Skocz do zawartości

Kegator samochodowy- czy jest wykonalne zbudowanie chłodziarki od zera


mimazy

Rekomendowane odpowiedzi

W związku ze zbliżającym się sezonem letnim zaczynam się zastanawiać nad rozwiązaniem problemu chłodzenia i transportu kegów na wyjazdy. zbudowanie skrzynki na 2 kegi pepsi ze styropianu 10cm nie stanowi problemu, (przechowywanie pionowo pewnie nie w każdym samochodzie, ale w moim dostawczaku nie stanowi najmniejszego kłopotu) ale czy jest możliwość zbudowania chłodziarki działającej na 12V mogącej działać na prądzie z akumulatora.

Być może naiwnie pomyślałem o kilku (-nastu?) ósemkowato biegnących pętlach rurek (aluminium?? miedź?? stal nierdzewna??) obiegających oba kegi wewnątrz skrzynki tak żeby chłodziwo obiegało na przemian raz jeden raz drugi keg dookoła.

Stąd pytanie do kolegów mających większą od mojej wiedzę techniczną czy istnieją agregaty działąjące na 12V oraz czy jest to technicznie wykonalne, oraz ekonomicznie opłacalne ;)

 

PS zważywszy na fakt że komputerowy zasilacz nie jest drogim sprzętem, to przyszło mi do głowy czy nie warto by było całkiem przejść na system 12V- kegator mógłby działać na akumulator albo na 230V z zasilaczem transformującym na 12V

Edytowane przez mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu wsadzić keg w pojemnik z lodem, np. pojemnik na śmieci albo inną plastikową beczkę?

 

a lód z lodowca górskiego na Mazurach ;):D Polska to nie jest kraj gdzie dobrze zmrożony lód kupisz na każdej stacji benzynowej ;):D:cool:

 

Mój pomysł ma na celu schłodzenie kegów powiedzmy z 20 do 12-10°C i utrzymanie tej temperatury jakiś czas, na kilkudniowy wyjazd

Edytowane przez mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie każde podpięcie lodówki do do samochodowej instalacji elektrycznej jest bezsensowne, po prostu nie chciałbym przebywać

w miejscu gdzie będzie pracował non stop silnik samochodu. Ze względów zdrowotnych i ekologicznych. Myślę że dobrze zaprojektowana lodówka styropianowa z wkładami z mrożonych petów, zapewniłaby chłodne piwo przez ok. 36-48h /oczywiście pomijając ekstremalne sytuacje typu pozostawienie tejże lodówki w samochodzie przy upalnej pogodzie/. Od biedy to jeszcze zaakceptowałbym chłodzenie w przepływie jakąś małą, sucha schładzarką, włączając silnik tylko w potrzebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od biedy to jeszcze zaakceptowałbym chłodzenie w przepływie jakąś małą, sucha schładzarką, włączając silnik tylko w potrzebie :)

 

można by pomyśleć o jakiejś schładzarce przepływowej opartej na ogniwach poltiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli pod względem zużycia prądu to pomysł bezsensowny?

Wg mnie każde podpięcie lodówki do do samochodowej instalacji elektrycznej jest bezsensowne, po prostu nie chciałbym przebywać

w miejscu gdzie będzie pracował non stop silnik samochodu. Ze względów zdrowotnych i ekologicznych. Myślę że dobrze zaprojektowana lodówka styropianowa z wkładami z mrożonych petów, zapewniłaby chłodne piwo przez ok. 36-48h /oczywiście pomijając ekstremalne sytuacje typu pozostawienie tejże lodówki w samochodzie przy upalnej pogodzie/. Od biedy to jeszcze zaakceptowałbym chłodzenie w przepływie jakąś małą, sucha schładzarką, włączając silnik tylko w potrzebie :)

 

Czyli pod względem zużycia prądu to pomysł bezsensowny?

Chyba też musiałby do tego być osobny akumulator, żeby nie opróżniło do zera bez możliwości odpalenia ;)

 

Zawsze można by chłodzić tylko w czasie jazdy, a po przyjeździe przejść na zasilacz i prąd sieciowy, poza tym zastosować butelki PET z lodem, dzięki chłodziarce służyłyby na dłużej. Kwestia tylko czy to nie sztuka dla sztuki... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniwo Peltiera... tak. Wiktor, Ty już przecież inżynier jesteś więc nie pisz takich ..... . Policz trochę nim napiszesz. Zakładając pojemnik o wymiarach 0,8x0,8x0,4, ocieplony styropianem 0,05m na utrzymanie temperatury wewnątrz różnej od zewnętrznej o 15°C potrzeba prawie 34W, przyjmując średnia sprawność ogniwa Peltiera 7% (waha się od 5-10%) moc pobierana to 482W co odpowiada prądowi 40A przy 12V napięcia zasilania. Pomijając kwestię kabli na ile wystarczy przeciętny akumulator? O schłodzeniu piwa w ogóle nie ma mowy.

