Skocz do zawartości

Guinness Foreign Extra Stout clone z byo.com


Kunter

Rekomendowane odpowiedzi

Przepis przerobiony troszkę, przede wszystkim przeliczony z 19l na 25l - Co by wykorzystać cały fermentor :)

 

Warka główna:

 

7kg - Słód Maris Otter(czasami używałem Pale Ale Weyermanna)

1,3kg - Płatki jęczmienne

60g - Chmiel Challenger (60minut)

 

Do 22l wody o temperaturze 74°C dodać powyższe składniki(bez chmielu) zacierać godzinę w 67°C. Wysłodzić do objętości 29l ***(patrz na końcu postu)

Gotować 90minut dodając 60g chmielu na ostatnie 60minut. Schłodzić, zadać starter 2l do brzeczki - około 21l.

 

Warka barwiąca

 

1kg - Słód Maris Otter

0.5kg - jęczmień palony(nie słodowany)

2 łyżeczki gipsu piwowarskiego

 

Do 4l wody o temperaturze 72°C wrzucamy powyższe składniki. Zacierać godzinę w 67°C. Wysłodzić do około 6l brzeczki, wygotować do około 4.2l, schłodzić, zadać starter 0,5l.

Z uwagi na bardzo duży stosunek jęczmienia palonego do słodu a co za tym idzie bardzo utrudnionego wysładzania po sprawdzeniu wszystkiego na co wpadłem(dostępnego pod ręką) wysładzam w ten sposób iż przelewam wodą o temperaturze 85°C młóto w sitku metalowym do mąki :) - wszelkie sugestie mile widziane.

 

Starter:

 

Robię 2,5l starter z którego 2l zadaję do warki głównej a 0,5l do warki barwiącej.

Instrukcja robienia startera podana jest na paczce drożdży(propagator) z tyłu

 

Ewentualnie wszystko na temat starterów

http://www.wiki.piwo...rów_drożdżowych

 

Wszystko fermentuje w temperaturze pokojowej - około 20-22°C

 

Butelkoewanie/kegowanie - Obie warki mieszamy razem tuż przed rozlewem do butelek/kega

 

Smacznego

 

*** Dla taboretu grzewczego 7,5kw

 

Piwko jest mocne, kremowe - Wszyscy których poczęstowełem tym piwkiem byli nim zachwyceni.

 

Tu oryginalny przepis: http://www.byo.com/stories/recipeindex/article/recipes/114-stout/2258-guinness-foreign-extra-stout-clone

Edytowane przez Kunter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie mozna tego razem zacierac i razem fermentowac?

Kto to może wiedzieć :) Nie jesteś pierwszym który o to pyta.

Spróbuj i daj znać jak wyjdzie, ja zawsze robiłem w ten sposób i aż mi szkoda coś zmieniać bo a nuż nie wyjdzie jak zawsze :)

ps. słyszałem że takie czarne ziarenka jak ten jęczmień palony raczej dodaje się do wysładzania a nie do zacierania.

Pozdrawiam

Edytowane przez Kunter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.