Skocz do zawartości

Budowa (pół) automatycznego browar(k)u


mrblaha

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Po lekturze HomeBrewTalk, obejrzeniu tony fotek i kolejnym potknięciu o schody schodząc do piwnicy w celu sprawdzenia temperatury postanowiłem- dość! Koniec z systemem 3-stopniowym, jest niewygodny i "obsługożerny".

 

Zaczynam budowę RIMSo- podobnego urządzenia, w zasadzie instalacji.

 

W skrócie: woda do zacierania i wysładzania będzie podgrzewana grzałką 2kW w Corneliusie (wiem, szkoda kega- ale i tak był rozwalony na górze i pozyskany za "dziękuję"), skąd będzie pompowana pompką z SolarProject do kadzi 50l zrobionej z kega. W kegu będzie fałszywe dno, brzeczka będzie krążyć przez podgrzewacz zrobiony wg. najbardziej oklepanego schematu na HBT- rurka 5/4", grzałka z gwintem (prawdopodobnie 3500W) dwa trójniki i 2 redukcje. Grzałka będzie kontrolowana sterownikiem.

 

Pompka zapewniająca cyrkulacje brzeczki przez podgrzewacz służyć będzie też do wysładzania i przepompowania brzeczki do kadzi warzelnej (docelowo keggle 50l, na razie 30l).

 

Co już mam:

PICT0474.JPG

 

Zamiast pionowej rury będzie podgrzewacz, ale jeszcze nie wiem gdzie, więc rurka jest nie skrócona.

 

Kąty nypli spawanych do kadzi wyszły jak wyszły, więc połączenia będą "uelastyczniane" wężami silikonowymi.

 

PICT0475.JPG

 

Druga kadź będzie grzana taboretem gazowym- bo palnik już jest, no i tak jest łatwiej. Może później przejdę na grzałki, żeby proces już w 100% zautomatyzować.

 

PICT0478.JPG

 

Stelaż zespawany jest z profili 2x2cm, zaskoczyła mnie niska cena takich profili. Za 7,5m zapłaciłem 40zł!

 

PICT0476.JPG

 

Pompka przeraziła mnie swoimi rozmiarami, ale jest bardzo niepozorna- potrafi przepompować 8l/min i 3m do góry. Zasilana jest 12V. Link do pompki:

http://shop.solarproject.co.uk/sp2020-easy-connect-water-circulation-pump-%C3%82%C2%A3195-p-10.html

 

Wysyłka do Polski 2,95 funta, paczka szła ok. tygodnia- bardzo polecam sklep, świetny kontakt z właścicielem. Pompka jest używana za granicą przez wielu piwowarów domowych i wszyscy sobie ją chwalą. Np:

 

http://www.biabrewer.info/viewtopic.php?t=1017

 

Wątek będzie aktualizowany razem z postępem prac.

Edytowane przez mrblaha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... bo zapalniczka podpiera później kega, żeby prosto stał do zdjęcia:P

 

Na automatykę składać się będą dwa regulatory (jeden sterujący pompą, drugi grzałką), nie wiem czy trzeci regulator nie będzie sterował mieszadłem w warzelnej (jak będę bardzo leniwy to mieszadło będzie podpięte tylko do czasówki).

Cała elektronika będzie zabudowana w jakimś panelu sterującym, na zachodnią modłę.

 

W wersji zupełnie na bogato chciałbym docelowo zastąpić zawory kulowe elektrozaworami, a regulatory Arduino i wszystkim sterować z komputera. Ma ktoś jakieś doświadczenia z elektrozaworami sprawdzającymi się w piwowarstwie?

Edytowane przez mrblaha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszadło w warzelnej zapobiegnie ewentualnemu przypaleniu. Pompa w czasie wysładzania ciągłego będzie chodzić stale- ale nie zawsze z pełną mocą, stąd regulator. Z resztą regulatory są, nie muszę ich kupować. Jeżeli okażą się zbędne to nie będę bez sensu komplikował i je wyrzucę.

 

Ktoś ma doświadczenie z elektrozaworami? Takie od pralki dadzą radę, czy trzeba szukać raczej czegoś takiego:

http://allegro.pl/elektrozawor-1-2-zawor-cewki-230vac-24vdc-i2292057809.html

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przykarmelizowało się na dnie.

To moim zdaniem porządny palnik Ci jest potrzebny, a nie mieszadło /w kontekście niepotrzebnej dodatkowej inwestycji, bo cyrkulacja brzeczki to jak najbardziej potrzebna/ . Jeśli intensywnie gotuje się brzeczkę to wydaje mi się że nie ma takiej opcji. U mnie palnik 15kw, garnek z cienkiej blachy i nie zauważyłem tego zjawiska jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W wersji zupełnie na bogato chciałbym docelowo zastąpić zawory kulowe elektrozaworami, a regulatory Arduino i wszystkim sterować z komputera. Ma ktoś jakieś doświadczenia z elektrozaworami sprawdzającymi się w piwowarstwie?

 

Elektrozawory to ew. tylko do wody. Do części spożywki (zacier, brzeczka) niestety potrzebne są odpowiednie zawory i siłowniki do nich. Regulacja wydajności pompy najlepsza jest na jej wyjściu zaworem.. pompa zawsze na tych samych obrotach. Ja w swoich gratach miałem przygotowane sporo pod jk największy stopień automatzyacji.. ale pewne rzeczy odpuściłę z takich czy innych względów. M.in odpuściłem to na czym mi najbardziej zależało.. mycie w pełnym automacie.. właśnie ze względu na koszt siłowników do zaworów..

Praktycznie to można zautomatyzowąc ilość pobieranej wody, podgrzwanie, proces zacierania.. ale dalej to już raczej nie za bardzo jest sens.. za dużo różnych zmiennych, a które za każdą warką znów się zmieniają..

 

Ale jak chesz to walcz.. powodzenia..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to rzeczy które nie mają sensu robił nie będę. Kupiłem drugiego kega 50l, trafił się akurat w normie EURO, więc niższy i szerszy. I teraz pytanie, który będzie lepszy na zacierną, a który na warzelną. Tak na logikę, to lepiej szerszy na zacierną, a węższy na warzelną, nie? Minusem będzie trochę większy koszt FD, za to powierzchnia filtrowania będzie większa o ponad 600cm^2 .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze kombinujesz z tym zaciernym. Po paru zacieraniach dojdziesz do wniosku że albo zacierny masz za duży albo warzelny za mały. Ja doszedłem do wniosku ze mam warzelny za mały. ;) Ale za to, do bardzo mocnych piw i dużych zasypów zacierny 50 litrów jest w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace nieśmiało posuwają się dalej. Pomalowałem szkielet, okablowałem i zamontowałem obudowę regulatora grzałki i elektroniki sterującej pompą. Mam już zamówione trójniki, rurę i redukcje na podgrzewacz, na razie za atrapę podgrzewacza robi kartonowa tuba (żeby podobierać długości przewodów).

 

PICT0492.JPG

 

Spust cieczy w warzelnej chce zrobic tak jak w zaciernej, w najniższym punkcie beczki. Czy ze względu na chmieliny i osad warto zrobić to w sposób 1 czy 2?

 

kegispust.jpg

 

 

 

Na giełdzie staroci kupiłem dzisiaj za 65zł śrutownik, czyli trzeba będzie go zmechanizować i obudować :)

 

PICT0494.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.