Skocz do zawartości

Refraktometr - jaki?


amap

Rekomendowane odpowiedzi

zamierzam w najbliższym czasie dokonać zakupu refraktometru ale oczywiście nie wiem który wybrać (abstrahując od ceny.....)

pierwszy - RSG-100ATC - zawiera skalę BRIX i SG http://www.mpn.pl/sklep/product_info.php?cPath=31_38&products_id=73

drugi - RHW-25B/ATC - zawiera skalę BRIX i zawartości alkoholu http://www.mpn.pl/sklep/product_info.php?cPath=31_38&products_id=80

różnica w cenie jest niewielka - np. w powyższym sklepie to tylko 5PLN....

co prawda ten drugi podobno jest do wina przewidziany ale skala jest ta sama...... czy mierzenie zawartości alkoholu za pomocą refraktometru będzie dokładniejsze od obliczania za pomocą różnych programów i kalkulatorów? czy ktoś dysponuje tym lub podobnym modelem z dwoma skalami i mógłby cos doradzić?

:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamierzam w najbliższym czasie dokonać zakupu refraktometru ale oczywiście nie wiem który wybrać (abstrahując od ceny.....)

pierwszy - RSG-100ATC - zawiera skalę BRIX i SG http://www.mpn.pl/sk...&products_id=73

drugi - RHW-25B/ATC - zawiera skalę BRIX i zawartości alkoholu http://www.mpn.pl/sk...&products_id=80

różnica w cenie jest niewielka - np. w powyższym sklepie to tylko 5PLN....

co prawda ten drugi podobno jest do wina przewidziany ale skala jest ta sama...... czy mierzenie zawartości alkoholu za pomocą refraktometru będzie dokładniejsze od obliczania za pomocą różnych programów i kalkulatorów? czy ktoś dysponuje tym lub podobnym modelem z dwoma skalami i mógłby cos doradzić?

:beer:

 

hmmm... A czy z alkoholomierzem nie jest przypadkiem tak że służy do pomiaru alk. "płynów" nie zawierających cukru?

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm, według opisu na stronie:

Refraktometr ręczny RHW-25B/ATC przeznaczony jest do badania zawartości (stężenia) cukru w soku winogronowym (BRIX 0-40%) oraz ustalenia przybliżonej zawartości alkoholu (0-25%) według objętości wina z winogron w trakcie i procesie fermentacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mie się, że "oblicza" zawartość alkoholu na podstawie zawartości cukru w moszczu i założonego, stałego stopnia odfermentowania.

Mam ten refraktometr: http://www.mpn.pl/sk...&products_id=80 i świetnie sprawdza się przy badaniu Blg brzeczki, natomiast nie nadaje się do badania Blg odfermentowanego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że można także badać stopień odfermentowania piwa za pomocą refraktometru, jednak współczynnik refrakcji zmienia sie z postępem procesu inaczej niż gęstość. Większość programów potrafi dokonać stosownych obliczeń.

Swoją droga niezła przebitka za te urządzenia. U źródła, tj. w Hong-Kongu kosztują 75zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednym słowem na to samo wyjdzie jak zerkne sobie w tabelkę....

czy te z hk maja przyzwoitą jakość? oprócz tego by nie rozleciał sie w rękach zależy mi na dokładności i w miarę rzadkim kalibrowaniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że można także badać stopień odfermentowania piwa za pomocą refraktometru, jednak współczynnik refrakcji zmienia sie z postępem procesu inaczej niż gęstość. Większość programów potrafi dokonać stosownych obliczeń.

Swoją droga niezła przebitka za te urządzenia. U źródła, tj. w Hong-Kongu kosztują 75zł.

Zgoda, ale miałem na myśli pomiar bezpośredni.

 

Jeśli chodzi o jakość wykonania, wygląda to całkiem przyzwoicie. O kalibracji jeszcze za dużo nie mogę powiedzieć, bo używałem refraktometru tylko przy dwóch warkach. Chociaż przyjechał skalibrowany i nadal nie wymaga regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy te z hk maja przyzwoitą jakość? oprócz tego by nie rozleciał sie w rękach zależy mi na dokładności i w miarę rzadkim kalibrowaniu...

