Skocz do zawartości

Chmielenie zacieru


Stasiek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w planach uwarzenie piwa Sojuz30 Kolegi Makaron, gdzie chmielenie na smak i aromat, zastąpiłbym chmieleniem zacieru.

 

Ilość chmielu według wpisu Kolegi:

Na amerykańskich forach pwowarzy radzą chmielić zacier w nastepujący sposób: Zsumować planowany dodatek na smak i na aromat pomnożyć razy 1.5 i wrzucić do zacieru.
Edytowane przez pershi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym spróbować tej metody - mam tylko wątpliwość odnośnie czasu chmielenia "zacierowego". Ze względu na to, że wciąż próbuję uzyskać jak najmniej fermentowalną brzeczkę, zacieram w 76stC najdłużej 10min. Potem 10min mash-out i filtracja. Czy przy tak krótkim czasie, w którym chmiel będzie w zacierze, uzyskam oczekiwany efekt? Czy w tej metodzie większe znaczenie ma temperatura, czy czas?

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielenie zacieru daje znikomą goryczkę nawet przy użyciu powiedzmy 80 g chmielu. Wydajniejsze jest chmielenie podczas filtracji czy chmielenie brzeczki przedniej. Plusy i minusy w Wiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie, chociaż jak zwykle zdania są podzielone - wygląda na to, że będę musiał eksperymentalnie dobrać ilość chmielu.

Zacznę od polecanej reguły 1,5x ilość przy klasycznym chmieleniu.

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj chmieliłem brzeczkę przednią 70 g Perle 5%, wg. kalkulatora daje to 45 IBU, Dzisiaj 50 g - 35 IBU, jutro 40 g - 25 IBU. Chmielenie trwało około 2 godzin, w tym 30' gotowania. Masz rację. Trzeba samemu to sprawdzić i dostosować proporcje do swoich potrzeb. Warto pobawić się kalkulatorami i obserwować jak zmienia się wartość goryczki w zależności od wagi danego chmielu oraz czasu chmielenia. Goryczka podczas chmielenia 90' a 120' niewiele się zmieni, większy wpływ na to ma objętość brzeczki - mniejsza to większa goryczka i odwrotnie. Chmieliłem tak ponad 20 warek i bardzo sobie to chwalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BT dodaje IBU tylko podczas gotowania. No ale pewnie BS można bardziej zawierzać przy takich mniej oczywistych obliczeniach.

 

Brewtarget oczywiście ma w opcji : chmielenie zacieru, brzeczki przedniej, na goryczke, na aromat i na zimno. Jeśli BT to nie brewtarget to nie bierzcie tej wypowiedzi pod uwagę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BT dodaje IBU tylko podczas gotowania. No ale pewnie BS można bardziej zawierzać przy takich mniej oczywistych obliczeniach.

 

Brewtarget oczywiście ma w opcji : chmielenie zacieru, brzeczki przedniej, na goryczke, na aromat i na zimno. Jeśli BT to nie brewtarget to nie bierzcie tej wypowiedzi pod uwagę :)

Opcje ma, ale ustawienie chmielenia zacieru, na aromat i na zimno nie zwiększa wartości IBU.

No chyba że w nowszej wersji to dodali, ja mam zainstalowaną 2.0.1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BT dodaje IBU tylko podczas gotowania. No ale pewnie BS można bardziej zawierzać przy takich mniej oczywistych obliczeniach.

 

Brewtarget oczywiście ma w opcji : chmielenie zacieru, brzeczki przedniej, na goryczke, na aromat i na zimno. Jeśli BT to nie brewtarget to nie bierzcie tej wypowiedzi pod uwagę :)

Opcje ma, ale ustawienie chmielenia zacieru, na aromat i na zimno nie zwiększa wartości IBU.

No chyba że w nowszej wersji to dodali, ja mam zainstalowaną 2.0.1.

 

Nie no oczywiście że nie zwiększa IBU. IBU w BT zwiększa tylko gotowanie albo brzeczka przednia, dlatego w recepturach jak dodaje coś na 20 minut albo 10 to wybieram gotowanie żeby uwzględnić IBU, na aromat ustawiam tylko to co wrzucam po gotowaniu na chłodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.