Skocz do zawartości

Pierwsze warzenie ze słodów


Slepecci

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po skonstruowaniu piwmaszyny, przyszła kolej na pierwsze piwo warzone ze słodów, posiadam 5kg słodu pilzneńskiego (EBC3-5), kilogram monachijskiego(EBC 15-25) i pół kg słodu czekoladowego (EBC 960) - cel: piwo wytrawne mocy 5% koloru czarnego (Schwarzbier) lecz na drożdżach górnej fermentacji i polskich chmielach:) Warka zamierzona 20l, zacieranie sterowane temperaturowo (które przerwy i ile trwające?) w ilu litrach wody zacierać? Wiem ze wysłodzić trzeba żeby było te 20l (czy moze więcej bo przy chmieleniu wyparuje?)

 

Pytania:

1. Jakie przerwy najlepiej zastosować, i ile trwające? Przy ilu stopniach temp. wody wrzucić słody?

2. W ilu litrach wody zacierać?

3. ile gram chmielu granulowanego? Marynka lub Lubelski (obstawiam goryczkowy:)

 

Co do reszty to mam wszystko rozpisane z piwopedii:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ja bym zacierał jasne słody przez godzinę w 67°C, na ostatnie 10 inut słód czekoladowy.

2. A masz zamiar zużyć wszystkie słody na jedną warkę?

3. Myślę, że np. 20 g marynki i np. 20 g lubelskiego na 15 minut przed końcem. Zależy jak bardzo ma być gorzkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Standardowo , 62C 30 minut , 72C 30 minut. Słody ( oprócz czekoladowego ) dodaj do wody o temp 2 , 3 stopnie wyższej niż zamierzona przerwa , a potem skoryguj temp. podgrzewając zacier. Czekoladowy dodaj po negatywnej próbie jodowej , jeżeli taką zamierzasz robić ( polecam )

2. Na początek przyjmij proporcję 3:1 , 3 litry wody na 1 kilogram słodu. Czyli 5 kg , 15l wody.

3. Tutaj zależy jakie piwo chcesz uzyskać. Przelicz sobie w jakimś kalkulatorze. W sumie około 40 g chmielu to już jest dosyć solidna goryczka . Oczywiście jak dla mnie , bo dla kogoś może okazać się zbyt mocna , albo zupełnie słaba. Kwestia gustu.

 

Co do wysładzania. W moim przypadku odparowanie wynosi około 3 , 4 litrów. Więc chcąc końcowo uzyskać 20 litrów gotowego do butelkowania piwa , wysłądzam do około 25 , 26 litrów. 3 - 4 litry na odparowanie , 1 - 1,5 na osady po chmieleniu , 1 litr na osad drożdżowy po fermentacji.

 

Pamiętaj , że po odparowaniu Blg się podniesie ( więc przed chmieleniem , brzeczka może mieć niższe stężenie ) Generalnie do takich obliczeń polecam kalkulatory .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to daj chmielu tak jak pisał kolega olo333. Stout z tego moim zdaniem nie wyjdzie :) Moim zdaniem dodając jakiś składnik trzeba wiedzieć po co się go dodaje. Lepsze prostsze w zasypie piwo , niż przekombinowane bez sensownego planu.

 

Jeśli z małą pianką ,to na 20 litrów gotowego piwa nie dodawaj więcej niż 80 - 100 g cukru do refermentacji.

 

A i jeśli ma być wytrawne ( bo teraz doczytałem ) , to zacieraj 40 min w tempo 62C i 30 min w 72. Albo 50 min w 62C i 20 w 72C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec pierwszej przerwy zrób próbę jodową. A słody ciemne dodawaj po negatywnej próbie jodowej ( są nieaktywne enzymatycznie ) więc nie pomogą w scukrzaniu zacieru . Jeśli dodasz je przed próbą jodową , nie będziesz widział , czy jodyna się odbarwia ( pozytywna próba ) czy nie ( negatywna ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle to Ci na trzy 20 litrowe warki starczy weź 50-80 g. Próbę zrób przed dodaniem palonych słodów pod koniec zacierania

50 g czekoladowego 960 EBC na 20 l ? To wyjdzie mu z tego jakiś brown a nie schwarz ;) Myślę, że spokojnie możesz sypnąć 250 gram na 20 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.