Jump to content
Sign in to follow this  
Kociamber

Czy sam brew kit wystarczy?

Recommended Posts

Witam! Jestem początkujący i stwierdziłem, iż na początek zrobię piwo z brew kita. Nabyłem Coopers Irish Stout zacząłem przeglądać forum. Wyczytałem, iż warto zamiast zwykłego cukru użyć glukozy. Zanabyłem więc coś takiego i znalazłem przy okazji ekstrakt słodowy coopersa do piwa ciemnego.. czy zatem sama glukoza wystarczy, czy skusić się też na ten ekstrakt? O ile pamiętam procedurę dobrze, to ekstrakt mógłbym użyć zamiast cukru (i glukozy) przed dodaniem drożdży przy pierwszej fermentacji. Glukozę natomiast już bym dosypywał do butelek (ok 4g) do drugiej fermentacji - zgadza się?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie, glukozę, cukier, czy ekstrakt sypiesz na etapie przygotowaywania piwa, przed fermentacją. Możesz dać cukru/glukozy (jak tak robiłem) wtedy piwo wyjdzie lżejsze, lub ekstraktu, wtedy będzie miało więcej "smaku". Wszystko zależy od tego jakie piwa lubisz.

Co do tej glukozy do butelek, to dodaje się by piwo się nagazowało, ale to inna bajka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli trzymając się instrukcji brew-kit'a - do garnka z 2 litrami gorącej wody wlewam puszkę ekstraktu coopers'a (tego spod linka - zamiast cukru) i dolewam zawartość puszki z brew-kit'a? Później dodaję resztę wody, drożdże itd..

Share this post


Link to post
Share on other sites

jasne, choć kolejnośc tu jest dowolna, ważne, by wszystko znalazło się w jednym fermentorze. Przy odpowiedniej temperaturze zaszczep drożdżami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyżby kolega miał doświadczenie z winiarstwem?

 

W piwowarstwie fermentacja jest jedna - zwana główną lub burzliwą i do niej daje się wszystko, co ma fermentować (brewkit, ekstrakt, cukier). Druga fermentacja, zwana przez nas cichą tak naprawdę fermentacją nie jest, raczej dofermentowaniem i wyklarowaniem piwa, dodawanie do niej surowców do fermentacji (co AFAIK ma miejsce w winiarstwie) psuje całe założenie, bo drożdże zamiast dokończyć pracę i w większości opaść na dno biorą się na powrót do pracy.

 

Fermentacja w butelkach owszem zachodzi, ale jedynie w celu nagazowania piwa, dlatego ważne jest, by piwo było w jak największym stopniu przefermentowane, a surowiec do refermentacji dobrze obliczony.

 

A co do twoich zakupów - lepiej by było do fermentacji dać brewkit i ekstrakt z puszki, a do refermentacji glukozę, ale na początku mojej przygody z piwowarstwem zrobiłem dwa piwa brewkit+cukier stołowy i dało to się pić (pewnie teraz bym miał inne zdanie ;))

Share this post


Link to post
Share on other sites

dzięki za odpowiedzi :) doświadczenie z winem mam niewielkie akurat ;)

dokupiłem więc ekstrakt i zrobię to jak należy - brewkit, ekstrakt do fermentacji i glukozę do dofermentowania :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Glukozę dodasz przy rozlewaniu do butelek w celu refermentacji(nie dofermentowania) . Oblicz potrzebną ilość, rozpuść w niewielkiej ilości przegotowanej wody ( 200-300 ml) , roztwór ostudź i zmieszaj razem z piwem, które będziesz rozlewał do butelek.Mieszając staraj się to robić delikatnie aby nie napowietrzyć za nadto piwa.Ten sposób jest o wiele prostrzszy od wsypywania glukozy do każdej butelki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sposób wiessa jest ok, ale jeśli masz 2 fermentory. Jeśli masz jeden i nie zlejesz piwa znad osadu to mieszając możesz ten osad wzburzyć. To raz.

 

Dwa: inwestowanie w glukozę przy refermentacji - czyli nagazowaniu piwa w butelkach - jest trochę bez sensu. Z cukrem masz ten sam efekt, a różnicy w smaku nie ma. Poza tym jeśli kupiłeś zestaw startowy to na pewno masz tam miarkę do cukru - wsypanie w ten sposób (a jeszcze lepiej z małym lejkiem) po 4g do 40stu butelek to chwila-moment ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sugeruję użycie ekstraktu JASNEGO i może suchego (1kg) - jest tańszy od płynnego a da w stoucie ten sam efekt smakowy.

A piwo z tego brew-kita jest dobre :D:beer:

EDIT: a glukozę DELECTA do refermentacji kupisz w każdym markecie spożywczym.

Edited by coelian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.