Skocz do zawartości

Czy fermentacja zmniejsza objętość warki?


Rekomendowane odpowiedzi

Miałem 23 brzeczki przed fermentacją, a po zostało 20 litrów. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie miałem.

Na zdrowy rozum wyemitowany CO2 powinien pomniejszyć objętość, ale nie o tyle.

Po drugie, drożdży zebrałem bardzo dużo, bo cały litrowy słoik i jeszcze z pół litra zostało, już opadły na dno i jest ich 3/4 słoika w miarę zbitych, więc nie były bardzo rozwodnione, co mogłoby być powodem utraty takiej ilości piwa. W ogóle ta warka (stout owsiany) była jakaś dziwna - fermentacja trwała 2 dni i po dwóch dniach drożdże już opadły, ale gęstość jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 litry ci na pewno nie odparowały. Może niedokładnie spojrzałeś ile było przed fermentacją?

Patrzyłem po przelaniu na cichą wprawdzie do innego fermentora, ale wyskalowanego tak samo.

Zakładając straty na osadzie z dna powinno być góra litr straty jak zawsze.

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie wszystko w normie:

Przyjmując błąd skalowania "ręcznego" około 5%, to na 20l już masz 1litr. Pisałeś, że gęstwy było około 1,5 lita, to w sumie 2,5L Pozostałe 0,5l można przyjąć jako odparowanie i emisję CO2.

 

Co do ilości gęstwy, to jakich drożdży użyłeś i jak dobrze napowietrzyłeś brzeczkę? Ja miałem coś takiego przy dobrze napowietrzonej brzeczce i drożdżach S-33 i S-04

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie. Błota tam było mało, większość to opadłe i już zbite drożdże - nienaturalnie dużo. Zresztą teraz w słoiku z gęstwą 3/4 to drożdże, a reszta to płyn. A w ogóle przez pierwsze dwa dni cicha ruszyła do tego stopnia, że w rurce fermentacyjnej wyglądała jak burzliwa. Jeszcze teraz jest wybrzuszenie w fermentorze. Cuda jakieś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie takie ubytki są typowe:

Brzeczka nastawna - 42 ltr + ok 0,5 ltr gęstwy.

Po burzliwej, zebraniu gęstwy, przelaniu na cichą, co trwa od 1 do 1,5 miesiąca do butelek idzie ok 35 ltr piwa.

Dekiel od beczki szczelnie zakręcony, nie ma żadnych durnych rurek, beczka w zimnej piwnicy.

Mam tak zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.