Skocz do zawartości

Budowa (pół) automatycznego browar(k)u


mrblaha

Rekomendowane odpowiedzi

Amerykanie stosują często grzałki LWD (low watt density), czyli takie o b. dużej powierzchni... ale są tez tacy, co stosują takie jak ja + właśnie regulator. Myślę, że odpowiednie przycięcie mocy i odpowiednio szybki przepływ zapewnią brak przypaleń. Zwłaszcza, że tam raczej nie będzie części stałych, sama ciecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szybki przepływ spowoduje zbicie młóta i spadek szybkości filtracji. Po tylu warkach już się przekonałem - filtruj powoli - szybciej skończysz.

 

Powinieneś dać czujnik bezpośrednio za grzałką i za pomocą temperatury na wyjściu z podgrzewacza sterować pracą grzałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Spust cieczy w warzelnej chce zrobic tak jak w zaciernej, w najniższym punkcie beczki. Czy ze względu na chmieliny i osad warto zrobić to w sposób 1 czy 2?

 

kegispust.jpg

 

 

 

Ja mam zrobione jak na rysunku 2 ze względu na łatwość w myciu i spuszczaniu resztek. Ale do warzenia , zacierania wkładam kawałek rurki pasującej ciasno w otwór i wówczas to wygląda jak na rysunku 1. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mały update:

 

PICT0230.JPG

 

Dospawałem mocowania zaworów i pompy, dodałem regulator grzałki (wraz ze wskazówkowym woltomierzem grzałki i amperomierzem pompki), polutowałem wszystko. Podgrzewacz przykręcony, odejścia zrobione i ocieplone. Brakuje jeszcze: połączeń elastycznych, kadzi warzelnej, fałszywego dnia do zaciernej.

 

Fałszywe dno zrobię z poleconej na forum tacy nierdzewnej pociętej dremelkiem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Próba na wodzie pokazała, że pompka spokojnie sobie poradzi. Woda podgrzewa się też bardzo obiecująco, na połowie zakresu regulatora mam ok. 1C/min. Zobaczymy jak się to będzie miało do brzeczki.

 

Prace idą dalej, dno się robi :)

 

PICT0262.JPG

 

Mordęga, jedna tarczka Dremela wystarcza na maksymalnie 2 nacięcia. Chwilowo wyszedłem z tarczek, więc musiałem przerwać nacinanie:

 

PICT0263.JPG

 

Taca idealnie pasuje do dna kega.

 

Do uruchomienia zostało: obrać z gumy kega na warzelną, doszczelnić wszystko (gwintowane połączenia mają niewielkie przecieki) i wyposażyć pepsi kega w grzałkę. Czaaaaasu!

Edytowane przez mrblaha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy małych warkach na takiej tacy zlekka mi ją zdeformowało. Nie wiem czy przy warkach ok 50 l nie będziesz musiał wzmocnić tej tacy aby się nie zapadła. U mnie na małym kociołku jak narazie wystarczyła mała podpora na środku tacy która jednocześnie jest podporą i (centrą) mieszadła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czujka była dołożona do termoregulatora. Pewnie NTC. W trójnik jest włożona redukcja 5/4"->1", a wnią to wkręcona jest nawiercona wiertłem fi6 zaślepka 1". Przez otwór przepuszczona jest sonda w kawałku wężyka silikonowego na wcisk. Szczelne.

 

Z systemem nic się na razie nie rusza, bo udało mi się zdobyć znacznie większe kotły. Zastanawiam się, czy tego nie sprzedać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 6 miesięcy temu...

Witajcie

 

Jestem w trakcie budowy HERMS'a. Założenie jest takie, aby robić warki od 40 do 80 L. Na wymiennik ciepła chciałbym wykorzystać chłodnicę, którą dotychczas stosowałem- ok 8 metrów rurki z miękkiej miedzi, fi- 8 mm.

 

Czy nie jest za mała średnica tej rurki? - a pytam w konteście już zakupionych dwóch pompek do pralki. wyglądąją tak:

 

http://img05.allegroimg.pl/photos/oryginal/31/84/85/31/3184853123

 

Czy taka pompa da radę? Jak modelowo powinno wyglądać tempo przepływu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.