Skocz do zawartości

glukoza


Mavgan

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie do koleżanek i kolegów.

szukałem tutaj i w zasadzie nie znalazłem konkretnej odpowiedzi poza kalkulatorem którego w ogóle nie rozumiem!

Otóż jestem już po dwóch warkach( brew kity) i w trakcie fermentacji kolejnych dwóch ( z ekstraktówi i dochmielaniem) więc do meritum przejdźmy, ile dodać glukozy przed butelkowaniem. Pytam ponieważ przy pierwszej warce dodałem 4 g cukru do każdej butelki i piwo jest idealne, był to pszeniczniak. Przy drugiej warce( a był to lager) także dodałem 4 gramy cukru i trzeba butelkę otwierać w zlewie bądź w wannie, tyle jest gazu.

Aktualnie mam na cichej koźlaka i lagera. więc ile dodać aby było ok?

 

A drugie pytanie dot. filtrowania. Otóż bardzo poważnie myślę o zacieraniu tylko nie mam pojęcia w jaki sposób filtrujecie brzeczkę po zacieraniu. Proszę o jakieś wskazówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.wiki.piwo.org/Filtracja_i_wys%C5%82adzanie

http://www.wiki.piwo.org/Filtrator_z_oplotu_%28Jejski%29

jeśli chodzi o refermentacje to może być 4g, 3g - zależy ile BLG było podczas butelkowania....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wiedzieć, na ilu °Blg butelkujesz. Generalnie dałeś za mało danych - nie wiadomo, ile miałeś BLG na starcie, ile na końcu fermentacji. To ma kolosalny wpływ, bo np fermentacja mogła iść wolniej niż w instrukcji - czyli w momencie zabutelkowania sporo cukru było też w samej brzeczce. Efekt - albo granaty, albo szampany.

 

Co do tego piwa, co masz na cichej: przede wszystkim przed butelkowaniem upewnij się, że fermentacja się zakończyła, i na ilu BLG to się stało.

 

Co do Twojego pytania:

http://www.piwo.org/topic/4-podstawowe-informacje/

"najpierw czytaj, potem pytaj" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mavgan: faktycznie, lepiej poczytaj wikipedię bo to lepsze źródło informacji niż forum.

 

W rzeczywistości końcowe Blg nie ma nic do gadania przy obliczaniu ilości surowca do refermentacji, piwo zawsze powinno być dofermentowane do końca i tyle. Nie wolno butelkować piwa zanim nie osiągnie swojego Blg końcowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mavgan: faktycznie, lepiej poczytaj wikipedię bo to lepsze źródło informacji niż forum.

 

W rzeczywistości końcowe Blg nie ma nic do gadania przy obliczaniu ilości surowca do refermentacji, piwo zawsze powinno być dofermentowane do końca i tyle. Nie wolno butelkować piwa zanim nie osiągnie swojego Blg końcowego.

i znowu polski język trudny jest.... - to ma brać pod uwagę końcowe BLG czy nie?

 

mavgan - aby sprawdzić czy piwo odfermentowalo do końca musisz sprawdzić parę dni z rzędu jakie jest BLG - jeśli sie nie zmienia to możesz zacząć butelkować. aby wiedzieć ile musisz dosypać na refermentacje skorzystaj np z tego kalkulatora: http://www.piwo.org/files/file/13-kalkulator-rezerwy-brzeczki-do-refermentacji/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znowu polski język trudny jest.... - to ma brać pod uwagę końcowe BLG czy nie?

jeśli chodzi o refermentacje to może być 4g, 3g - zależy ile BLG było podczas butelkowania....

 

Odpowiedź codera to raczej próba wyjaśnienia tego farmazonu, chyba że i dla mnie język za trudny too. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znowu polski język trudny jest.... - to ma brać pod uwagę końcowe BLG czy nie?

 

mavgan - aby sprawdzić czy piwo odfermentowalo do końca musisz sprawdzić parę dni z rzędu jakie jest BLG - jeśli sie nie zmienia to możesz zacząć butelkować. aby wiedzieć ile musisz dosypać na refermentacje skorzystaj np z tego kalkulatora: http://www.piwo.org/...-refermentacji/

niekoniecznie,mogą sobie dojeść po dłuższym czasie(pare miesięcy) i się przegazować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie.

Więc po lekturze oraz przemyśleniach dodałem do 20L piwa 100g glukozy. Próbowałem rozgryźć kalkulator ale nie za bardzo rozumiem go, ponieważ gdy zmieniam piwo które chcę otrzymać ilość dodawanego cukru się nie zmienia (no chyba że tak ma być). Piwo jak już mówiłem ma stać się koźlakiem. Użyłem do tego dwóch puszek 1,7 kg ekstraktu z tym że jedna ciemna druga bursztynowa. Jeśli wierzyć mojemu przyrządowi do mierzenia gęstości to brzeczka miała 12,5 blg zaraz na początku, a po tygodniu burzliwej w temp. 15 st. i po dwóch tygodniach cichej w temp. 16-17 st.C 7 blg.

Trochę się przeraziłem że dużo ale z drugiej strony to ma być dosyć ciężkie piwo.

Edytowane przez Mavgan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo nie masz zmieniać piwa tylko "Pożądany poziom nasycenia" który znajduje się pod spodem. W rodzajach piw masz minimalny i maksymalny poziom nasycenia co2 dla danego stylu.

 

 

no tak ale te cyferki mi nic nie mówią. Ile to jest poziom nasycenia 2? tak obrazowo bym poprosił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Ci napisać - Tyskie 2,6, Lech 2,7 ???

Popróbuj! 2,4 to standardowe nagazowanie piw niemieckich. Ja lubię piwa mocniej nagazowane i dlatego daję tyle ile ma górna granica stylu. Jak chcesz piwo wypić szybciej - daj trochę wyżej, jak ma dłużej poleżeć to daj mniej bo się przegazuje.

Próbuj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Podłączę się. U mnie w piwnicy jest 17C. Jak zabutelkuję na nasycenie 2,4 Pilznera, ale będzie leżakowało w tej temperaturze tyle ile każe instrukcja - 28dni, to nie wybuchnie czasem? Może krócej leżakować? Może mniej glukozy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się. U mnie w piwnicy jest 17C. Jak zabutelkuję na nasycenie 2,4 Pilznera, ale będzie leżakowało w tej temperaturze tyle ile każe instrukcja - 28dni, to nie wybuchnie czasem? Może krócej leżakować? Może mniej glukozy?

 

Staram się ustalać granicę nasycenia w połowie zakresu dla danego stylu, chociaż lubię dobrze nagazowane piwa.

 

Dla przykładu, rozlewałem portera angielskiego 19l, który z 12Blg zszedł do 3,5Blg. Do refermentacji użyłem 155g glukozy, którą zadałem jako syrop do fermentora z kranikiem.

Jak dla mnie piwo jest idealnie nagazowane a leżakuje juz 8 miesięcy w podobnej jak u Ciebie temperaturze.

 

Podstawa to test na zakończenie fermentacji (pomiar Blg w odstępie kilku dni) i przeliczenie w kalkulatorze. Nie jest to skomplikowane.

Edytowane przez chomiczon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeszcze mam jedno pytanie odnośnie kalkulatora. Czy nie powinna się zmieniać ilość potrzebnej sacharozy jeżeli zmienimy poziom końcowego blg? Daję blg rezerwy na 0 (bo nie mam rezerwy tylko chcę glukozę rozpuścić w wodzie). Wtedy też nie działa ilość rezerwy jak dam np. 0,5l (blg rezerwy = 0 jak już pisałem więc chodzi o wodę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.