To sa dokładnie te same refraktometry. Te z powyższego linku są robione w HK, tak jak te

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednym słowem na to samo wyjdzie jak zerkne sobie w tabelkę....

czy te z hk maja przyzwoitą jakość? oprócz tego by nie rozleciał sie w rękach zależy mi na dokładności i w miarę rzadkim kalibrowaniu...

 

Poszukaj na e-bayu sprzedawców z UK.

Ja tak kupilem w ubieglym roku i zero problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, w UK jest też taniej niż u nas, jednak bezpośrednio w HK zakup wychodzi jeszcze lepiej.

 

Z HK mogą nie wysyłac do Europy a jak wysyłają to koszt jest duży.

Polecam UK.

Ja zapłaciłem okolo 110 PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

zobaczymy - będę zamawiał z HK przez ebaya :)

Hello, czy mozesz podzielić się swymi wrażeniami z użytkowania tego refraktmetru? O ile go w końcu zakupiłeś. Ja kupilem na allegro od posrednika i przepłaciłem ale nie to jest istotne. Nie mialem świadomosci że refraktometr nie nadaje sie do pomiaru blg odfermentwanego piwa. Zmierzyłem brzeczkę i było OK względem pomiaru z użyciem ballingomierza zanurzeniowego. Ale po fermentcji różnica była ogromna. W dodatku refrakcja jakaś inna bo granica jasne/ciemne jest rozmyta i cięzko o dokładny pomiar. Dla mnie najważniejsze w tym urządzeniu jest/miało być to że do kontroli odfermentowania nie potrebuje pobierac całej menzurki piwa tylko pare kropel. Czy ktoś może wskazać program/tabelę dzięki któremu można oblizyć blg odfermentownej brzeczki po pomiarze refraktometrem? Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem brzeczkę i było OK względem pomiaru z użyciem ballingomierza zanurzeniowego. Ale po fermentcji różnica była ogromna.

Na zanurzeniowym alkohol zaniża wskazanie, na refraktometrze zawyża, ergo im większa różnica wskazań, tym więcej alkoholu w mierzonym płynie.

 

 

W dodatku refrakcja jakaś inna bo granica jasne/ciemne jest rozmyta i cięzko o dokładny pomiar.

Doświadczyłem podobnego problemu przy pomiarze refraktometrem win. Pomaga patrzenie natychmiast po naniesieniu próbki (ale wtedy automatyczna kompensacja temperatury - o ile ją masz - nie zadziała, więc warto próbkę doprowadzić najpierw do temperatury kalibracji, najczęściej 20C.

 

Czy ktoś może wskazać program/tabelę dzięki któremu można oblizyć blg odfermentownej brzeczki po pomiarze refraktometrem? Dziękuję

Toolkit piwowara dostępny w dziale pliki: http://www.piwo.org/files/file/17-toolkit-piwowara/

zakładka: Warzelnia - korekt refraktometr

Uwaga: musisz znać wartość sprzed fermentacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobaczymy - będę zamawiał z HK przez ebaya :)

Hello, czy mozesz podzielić się swymi wrażeniami z użytkowania tego refraktmetru? O ile go w końcu zakupiłeś. Ja kupilem na allegro od posrednika i przepłaciłem ale nie to jest istotne. Nie mialem świadomosci że refraktometr nie nadaje sie do pomiaru blg odfermentwanego piwa. Zmierzyłem brzeczkę i było OK względem pomiaru z użyciem ballingomierza zanurzeniowego. Ale po fermentcji różnica była ogromna. W dodatku refrakcja jakaś inna bo granica jasne/ciemne jest rozmyta i cięzko o dokładny pomiar. Dla mnie najważniejsze w tym urządzeniu jest/miało być to że do kontroli odfermentowania nie potrebuje pobierac całej menzurki piwa tylko pare kropel. Czy ktoś może wskazać program/tabelę dzięki któremu można oblizyć blg odfermentownej brzeczki po pomiarze refraktometrem? Dziękuję

super wygodne narzędzie podczas zacierania (później musisz korzystać z korekcji). jeśli chodzi o widoczność to na pewno przydaje sie silne oświetlenie. moge sie tylko przyczepić do jakości wykonania - widać że to wyrób made in china (albo okolice ;)) - szczególnie regulacja optyki pozostawia wiele do życzenia. jeśli chodzi o korekcję - tibekjuż odpowiedział w poście powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.