Skocz do zawartości

(pilne) s-33 czy t-58


przemski

Rekomendowane odpowiedzi

właśnie się zaciera Belgian Pale Ale wg przepisu Dori

 

warzę 40 litrów czyli rozleję na 2 fermentory - jeden zadam aktywatorem Ardenów (W3522) a drugi chciałem zadać suchymi bo kusi mnie zrobienie tego samego piwa (które już znam, przetestowałem wcześniej) na dwóch rodzajach drożdży i przeprowadzenia wnikliwych badań komparatystycznych :) celem znalezienia odpowiedzi na pytanie którym w wielu miejscach Was zadręczałem: czy naprawdę płynne są lepsze?

 

miałem wybrane S-33 ale jak się tak zacząłem wczytywać to mi sie nie spodobała ich niska flokulacja a z kolei w opisie T-58 jest info że one dobrze flokulują - akurat i jedne i drugie mam w lodówce

 

no i tak się zastanawiam t-58 czy s-33, t-58 czy s-33, t58...? - jak myślicie? na których piwko wyjdzie lepsze? niestety na 3 fermentory nie podzielę bo nie mam 3 wolnego...

 

no chyba że wogóle zawrócicie mnie z tej "suchej" drogi bo może to szkoda piwa i roboty... tylko obawiam się że aktywator ardenów nie wystarczy na 40 litrów 13blg (na starter już nie mam czasu więc ta droga odpada)

 

sprawa w miarę pilna bo za parę godzin (jest niedziela, 10:44) będę zadawał drożdże

 

przem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to BPA, osobiście fermentowałbym S-33 w wyższych temperaturach. Z pływającymi po fermentacji "kłaczkami" poradziłem sobie zawiązując pończochę na kraniku. Na tych drożdżach wyszło jedno z najklarowniejszych piw w dorobku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, he i masz już, przemski dylemat. Jednak za wiki o s-33: "Drożdże te wytwarzają doskonałe profile smakowe i nadają się do produkcji szerokiego zakresu piw górnej fermentacji (np. do piw pszenicznych typu belgijskiego, piw Trappistów etc.)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za browamatorem o T-58:

Specjalne drożdże górnej fermentacji, wyróżniające się zdolnością do wytwarzania ostrych, korzennych, wręcz pieprzowych aromatów w gotowym piwie.

Dobra tolerancja na wysokie stężenia alkoholu w piwie - nawet do 11,5 % obj - czyni z drożdży Safbrew T-58 znakomity produkt do fermentacji np. piw świątecznych - mocnych, zawierających wiele różnorodnych składników (słody, cukier, soki, przyprawy).

 

rozumiem że w tym piwia raczej powinny być aromaty owocowo-kwiatowe niż przyprawowe (korzenne, pieprzowe)? - chyba polecę na tych S-33,

szkoda że kurka wodna nie mam pod ręką trzeciego fermentora, byłby materiał do porównań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze z godzinę na decyzję :)

 

burzliwą będę prowadził w pomieszczeniu około 18st (pewnie ze 20 st w fermentorze) a potem cicha w jakiś 14 st w garażu

 

czy na ten siarkowodór to można wrzucić coś miedzianego i będzie po problemie? - raz tylko miałem siarkowodór na stefanach (weizen) i początkowy myślałem że mam infekcję ale w sumie piwo jest OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.