Skocz do zawartości

Rozważania na temat chmielu sybilla


mcpol1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, rozpoczynam ten wątek ponieważ chciałbym usłyszeć wasze opinie na temat tego chmielu. Kto i do czego stosował,jakie wrażenia, polecacie czy nie polecacie , jeśli tak to do jakich piw itd, itd.

Ja osobiście skusiłem się (za podpowiedzią Slotischa) i zaopatrzyłem w 300 gr tego chmielu. Stosowałem go wraz ze wskazaniami programu Brewtarget i powiem szczerze wyszły troszkę przygorzkawe piwa. Wniosek: chmiel na tyle goryczkawy, że można ze spokojem o kilka gram zmnniejszyć dawkę. Ale aromat piękny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem go sporo ostatnio.

 

W smaku dość cierpki i przyprawowy, ale mniej cierpki od Marynki i mniej przyprawowy od Żateckiego, trochę bardziej przyprawowy od Perle, ta cecha trochę słabnie z czasem. Zapach raczej w stronę perfumowego, mniej intensywny niż Lubelski, może trochę kwiatowy, na pewno nie ma nic z trawiastości Lubelskiego. Czuję w zapachu pokrewieństwo do chmieli słoweńskich - Styrian, Aurora.

 

Nie użyłbym go jako jedynego chmielu, raczej w miksie z Lubelskim. Pasuje mi w piwach nieco ciemniejszych, w jasnych o wyraźnym chmielowym aromacie ta perfumowatość jest dla mnie trochę zbyt mocna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Sybillę dawałem do London'a i do Burton'a, w London'ie sprawdziła się-goryczka umiarkowana, aromat bardzo przyjemny. W Burton'ie dałem do chmielenia na zimno, aromat przeszedł bardzo mocny, ponieważ oba piwa w stylu angielskim, jestem skłonny stwierdzić, że Sybilla idealnie wpasowywuje się w deseń właśnie brytyjski.

 

W smaku jest bardzo delikatna, kwiatowo-ziołowa, ale nie żywiczna, zapach czysty, z początku mocny i gryzący, z czasem zaczyna słabnąć, żeby dać pole do popisu nutom bardziej ułożonym, więcej ziołowym i lekko słodkim.

 

W smaku jest wyczuwalna, ale na granicy, tzn. dobrze łączy się ze słodowym charakterem piwa, nie odstaje, finisz może zbyt krótki, ale z czasem powinien się wydłużać. Dla osoby, który chmieli od niedawna, bardzo dobry chmiel i najlepszy, jaki dotychczas stosowałem.

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Sprawdził się bardzo dobrze, jak na mocne piwo nie odrzuca goryczką, co do aromatu moje wrażenia bardzo pokrywają się z wrażeniami Bogi - oczywiście z tą różnicą, że na pewno do angielskiego piwa użył go dużo więcej.

Na tyle spodobał mi się ten chmiel, że w następnych triplach nie będę zmieniał receptury, dodatkowo zamówiłem u Pierona jeszcze kilogram na przyszłość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.