Skocz do zawartości

Pomoc w wyeliminowaniu błędów


Raczek

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj warzyłem Belgian blond ale z przepisu z wiki użytkownika anteksa który z zasypu 4,5kg uzyskał 17 BLG przy 20l. Ja zacierałem na kociołku lidla ze sterownikiem temperatury, mieszadłem i filtratorem z rurek miedzianych naciętych co kilka mm.

 

Zacieranie wg. schematu josefika dla tego samego stylu. Korekta zasypu dla moich możliwości dodane 1kg pilzeńskiego więcej no i jak zwykle albo mam za dużo litrów (na początku przygody z zacieraniem).

 

Dzisiaj ustaliłem sobie 15l wody do zacierania i 15l + 3l rezerwy do wysładzania. Po wysłodzeniu a przyłożyłem się do tego (każda porcja wody czekała 20minut na ułożenie młóta, z każdej porcji zwracałem 3litry, wysładzałem powoli) uzyskałem 23l. (zaskakująco dużo zostało w młócie bo nie możliwe żeby tyle odparowało przy zacieraniu) więc rezerwa poszła również do wysładzania co mi dało 26l. i tylko 13BLG po wrzuceniu danych do BS2 Okazało się że BBA o takich parametrach nie zmieści się w stylu więc korekta ilości cukru do 700g pomogła uzyskać zakładane 17BLG niestety po dekantacji znad chmielin uzyskałem troszkę powyżej 18l.

 

Idealnym dla mnie jest uzyskać brzeczkę o zakładanej ilości BLG i 21-22l na burzliwą tak żeby na cichej mieć 20l lecz od 11 warek nie potrafię zgrać BLG i litrów. Albo mam idealne BLG a za mało litrów albo litrów za dużo a za mało BLG.

Czy możliwym jest że słaba wydajność jest spowodowana słodem śrutowanym w sklepie ? Czy własnoręczne śrutowanie poprawiłoby wydajność ? bo już nie wiem gdzie szukać błędu który popełniam ?!?!?

 

Dzięki za wszystkie rady i sugestie. Nie chcę rezygnować z tej pasji ale martwi mnie brak progresu mimo że przykładam się do warzenia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od złej strony się do tego zabierasz.

 

Należy zmierzyć ile masz wybicia (brzeczka w fermentorze + osady) i jakie Blg dostałeś, następnie wyliczać wartość % wydajności jaka odpowiada uzyskanemu rezultatowi i w kolejnej warce przeliczasz recepturę na taką wydajność.

 

Każdy browar ma inną wydajność i nie ma znaczenia jaka jest, o ile znasz wartość swojej wydajności i potrafisz do niej przeskalować recepturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od złej strony się do tego zabierasz.

 

Należy zmierzyć ile masz wybicia (brzeczka w fermentorze + osady) i jakie Blg dostałeś, następnie wyliczać wartość % wydajności jaka odpowiada uzyskanemu rezultatowi i w kolejnej warce przeliczasz recepturę na taką wydajność.

 

Każdy browar ma inną wydajność i nie ma znaczenia jaka jest, o ile znasz wartość swojej wydajności i potrafisz do niej przeskalować recepturę.

 

No więc po chmieleniu miałem 20l razem z chmielinami ale że nie chciałem zaciągać chmielin więc w miarę czystą brzeczkę ściągnąłem do ilości 18litrów z kawałkiem i blg prawie 18. I co to mi daje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmieliny możesz przelać do PETa i po sklarowaniu odzyskać brzeczkę, ale czy to się opłaca wobec ryzyka infekcji?

Tak jak radził coder, wylicz wydajność i wprowadź do programu, lub w programie metodą prób i błędów ustawiaj wydajność, aż uzyskasz dzisiejszy wynik. Będziesz znał swoją wydajność i skorygujesz receptury. Problemem jest jeszcze podniesienie wydajności Twojego browaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli uwazasz ze troluje trzeba bylo nspisac do moda a nie pisac glupoty. Bylo pytanie i na nie odpowiedzialem

Nikt cię dzisiaj nie przebije. http://screenshooter...3049421/fuubaki

Polska język trudna język, ale można kliknąć prawym przyciskiem myszy na podkreślone na czerwono wyrazy.

Nie pomożesz koledze to idź gdzie indziej nabijać posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bardzo merytoryczny post i dużo wnoszący. Najwięcej do dziennej aktywności, złóż jeszcze życzenia w Hyde parku i dobij soijbie posty.

lie postow dziennie jest akceptowane? Czy jak Ty napisze sobie w podpisie ze pisze z fona bedzie OK?

Edytowane przez sztyft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje posty (przejrzałem ich właśnie trochę) są zazwyczaj jednozdaniowe z błędami (wystarczy przeczytać co się napisało). Jeśli są dłuższe to zawierają cytaty. Nigdy niczego nie wnoszą, nie dzielisz się swoim doświadczeniem, którego nie masz bo tak se warzysz. Z jednym jednak muszę się z tobą zgodzić; JESTEŚ TROLEM. Gratuluję zachęciłeś mnie do skorzystania z opcji Ignorowani Użytkownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmieliny możesz przelać do PETa i po sklarowaniu odzyskać brzeczkę, ale czy to się opłaca wobec ryzyka infekcji?

 

Nie ma ryzyka infrekcji, pasteryzujesz, wekujesz do słoiczków i masz rezerwę do refermantacji, a jak nie to po zawekowaniu (najlepszy sposób na uniknięcie infekcji podczas chłodzenia) otwierasz słoiki i dolewasz do fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie. Zlewasz wszystkie chmieliny z gara do szklanek czy słoików (najlepiej jak najwyższych). Czekasz kilkadziesiąt minut aż się odstoją osady. Zlewasz czystą brzeczkę do osobnych naczyń, tgam niech się jeszcze raz odstoi. Potem przelewasz do zwykłego garnka i gotujesz przez 10-15min. Wlewasz do zdezynfekowanych słoików i zakrecasz je. Czekasz aż ostygnie do temp. pokojowej. Otwierasz, dolewasz do fermentora. Tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.