i żytni angielskie to Thomas Fawcett, nikt inny tam tego nie robi.

Dobrze wiedzieć, za słabo szukałem widać informacji o nich, ale to ze strony sklepu trochę dziwne, że na opakowaniu podają tylko kraj pochodzenia, nic o parametrach ani dokładnego wytwórcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z TB, aż wszedłem na ich stronę, zwracam honor mają wypisanego producenta tylko nie rozwijałem opisów danych słodów przy zamawianiu, nawet na pasku kart mają to napisane, ale na opakowaniu nie było takiej informacji niestety. Żytni i owsiany tak jak mówisz Jarku są Fawcett Malters, a orkiszowy Bestmalza. Już zmieniam w recepturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na opakowaniu podają tylko kraj pochodzenia, nic o parametrach ani dokładnego wytwórcy.

Właśnie to też mnie zastanawia - gdzie znaleźć parametry słodów jeśli nie ma ich w programie, nie ma słowa na stronie słodowni etc.

Mam w planach podobny zasyp (orkisz, żyto, owies, gryka, pszenica i jęczmienny), słody specjalne z tego samego źródła i brak pomysłu co wpisać w Brewtarget.

Skorzystam pewnie z Twojego schematu zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie zwykłe 30/30 zrobiłem, po przeglądnięciu kilku receptur na forum, zobaczymy co wyjdzie.

 

Tymczasem zlałem na cichą warkę 91 American Amber Ale wyszło 22 litry 3,3 blg (6,8 brix przed korektą) dostał 25 g Citry i 25 Mosaica. Ani to Amber ani american, wyszła mocna ściągająca goryczka... Nie jestem zadowolony czyżby Chinook mnie zawiódł przecież miał zawsze dobrą goryczkę, mam nadzieje że to się ułoży i dojdzie aromat chmieli na cichej, bo jak nie to będzie to średnie piwo. Brak aromatu chmielów a niby dałem ich trochę, jest takie ciasteczkowe dziwne, nie jak poprzednia AIPA... No nic za 5 dni do kega i się przekonamy czy coś się poprawiło!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku Infekcjo to nie to co myślisz :P Piwo jest klarowne i brak trawiastości :P Jest poprostu za mocna ściągająca goryczka jak na 12,5 blg i brak jakiej kolwiek kontry słodowej albo ciała, wyszło wodniste... :P Zresztą zobaczymy.... jak przeszło od ciebie to mówiłem pijesz wszystkie zakażone warki.

 

Masz tu jaras nowy avatar ;)

post-3297-0-64921100-1385654214_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje jaras możesz sobie wziąć tamten obrazek ;) Pytanie jeszcze co przedstawia twój obrazek? Teściowa twoja :D? Dobra dość głupot ;) Czas brać się za śrutowanie AIPA i może jakieś piwo dzisiaj uwarzę bo znalazłem torebkę Nottinghanów sprzed roku, a szkoda wywalać drożdży. Ostatnie dwa alesy zaplanowane AIPA i NZIPA :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając: Undeath, czy a jeśli tak to skąd brałeś parametry tych słodów specjalnych do wyliczeń w programach?

 

W tym sęk nie liczyłem w programach przy tym piwie :) No może goryczkę tylko :P Wydaje mi się, że w BS powinny być te słody, jak nie to albo stwórz nowe, tylko z podanym kolorem a resztę parametrów ściągnij od jakiegoś Żytniego słodu (który na pewno jest w BS "rye malt") i daj do wszystkich tych słodów. Na stronie producenta Fawcett jest tylko owsiany słód, http://www.fawcett-maltsters.co.uk/specif.htm, żytniego nie widzę. Na Bestmalz nie widzę specyfikacji na Spelt malt niestety. Obliczenia i tak są zawsze przybliżone więc je może po prostu pomiń ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.