Styropian 10cm pozwala zmniejszyć wymaganą moc prawie o połowę ale to i tak sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można by chłodzić tylko w czasie jazdy, a po przyjeździe przejść na zasilacz i prąd sieciowy, poza tym zastosować butelki PET z lodem, dzięki chłodziarce służyłyby na dłużej. Kwestia tylko czy to nie sztuka dla sztuki... :roll:

Tak ale tylko z chłodziarka sprężarkową. Ich sprawność jest prawie 10x większa od ogniw Peltiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... moc pobierana to 482W co odpowiada prądowi 40A przy 12V napięcia zasilania. Pomijając kwestię kabli na ile wystarczy przeciętny akumulator? O schłodzeniu piwa w ogóle nie ma mowy.

Styropian 10cm pozwala zmniejszyć wymaganą moc prawie o połowę ale to i tak sporo.

Mogę się mylić, ale można by jeszcze zmniejszyć wymaganą moc i poprawić chłodzenie przez dopasowanie pudełka styropianowego do wymiarów kega. Wypełnienie pustej przestrzeni miedzy kegiem a styropianem materiałem izolacyjnym i umieszczenie ogniwa Peltiera bezpośrednio na ściance kega. Najłatwiejszy sposób mocowania i dość wytrzymały to klej termoprzewodzący, można jeszcze zastosować taśmę termoprzewodzącą lub pastę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypełnienie pustej przestrzeni miedzy kegiem a styropianem materiałem izolacyjnym i umieszczenie ogniwa Peltiera bezpośrednio na ściance kega.

 

Izolacyjnym albo akumulacyjnym, żeby zwiększyć bezwładność termiczną (choćby pojemniki z lodem)

 

PS powstaje pewien problem- są 2 typy kegów- niższe krępe i wyższe smuklejsze, co sprawiałoby że puste miejsce zawsze musiałoby być :(

Edytowane przez mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze da się to zrobić, wystarczy zamienić silnik sprężarki z lodówki na 12V, instalacja zlutowana z cienkiej rurki miedzianej, zaworki, a na koniec nabić gazem (u pierwszego lepszego serwisanta lodówek w zamian za piwo)

 

Jako kompletny laik techniczny moje pomysły są rzecz jasna bardzo naiwne :( Ale od tego jest forum, by konfrontować je z osobami mającymi stosowną wiedzę.

Wobec tego co pisze kolega JacekKocurek, to rozsądnym wydaje się powyższy post. Tak sobie pierwotnie wyobrażałem, że będzie to układ sprężarkowy.

Kwestia brzmi czy rurki miedziane to jedyne rozwiązanie, bo koszt będzie zabójczy, a drugi raz na złomie nie trafi się prędko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dysponując dostawczakiem najprościej kupić używana chłodziarkę pod blat i przetwornicę, która pociągnie te 100W.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek nie chodziło mi żeby chłodzić peltierami kega, tylko samo piwo przy nalewaniu. Tutaj producent podaje że można odprowadzić 137 W- pytanie czy to nie jest na wyrost. Jeśli będziemy chcieli schłodzić pół litra piwa o 15 stopni, zakładając pojemność cieplną dla wody (4,2 kJ/kg*K) to potrzebujemy odprowadzić

31,5 kJ ciepła. To jeśli założyć że ten peltier odprowadza tyle ciepła co podaje producent to przy jednym poltierze nalewalibyśmy 4 minuty, przy 2 peltierach 2 minuty. Gdyby zrobić jednak blok przez który przepływałoby piwo o pojemności 0,5 litra, w którym piwo by było chłodne i po nalaniu piwa dalibyśmy mu ochłodzić to piwo to moglibyśmy przy jednym poltierze nalać koło 10 piw na godzinę. Oczywiście zakładając że ten pelier ma taką wydajność jak podaje producent, aczkolwiek są lodówki pojemności 30 litrów które działają na takiej zasadzie i jakoś to się sprawdza. Ta potrafi schłodzić 30 litrów o 15 stopni, a ma ogniwo 50W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papier wytrzyma wszystko a internet jeszcze więcej. Zakładając maksymalna sprawność ogniw Peltiera, tj. 10% ten z pierwszego linku odprowadzi 14W a ten z drugiego 8W ciepła. Tam nie jest podana moc transportowanego strumienia ciepła tylko moc pobierana z zasilania. Tak dużą sprawność na pewno jest bardzo trudno uzyskać i wymaga to zapewne sporego radiatora i wentylatora. Krótko mówiąc da się otrzymać takim ogniwem lekko obniżona temperaturę wewnątrz ale schodzić to już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem nalewarkę clatronica pobierała 72 W i jakoś była w stanie schłodzić o te 15 stopni 5 litrów piwa i nie tylko utrzymać ale i schłodzić z temperatury pokojowej do 5 stopni, choć trwało to trochę. Może to jest jakaś opcja, bo da się to podpiąć na 12V trzeba tylko pokombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

jakieś wnioski? Skonstruował ktoś coś, co chłodzi całą beczkę na kilka dni? Zastanawiam się nad rozwiązaniem ze sprężarką ze starej lodówki i rurkami nawiniętymi dookoła kega. Całość oczywiście izolowana. Da się to zrobić na 12V?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.